Pasztet z dzika
- Łopatka z dzika (600 g)
- Boczek z dzika (200 g)
- Wątróbka z dzika (200 g)
- Suszone grzyby (50 g)
- Seler korzeniowy - około 2/3 obranego selera (200 g)
- Cebula - 2 sztuki (210 g)
- Jajko (3 szt.)
- Bułka tarta - 5 łyżek (40 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na pasztet z dzika krok po kroku
Łopatkę i boczek pokrój w duże kawałki, selera w dużą kostkę a cebulę w ćwiartki.
Zagotuj wodę z selerem, suszonymi grzybami, cebulą, po 0,5 łyżki soli i pieprzu, 10 owocami jałowca, 4 liściami laurowymi, 6 ziarnami ziela angielskiego, 3 ząbkami czosnku i 0,5 łyżeczki imbiru.
Do gotującej się wody dodaj pokrojone mięso i gotuj około 80 minut.
Po tym czasie dodaj wątróbkę i gotuj jeszcze 15 minut.
Ugotowane mięso lekko przestudź i zmiel 3 razy z dodatkiem selera, cebuli i grzybów.
Blachę do pieczenia posmaruj olejem i posyp bułką tartą.
Do zmielonego mięsa dodaj jajka, pęczek posiekanej natki pietruszki i resztę bułki tartej.
Dokładnie wymieszaj i przełóż do blachy do pieczenia.
Piecz około 1 godzinę w 200 C.
Więcej informacji na temat pasztetu z dzika
Pasztet z dzika to jeden z lepszych pasztetów, jakie jadłam w swoim życiu. Dziczyzna dzięki dużej ilości ruchu i specjalnej diecie tych zwierząt ma wyjątkowy smak. Najlepiej smakuje z grzybami leśnymi, ale opcjonalnie możesz użyć pieczarek. Jest to dosyć prosty przepis, więc jeżeli tylko masz dostęp do mięsa z dzika, to koniecznie go wypróbuj.
Żeby przejść do tego, jak zrobić pasztet z dziczyzny, najpierw trzeba zdobyć jego mięso. Jak w przypadku wszystkich pasztetów najlepiej wybrać kilka rodzajów mięsa — ja przygotowuję pasztet z dziczyzny z łopatki, boczku oraz z wątroby dzika. Zaczynamy od pokrojenia mięsa i ugotowania w bulionie z przyprawami, cebulą, selerem i suszonymi grzybami, dzięki czemu mięso przejdzie aromatem grzybów. Przyprawy do pasztetu z dziczyzny to klasyczne ziele angielskie, liść laurowy, imbir, czosnek, pieprz i sól, oraz jałowiec. Imbir oraz czosnek może być świeży lub mielony, zależnie jaki akurat masz w domu. Mięso gotujemy z grzybami, przyprawami i warzywami około godziny, a następnie dodajemy wątróbkę i gotujemy jeszcze 10 minut. Ugotowane mięso studzimy i mielimy, przy pomocy maszynki do mielenia mięsa, lub rozdrabniamy w malakserze, thermomixie lub blenderze kielichowym, razem z grzybami i warzywami z wywaru. Zmielone mięso doprawiamy, dodajemy namoczoną w wywarze bułkę, jajka i ewentualnie bulion, jeżeli masa jest bardzo gęsta. Opcjonalnie możesz dodać namoczone i pokrojone grzyby, jeżeli chcesz uzyskać wyczuwalne kawałki grzybów. Formy do pieczenia smarujemy olejem i posypujemy bułką tartą, aby pasztet nie przywarł do blachy. Tak przygotowane formy do pieczenia napełniamy masą mięsną, do około ¾ wysokości, i pieczemy w 200 stopniach Celsjusza przez około godzinę — najlepiej na początek przykryć formy folią spożywczą, a dopiero po około 30 minutach odkryć, aby wierzch się nie spalił. Jak widzisz, przepis na pasztet z dzika jest dosyć łatwy i bez problemu powinnaś dać sobie radę z jego przygotowaniem.
Polecam przygotować dużą porcję, aby po wystudzeniu podzielić pasztet na mniejsze kawałki i zamrozić, dzięki czemu będziesz mogła po niego sięgnąć, gdy tylko masz na to ochotę.
Alergeny w pasztecie z dzika
Lista alergenów dla pasztetu z dzika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
Wartości odżywcze pasztetu z dzika
Pasztet z dzika jest dobrym produktem dla osób z niskim poziomem żelaza, ponieważ mięso z dzika jest bogate w żelazo. Żeby obniżyć indeks glikemiczny pasztetu możesz zamienić bułkę tartą na panier z ciecierzycy.
Energia i białka
(65g)
Węglowodany
(65g)
Tłuszcze
(65g)
Witaminy
(65g)
Składniki mineralne
(65g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.