Masło czosnkowe
- Masło (200 g)
- Suszone pomidory - 1 sztuka (7 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
Przepis na masło czosnkowe krok po kroku
Masło wyciągnij z lodówki na około pół godziny, by lekko zmiękło.
Masło włóż do miseczki.
Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, pół łyżeczki bazylii i pół łyżeczki soli.
Suszonego pomidora pokrój w bardzo drobną kostkę i dodaj do miseczki z masłem.
Wszystko dokładnie wymieszaj.
Masło umieść w lodówce na 2-3 godziny, by smaki dobrze się przegryzły.
-
Guacamole
-
Pasta z awokado
-
Koreczki
-
Pomidory z mozzarellą
-
Tortilla z łososiem
-
Pasta z tuńczyka
-
Wodzionka
-
Sałatka z pomidorów
-
Bananowe pancakes
-
Puszysty sernik na zimno z wiaderka
-
Polędwiczki wieprzowe w sosie własnym
-
Śledź z jabłkiem i cebulą
-
Śledzie po giżycku
-
Pizza Thermomix
-
Sałata z mozzarellą
-
Pasta z suszonych pomidorów
-
Krupnioki
-
Pizza bianca
-
Fajna szybka kolacja
Więcej informacji na temat masła czosnkowego
Masło czosnkowe to pyszny, aromatyczny dodatek do pieczywa. Świetnie smakuje na zapiekanych kanapkach czy grillowanej karkówce.
Tradycyjne masło czosnkowe nie wymaga wiele pracy, dlatego warto przygotować już dziś przepis na masło czosnkowe. Do jego wykonania potrzebne będą tak naprawdę dwa składniki: masło i świeży czosnek. Dodatkowo możecie wzbogacić je świeżymi lub suszonymi ziołami. Najbardziej popularna jest wersja z pietruszką, ale w naszych wskazówkach „jak zrobić masło czosnkowe” dodajemy suszone pomidory oraz bazylię. To nadaje masłu niespotykanego, włoskiego smaku. W obu wersjach masło jest naprawdę pyszne. Na początku warto wyciągnąć masło z lodówki przynajmniej 30 minut przed przygotowaniem przepisu. To ułatwi mieszanie składników. Masło przełóż do miseczki. Możesz je dodatkowo pokroić w mniejszą kostkę. Do masła dodaj przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, pokrojonego w malutkie paseczki suszonego pomidora oraz bazylię i sól. Całość dokładnie wymieszaj. Ja do tego najczęściej używam widelca. Stopniowo, zdzierając kawałki masła do środka miseczki. Mieszanie zajmuje chwilę, ale tylko to sprawia, że jest ono jednolite. Warto przed podaniem masło odstawić do lodówki na około godzinę. Dzięki temu smaku dobrze się przegryzą.
Nie ma nic lepszego niż domowe masło czosnkowe. Najlepsze jest na podpieczonych tostach lub jako dodatek do grillowanej karkówki. Smaczne będzie również do rwanego chleba.
Czosnek to roślina bardzo popularna w kuchni polskiej. Służy przede wszystkim do wzbogacania aromatu dań, dlatego bardzo często dodaje się go niewielkiej ilości. Jedni czosnek kochają, inni nienawidzą. Wynika to z bardzo ostrego, charakterystycznego zapachu i smaku. Znane są jego liczne zastosowania w medycynie. Najczęściej wykorzystywany jest w sytuacji przeziębienia. Badania naukowe wskazują, że wspomaga leczenie infekcji układu oddechowego. Dlatego np. w formie sosu czosnkowego powinien być często spożywany w okresie jesienno-zimowym. Ze względu na ciężkostrawność nie jest zalecany osobom z nieżytem żołądka, jelit, chorobami wątroby. Jest przeciwwskazany dla osób z niskim ciśnieniem oraz chorobą zakrzepową.
Alergeny w maśle czosnkowym
Lista alergenów dla masła czosnkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze masła czosnkowego
Badania naukowe wskazują, że czosnek wspomaga leczenie infekcji układu oddechowego.
Energia i białka
(210g)
Węglowodany
(210g)
Tłuszcze
(210g)
Witaminy
(210g)
Składniki mineralne
(210g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.