Risotto z grzybami
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Oliwa z oliwek - 4 łyżki (40 ml)
- Masło - 3 łyżeczki masła (21 g)
- Bulion warzywny - 3 szklanki (750 ml)
- Świeże leśne grzyby (350 g)
- Rukola - 2 garści (60 g)
- Ser parmezan - 4 lyżki startego parmezanu (32 g)
- Ryż do risotto - 1 szklanka (220 g)
Przepis na risotto z grzybami krok po kroku
Cebulą obierz i pokrój w kostkę.
Parmezan zetrzyj na tarce.
Rukolę opłucz i zostaw do osuszenia.
Czosnek zetrzyj na tarce.
Grzyby oczyść i pokrój na mniejsze kawałki.
W średnim garnku podgrzej bulion.
W dużym garnku rozgrzej 2 łyżki oliwy i dodaj cebulę. Przesmażaj ok. 3-4 min i dodaj czosnek. Po 1 min dodaj ryż. Całość dobrze wymieszaj. Następnie dodaj pół szklanki gorącego bulionu. Gdy ryż wchłonie bulion, dodaj kolejne pół szklanki. Czynność powtarzaj, aż ryż wchłonie 3 szklanki bulionu. Przez cały ten czas mieszaj ryż z cebulą i czosnkiem.
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy i dodaj grzyby. Przysmażaj je, aż się zarumienią.
Do dużego garnka przełóż zawartość patelni. Dodaj masło i mieszaj do momentu jego roztopienia.
Na koniec dodaj pieprz i sól do smaku (pamiętaj, że bulion jest już słony).
Risotto podawaj od razu. Porcję risotto posyp startym parmezanem i dodaj rukolę.
-
Risotto
-
Risotto z pieczarkami
-
Risotto ze szparagami
-
Risotto z kurkami
-
Risotto z warzywami
-
Risotto z krewetkami
-
Risotto z kurczakiem i warzywami
-
Risotto z cukinii
-
Risotto z cukinią
-
Risotto z kurczakiem i pieczarkami
-
Risotto pomidorowe
-
Risotto z owocami morza
-
Risotto z pomidorami
-
Risotto z borowikami
-
Risotto wegetariańskie
-
Risotto ze szpinakiem
-
Risotto z mięsem mielonym
-
Risotto z boczniakami
-
Risotto
Więcej informacji na temat risotta z grzybami
Risotto z grzybami to pomysł na bardzo smaczny obiad. To danie nie jest trudne, więc nawet ten, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z gotowaniem, może pokusić się na wykonanie tego przepisu. Jednak wcześniej warto dowiedzieć się, jak odpowiednio przygotować risotto.
Jak zrobić risotto z grzybami? Risotto z warzywami można zrobić w jednym garnku, ale w tym przypadku tej potrawy, potrzebny będzie zarówno garnek, jak i patelnia. Wszystkie składniki należy wcześniej przyszykować, aby w czasie robienia po prostu dodawać po kolei każdy z nich.
Sposób przygotowania tego dania nie jest trudny, ale też nie należy się spieszyć. Bulion trzeba dodać partiami, aby ryż mógł go wchłonąć. Najlepiej wlewać go po pół szklanki. Gdybyś uznał, że bulionu jest ze mało, możesz dodać go więcej. Ryż powinien się kleić, ale w środku powinien zachować swoją strukturę.
Risotto warto zrobić ze świeżymi grzybami. Jeśli zdecydujesz się na grzyby suszone, pamiętaj o tym, aby dobrze je namoczyć. Najlepiej, aby leżały w wodzie przez całą noc. Risotto możesz zrobić m.in. z borowikami, maślakami, koźlakami.
Przepis na risotto z grzybami możesz dowolnie zmodyfikować, aby danie dopasować do swoich preferencji smakowych. Do przysmażonej cebulki z czosnkiem można dodać pół szklanki wytrawnego białego wina. Gdy wino częściowo odpruje, należy dodać ryż. Należy pamiętać o tym, aby zawartość garnka często mieszać.
Odpowiednim dodatkiem do risotta będzie papryka. Może być czerwona, zielona lub żółta. Jeśli chcesz, możesz dodać także marchewkę, groszek lub fasolkę szparagową. Wybór przypraw i ziół również należy do ciebie. Możesz pokusić się na coś ostrego, jeżeli lubisz pikantne potrawy. Odpowiednia będzie ostra papryka mielona lub świeża papryczka chili.
To włoskie danie jest proste do przygotowania. Domowe risotto z grzybami leśnymi można podać na obiad dla całej rodziny. Pamiętaj o tym, aby bulion dodawać stopniowo. Jeżeli zdecydujesz się na suszone grzyby, to należy zalać je wodą i odstawić na noc. Świeże grzyby należy dobrze oczyścić, a potem przysmażyć na patelni i dopiero dodać do reszty składników.
Alergeny w risotcie z grzybami
Lista alergenów dla risotta z grzybami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Ser parmezan
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze risotta z grzybami
Energia i białka
(330g)
Węglowodany
(330g)
Tłuszcze
(330g)
Witaminy
(330g)
Składniki mineralne
(330g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.