Pasztet z warzyw
- Ziemniaki późne - 3 duże sztuki (350 g)
- Seler korzeniowy - 1 średnia sztuka (300 g)
- Marchewka - 3 małe sztuki (300 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Mąka orkiszowa (70 g)
- Bułka tarta (30 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Masło (20 g)
- Jajko (4 szt.)
Przepis na pasztet z warzyw krok po kroku
Warzywa korzeniowe umyj dokładnie, obierz ze skórki, dopraw solą i polej olejem rzepakowym, przełóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i upiecz.
Wystudź warzywa i umieść w malakserze, rozdrobnij, dodaj do masy jajka, mąkę orkiszową, pieprz ziołowy i posiekaną natkę pietruszki, wymieszaj.
Obierz cebulę z łuski i pokrój w drobną kostkę, zeszklij na oleju rzepakowym i dodaj do masy na pasztet.
Blaszkę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą, przełóż do niej masę warzywną i piecz w piekarniki nagrzanym do 200 stopni przez 40 minut.
Gotowy pasztet wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Więcej informacji na temat pasztetu z warzyw
Pasztet z warzyw to świetna alternatywa tradycyjnego mięsnego wyrobu. Wege pasztet z samych warzyw jest lżejszy i mniej kaloryczny, dlatego nadaje się dla osób na dietach redukcyjnych. Przepis na pasztet z warzyw jest łatwy do zrobienia, dlatego nie musisz mieć doświadczenia kulinarnego aby go upiec. Do zrobienia pasztetu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: seler korzeniowy, marchew, natka pietruszki, ziemniaki, cebula, jajka, mąka orkiszowa, olej rzepakowy, sól, pieprz ziołowy.
Jak zrobić pasztet z warzyw? Warzywa korzeniowe umyj dokładnie, obierz ze skórki, dopraw solą i polej olejem rzepakowym, przełóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i upiecz. Wystudź warzywa i umieść w malakserze, rozdrobnij, dodaj do masy jajka, mąkę orkiszową, pieprz ziołowy i posiekaną natkę pietruszki, wymieszaj. Obierz cebulę z łuski i pokrój w drobną kostkę, zeszklij na oleju rzepakowym i dodaj do masy na pasztet. Blaszkę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą, przełóż do niej masę warzywną i piecz w piekarniki nagrzanym do 200 stopni przez 40 minut.
Seler jest jednym z najdłużej uprawianych warzyw na świecie. Jest ona bardzo nisko kaloryczny. Zawiera bardzo duże ilości witaminy C, sporo witamin z grupy B oraz witaminę E. Witamina C ma właściwości wzmacniające odporność, jest naturalnym przeciwutleniaczem, wzmacnia także naczynia krwionośne. Witamina E zwana jest witaminą młodości. Znaleźć możemy ją tylko w warzywach, jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę. Witamina E ponadto pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu frakcji LDL oraz wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego. Związki zawarte w selerze mają działanie moczopędne i łagodzące skurcze. Marchew jest bogata w błonnik pokarmowy, zawiera beta - karoten, luteinę, zeaksantynę oraz likopen. Wszystkie te składniki odżywcze mają bardzo istotny wpływ na narząd wzroku, usprawniają jego pracę oraz zapobiegają zwyrodnieniom plamki żółtej. Prowitamina A (beta-karoten) wykazuje działanie antynowotworowe.
Podsumowując pomysł na pasztet bez mięsa to doskonałe smarowidło na kanapkę. Domowy wegański pasztet jest zdrowy i zawiera dużo błonnika. Prosty przepis możesz przygotować także z warzyw z rosołu.
Alergeny w pasztecie z warzyw
Lista alergenów dla pasztetu z warzyw przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
- Bułka tarta
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze pasztetu z warzyw
Pasztet z warzyw zawiera dużo błonnika wspierającego pracę naszych jelit. Pasztet jest nisko kaloryczny dlatego mogą go spożywać osoby na diecie redukcyjnej. Warzywny pasztet jest świetną alternatywą tradycyjnego mięsnego wyrobu.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.