Mazurek pomarańczowy
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1/2 szklanki (85 g)
- Mąka krupczatka - 1 i 1/2 szklanki (270 g)
- Cukier puder - 2/3 szklanki (85 g)
- Cukier wanilinowy - 2 opakowania (32 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Jajko - 1 jajko rozmiar M (1 szt.)
- Żółtko jajka - 1 żółtko rozmiar M (1 szt.)
- Sól - 1/3 łyżeczki (2 g)
- Pomarańcza - 3 sztuki (720 g)
- Cytryna - 1 sztuka (90 g)
- Cukier - 3/4 szklanki (150 g)
- Czekolada mleczna - 1 tabliczka (100 g)
- Rodzynki - 1 garść (30 g)
- Morele - 6 sztuk (240 g)
- Migdały - 1 garść (35 g)
Przepis na mazurek pomarańczowy krok po kroku
Schłodzone masło podziel na małe kostki.
W misce wymieszaj suche składniki na ciasto: mąkę tortową, mąkę krupczatkę, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 2/3 szklanki cukru pudru (85 g) i sól. Mieszankę przesyp na stolnicę i dodaj masło, a potem je posiekaj na małe kawałeczki. Następnie dodaj schłodzone jajko i żółtko. Szybko zagnieć ciasto i zawiń je w folię spożywczą. Ciasto odłóż do lodówki na ok. 60 min.
Schłodzone kruche ciasto rozwałkuj i umieść w blaszce. Uklep je tak, aby stworzyć płaskie brzegi. Środek ciasta nakłuj widelcem i schowaj ponownie do lodówki.
Po 30 minutach wyciągnij blaszkę z ciastem. Piekarnik rozgrzej do 175 stopni (grzanie góra-dół). Na cieście umieść papier do pieczenia i daj wybrane obciążenie (np. ryż, fasolę). Ciasto piecz ok. 10 min, a po tym czasie ściągnij papier z obciążeniem i piecz kolejne ok. 10 min (do uzyskania złotego koloru). Następnie odstaw do wystudzenia.
Pomarańcze i cytrynę sparz wrzątkiem i wyszoruj.
Na tarce zetrzyj skórki z cytryny i pomarańczy. Pozbądź się jasnej części, a resztę cytrusów umieść w blenderze.
W garnku umieść zblendowane pomarańcze i cytrynę, a potem dodaj otarte skórki. Wymieszaj i dodaj 1 opakowanie cukru wanilinowego oraz cukier. Gotuj do uzyskania gęstej masy (ok. 35 min).
Gorącą masę pomarańczową rozprowadź po upieczonym cieście.
Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej i rozlej po przestudzonej masie pomarańczowej.
Na czekoladzie rozłóż morele, rodzynki i migdały.
-
Mazurek wielkanocny
-
Mazurek czekoladowy
-
Mazurek kajmakowy
-
Mazurek ciasto
-
Mazurek tradycyjny
-
Mazurek orzechowy
-
Mazurek z kajmakiem
-
Mazurek cytrynowy
-
Mazurek chałwowy
-
Mazurek bezglutenowy
-
Mazurek bez pieczenia
-
Mazurek różany
-
Mazurek makowy
-
Mazurek pistacjowy
-
Mazurek czekoladowy z bakaliami
-
Masa do mazurka
-
Mazurek wegański
-
Mazurek z mlekiem w proszku
-
Mazurek
Więcej informacji na temat mazurka pomarańczowego
Mazurek pomarańczowy to nasze tradycyjne ciasto. Jest bardzo smaczne, choć nieco czasochłonne. Uwielbiają je zarówno dzieci, jak i dorośli. To ciasto najczęściej ląduje na naszych stołach w okresie Świąt Wielkanocnych.
Jak zrobić to ciasto? Ten mazurek składa się z kruchego ciasta, musu pomarańczowego, polewy i dodatków. Każdy z tych elementów jest bardzo istotny. Najlepiej zacząć od przygotowania kruchego ciasta. Należy pamiętać o tym, aby składniki na to ciasto były schłodzone!
Trzeba wymieszać suche składniki, a potem dodać do nich masło. Masło można posiekać nożem lub zetrzeć na tarce. Następnie można dodać jajko i żółtko. Kruchego ciasta nie można długo zagniatać. Gdy będzie gotowe, trzeba je zawinąć w folię, a potem schować do lodówki na minimum 1 h. Schłodzone ciasto należy rozwałkować, włożyć do blaszki, nakłuć widelcem, a potem znowu umieścić w lodówce. Po ok. 30 min można je upiec. Kruche ciasto najczęściej piecze się z obciążeniem (w postaci ryżu, fasoli lub specjalnych ceramicznych kulek), aby wyszło idealnie płaskie. Upieczone ciasto należy odłożyć do ostudzenia.
Masa pomarańczowa do mazurka składa się z kilku pomarańczy i jednej cytryny. Trzeba je dobrze sparzyć i wyszorować, a następnie otrzeć z nich skórkę. Środek cytrusów (białą część się wyrzuca, ponieważ jest gorzka) należy umieścić w blenderze, a potem dobrze zblendować i umieścić w garnku. Po dodaniu skórek i cukru całość trzeba gotować, aż masa zrobi się gęsta. Wtedy można umieścić ją na cieście. Czekoladę wystarczy rozpuścić w kąpieli wodnej i polać po masie. Na koniec zostaje dekorowanie.
Ten przepis na mazurek pomarańczowy możesz tak przerobić, aby ciasto wpasowywało się w twoje gusta smakowe. Polewa może być z czekoladą mleczną lub gorzką. Masę pomarańczową możesz przygotować z marcepanem, ale to ciasto będzie też dobre z dżemem pomarańczowym. Wielkanocny mazurek często robiony jest z masą kajmakową. Ciasto możesz udekorować m.in. żurawiną, rodzynkami, suszonymi morelami, orzechami i kandyzowanymi owocami.
Alergeny w mazurku pomarańczowym
Lista alergenów dla mazurka pomarańczowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Mąka krupczatka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Czekolada mleczna
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały
Wartości odżywcze mazurka pomarańczowego
Energia i białka
(115g)
Węglowodany
(115g)
Tłuszcze
(115g)
Witaminy
(115g)
Składniki mineralne
(115g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.
Zrobiłam już masę pomarańczową (czeka w słoiku)
Mazurka wg. Pani przepisu upiekę w piątek.
Pozdrawiam świątecznie