Placki ziemniaczane z dyni
- Ziemniaki późne - 6 dużych sztuk (1200 g)
- Dynia - pół małej sztuki (500 g)
- Mąka pszenna typ 500 (150 g)
- Jajko (4 szt.)
- Olej rzepakowy (200 ml)
- Koperek ogrodowy suszony - 1 pęczek (20 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
Przepis na placki ziemniaczane z dyni krok po kroku
Ziemniaki obierz ze skórki i zetrzyj na tarce.
Dynie obierz ze skórki i zetrzyj na tarce do ziemniaków.
Obierz cebulę z łupiny oraz czosnek i także zetrzyj na tarce. Składniki dodaj do miski z masą ziemniaczaną.
Do masy warzywnej dodaj mąkę pszenną i wbij jajka.
Dopraw masę solą oraz pieprzem i papryką słodką.
Posiekaj koper i dodaj do masy.
Wymieszaj dokładnie do połączenia składników.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy.
Partiami nakładaj ciasto na placki.
Smaż na złoty kolor z obydwu stron.
Placki podawaj z dodatkiem kwaśnej śmietany.
Więcej informacji na temat placków ziemniaczanych z dyni
Placki ziemniaczane z dyni to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad lub dodatek do obiadu dla całej rodziny. Placki z dodatkiem dyni mają nieco inną konsystencję niż tradycyjne ziemniaczane placki. Dodać można do nich dynie świeżą lub ugotowaną. Przepis na placki ziemniaczane z dyni jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, jajka, dynia, mąka pszenna, cebula, czosnek, sól, pieprz, koper, papryka słodka, olej rzepakowy.
Jak zrobić placki ziemniaczane z dyni? Ziemniaki obierz ze skórki i zetrzyj na tarce. Dynie obierz ze skórki i zetrzyj do ziemniaków. Obierz cebulę z łupiny oraz czosnek i także zetrzyj na tarce. Do masy warzywnej dodaj mąkę pszenną i wbij jajka. Dopraw masę solą oraz pieprzem i papryką słodką. Posiekaj koper i dodaj do masy. Wymieszaj dokładnie do połączenia składników. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy. Partiami nakładaj ciasto na placki. Smaż na złoty kolor z obydwu stron. Placki podawaj z dodatkiem kwaśnej śmietany.
Dynia to warzywo sezonowe uprawiane w Polsce. Sezon na dynie trwa od września do końca października. Wtedy warzywo można kupić świeże w markecie lub od rolnika. Dynia jest warzywem o wielu zastosowaniach, nadaje się do przygotowywania ciast, sosów, makaronu, a także do marynowania. Dynia jest nisko kaloryczny warzywem, zawiera sporo witaminy C, naturalnego przeciwutleniacza, który wzmacnia naszą odporność oraz poprawia stan naczyń krwionośnych. Ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie jest wskazana osobom chorującym na cukrzycę. Jajka dodane do placków mają za zadanie nadać masie odpowiedniej tekstury.
Podsumowując najlepsze placki ziemniaczane sprawdzą się doskonale na obiad. Pyszne placki podać można z sosem warzywnym lub mięsnym. Smaczne placki sprawdzą się podane na zimno podczas spotkania ze znajomymi. Placki są dobre do spożycia od razu po usmażeniu. Można je przechowywać w lodówce przez 2 dni. Placki dobrze odgrzać w piekarniku z włączoną funkcją grilla.
Alergeny w plackach ziemniaczanych z dyni
Lista alergenów dla placków ziemniaczanych z dyni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze placków ziemniaczanych z dyni
Placki ziemniaczane z dyni to bardzo dobre źródło węglowodanów złożonych. Podnoszą one powoli poziom glukozy we krwi. Sprawdzą się w diecie redukcyjnej oraz osób chorych na cukrzycę. Placki są syte i pozwalają ograniczyć spożycie mięsa w diecie.
Energia i białka
(480g)
Węglowodany
(480g)
Tłuszcze
(480g)
Witaminy
(480g)
Składniki mineralne
(480g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.