Pasta z oliwek
- Oliwki czarne (280 g)
- Sok z cytryny - 1 łyżka (10 ml)
- Czosnek - 2 ząbki czosnku (10 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (12 ml)
- Orzeszki pinii (20 g)
Przepis na pastę z oliwek krok po kroku
Orzeszki przypraż na suchej patelni.
Oliwki, ostudzone orzeszki, ząbki czosnku, sok z cytryny, oliwę z oliwek oraz szczyptę soli i pieprz dobrze zblenduj.
Gotową masę przełóż do słoiczka.
Więcej informacji na temat pasty z oliwek
Pasta z oliwek jest prosta do zrobienia. Można ją przygotować w bardzo krótkim czasie, a idealnie sprawdzi się jako smarowidło na kanapki. Takie kanapki z pastą oliwkową można podać zarówno na śniadanie i kolację dla swoich bliskich, jak i na przyjęcie ze znajomymi.
Jak zrobić pastę z oliwek? Jeżeli zdecydujesz się na dodanie do niej orzechów, to warto je wcześniej przyprażyć na suchej patelni. Gdy ostygną, można wziąć się za przygotowanie pasty z czarnych oliwek. Wystarczy, że wszystkie składniki umieścisz w misie blendera i je ze sobą zmiksujesz. Miksuj tak długo, aż uzyskasz masę o pożądanej konsystencji.
Pasta oliwkowa może być przygotowana z różnych składników. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego gustu i tego, na co mamy ochotę. Jeśli chcesz, możesz ją zrobić ze składników, które znajdują się w przepisie: czarne oliwki, orzeszki piniowe, czosnek, sok z cytryny, oliwa z oliwek oraz sól i pieprz. Możesz jednak poeksperymentować i stworzyć kilka takich past do chleba, aby wybrać, który smak pasty najbardziej Ci odpowiada.
Zamiast soku z cytryny możesz zdecydować się na sok z limonki. Pasta z oliwek i czosnku bardzo dobrze komponuje się z nasionami słonecznika. Możesz też pokusić się na dodanie pestek dyni. Orzeszki piniowe możesz wymienić na inne orzechy.
Do takiej oliwkowej pasty możesz dodać swoje ulubione zioła i przyprawy. Mogą to być m.in. tymianek, kolendra, bazylia i natka pietruszki. Jeżeli lubisz pikantniejsze smaki, do pasty możesz dodać ostre dodatki. Sprawdzi się m.in. papryczka chili, zarówno w wersji świeżej, jak i suszonej (mielonej).
Odpowiednim dodatkiem do pasty oliwkowej będą również kapary. Pastę możesz przygotować z zielonych oliwek, ale możesz też zdecydować się na zmieszanie oliwek zielonych z czarnymi. Taka pasta również będzie bardzo dobra.
Pasta oliwkowa to dobry pomysł na szybką przekąskę. Możesz ją przygotować nawet wtedy, gdy w twoim progi pojawią się niespodziewani goście. Przygotowanie tej pasty zajmuje mało czasu, więc jest to naprawdę dobra opcja na smaczny poczęstunek.
Alergeny w paście z oliwek
Lista alergenów dla pasty z oliwek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- orzeszki pinii
Wartości odżywcze pasty z oliwek
Energia i białka
(10g)
Węglowodany
(10g)
Tłuszcze
(10g)
Witaminy
(10g)
Składniki mineralne
(10g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.