Rolada biszkoptowa z jabłkami
- Mąka pszenna typ 550 (60 g)
- Jajko (3 szt.)
- Cukier - 60g do ciasta, 30g do jabłek i 30g do budyniu (120 g)
- Mleko 2% (400 ml)
- Budyń (proszek) - 1 opakowanie (40 g)
- Jabłko - 3 sztuki (600 g)
- Galaretka - 1 opakowanie (77 g)
Przepis na roladę biszkoptową z jabłkami krok po kroku
Rozgrzej piekarnik do 180 C.
Białka oddziel od żółtek.
Białka ubij na sztywną pianę, a żółtka ubij z cukrem.
Do żółtek dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj.
Do masy z żółtkami stopniowo dodawaj białka.
Gdy białka są dokładnie wymieszane z masą z żółtkami, wylej ciasto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piecz w 180 C około 15 minut.
300 ml mleka zagotuj, a w 100 ml wymieszaj cukier i budyń.
Do gotującego się mleka wlej mleko z budyniem i intensywnie mieszaj. Gotuj razem około 2 minuty i odstaw do wystygnięcia.
Jabłka obierz i pokrój w kostkę.
Do garnka wrzuć jabłka, cynamon i cukier i duś na wolnym ogniu.
Galaretkę rozpuść w 1/4 szklanki wody.
Rozpuszczona galaretkę dodaj do jabłek i dokładnie wymieszaj. Jabłka odstaw do wystygnięcia.
Gorący biszkopt połóż na ściereczkę i zwiń jak roladę i także zostaw do wystygnięcia.
Gdy wszystkie składkowe ciasta są chłodne rozwiń ciasto, posmaruj je budyniem i wyłóż jabłka.
Zwiń ciasto w roladę i wstaw do lodówki, żeby się schłodziło.
-
Szarlotka
-
Ciasto z jabłkami
-
Tarta z jabłkiem
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka z bezą
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Ciasto salceson
-
Szarlotka z budyniem
-
Jabłecznik z bezą
-
Szarlotka na kruchym cieście
-
Biszkopt z jabłkami
-
Ciasto z płatków owsianych z jabłkiem i gruszką
-
Ciasteczka z jabłkami
-
Ciasto z jabłkami i budyniem
-
Szybka szarlotka
-
Szarlotka królewska
-
Szarlotka na dużą blachę
-
Szybkie ciasto z jabłkami
Więcej informacji na temat rolady biszkoptowej z jabłkami
Jabłka to owoce, które są dostępne w naszym kraju przez cały rok, a do tego są dosyć tanie, więc większość osób może sobie na nie pozwolić. Ich dużą zaletą jest także możliwość długiego przechowywania. Pod względem zdrowotnym także są świetne. Zawierają dużo błonnika pokarmowego, witaminy C, czy też potasu. Mają niski indeks glikemiczny, co sprawia, że są świetnym dodatkiem do posiłków dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, czy chorobami, w których występuje stan zapalny. Ze względu na niską kaloryczność, można też śmiało sięgać po nie w trakcie odchudzania, nawet po 18 ;) Zawarty w nich błonnik natomiast pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową, ponieważ jest prebiotykiem, czyli pożywką dla bakterii, żyjących w jelitach.
Rolada biszkoptowa z jabłkami już jest mniej zdrowa, ale można ją trochę zmodyfikować, żeby było lepiej.
Jak zrobić roladę z jabłkami w zdrowszej wersji?
Na początek bierzemy się za ciasto. Rolada jabłkowa zrobiona jest na spodzie z biszkoptu, który najczęściej robiony jest z cukrem i jasną mąką. Cukier możemy tutaj zamienić na słodzik, aby obniżyć indeks glikemiczny i kaloryczność, a białą mąkę na pełnoziarnistą. Kolejnymi etapami przygotowywania tego ciasta są dodatki. Tutaj jest to rolada z jabłkami i budyniem, więc musimy przygotować te dwa dodatki. Budyń możemy zrobić na odtłuszczonym mleku i także posłodzić go słodzikiem, zamiast cukru. Podobnie jest w masie jabłkowej, którą możemy posłodzić słodzikiem. Dodatkowo mieszamy je z galaretką, która sprawi, że po schłodzeniu jabłka, nie wypłyną z rolady. Zamiast galaretki, która zawiera cukier, możesz użyć zwykłej żelatyny. Dla smaku i zdrowia masę jabłkową robimy z cynamonem. To już wszystkie składowe naszej rolady biszkoptowej z jabłkami. Rolada jest szybka w przygotowaniu, ponieważ jedynie trzeba wyłożyć budyń oraz jabłka na cienki biszkopt i zwinąć. Jak widzisz, tych zmian nie jest aż tak dużo, więc z pewnością dasz sobie z nimi radę i bez problemu zrobisz pyszną oraz zdrową roladę biszkoptową.
Alergeny w roladzie biszkoptowej z jabłkami
Lista alergenów dla rolady biszkoptowej z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze rolady biszkoptowej z jabłkami
Rolada ma wysoki indeks glikemiczny, który możesz obniżyć zamieniając cukier na słodzik, a jasną mąkę na razową.
Energia i białka
(122g)
Węglowodany
(122g)
Tłuszcze
(122g)
Witaminy
(122g)
Składniki mineralne
(122g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.