Smarowidło do kanapek

Ilustracja: Jak zrobić dobre smarowidło do kanapek? Najlepsze przepisy

Smarowidło na kanapki jest jednym z najpopularniejszych przysmaków do pieczywa. Smaczne smarowidła zazwyczaj są konsystencji gęstej pasty. Typowe smarowidło z mięsa zamykane jest w słoikach. Do kultowych przysmaków tego typu w Polsce zalicza się swojskie masło i smalec, choć to drugie wypierane jest przez francuskie rilettes. Wegetarianie stawiają z kolei na smarowidło w postaci pożywnej pasty z fasoli, która z powodzeniem zastępuje tradycyjny smalec.

Jak zrobić dobre smarowidło do kanapek? Najlepsze przepisy

Smarowidło na kanapki to popularny przysmak, z którym pieczywo smakuje naprawdę wybornie. Smaczne są zwłaszcza smarowidła w słoikach o konsystencji gęstej pasty. Jak zrobić dobre smarowidło z mięsa do kanapek lub warzyw? Które z nich jest najbardziej znane i powszechnie używane w Polsce? Sprawdź przepis na smarowidło, które zaskoczy każdego kulinarnego smakosza!

Smarowidło na kanapki – przepis na smarowidła w słoikach z mięsa i warzyw

Smarowidło na kanapki, które znamy wszyscy!

Najbardziej powszechnym smarowidłem do kanapek jest oczywiście masło. Prawdziwe masło powinno się składać z 82% tłuszczu mlecznego i nie mogą się w nim znajdować żadne tłuszcze roślinne. Produkty z innym składem nie będą już prawdziwym masłem do smarowania, ale wyłącznie jego tańszymi zamiennikami. Tradycyjne masło powinno być twarde i wcale nie łatwe do rozsmarowania na kanapce. Jego kolor musi być z kolei niemal biały, a nie żółty – żółtawy kolor świadczy bowiem, że masło jest sztucznie barwione. Masło pachnie też przede wszystkim mlekiem, a nie margaryną.

Dobrej jakości smarowidło na kanapki w formie masła zawiera nasycone kwasy tłuszczowe. W jego skład wchodzi duża ilość cholesterolu, więc jedzenie masła nie będzie jednak dobrym pomysłem dla osób borykających się z problemem miażdżycy, nadciśnieniem, zagrożeniem zawałem serca czy podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Pozostałe osoby mogą kupować i spożywać masło w niewielkich ilościach, choć powinno się szczególną uwagę zwrócić na jego skład. W polskich sklepach możemy bowiem kupić kilka rodzajów masła – o wybranej zawartości tłuszczu mlecznego, półtłuste, miksy tłuszczowe i margarynę. W dwóch ostatnich znajdują się tłuszcze roślinne.

Smalec jako słynne smarowidło do kanapek

Jednym z najbardziej znanych smarowideł w naszym kraju jest oczywiście smalec. To hit weselnych przyjęć, którym od lat zajadają się goście. Posmarowana smalcem gruba pajda wiejskiego chleba z ogórkiem kiszonym jest dla niektórych prawdziwym rarytasem. Smaczne pajdy ze smalcem dawniej były ulubioną przekąską chłopów wracających z ciężkiej pracy na roli, ale i stałych bywalców piwiarni. Wytapiano go ze słoniny wieprzowej, uzyskując przysmak dla wielu ludzi smaczniejszy niż najlepiej przyrządzony tatar. Smalec jest oczywiście bardzo kalorycznym smarowidłem, ponieważ porcja 100 g dostarcza do organizmu aż… 900 kcal. Nie jest to więc idealny przysmak dla osób walczących z nadwagą czy zmagających się z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem.

Czy smalec ma zatem same wady? Niekoniecznie! Można dzięki niemu doskonale usmażyć potrawę w bardzo wysokiej temperaturze, nadając jej niepowtarzalny smak i konsystencję. To właśnie smalec okazuje się jednym z najlepszych produktów do smażenia, głównie z uwagi na odporność kwasów nasyconych i jednonienasyconych na działanie wysokiej temperatury. Nic dziwnego, że kucharze we Francji często zastępują oliwę z oliwek właśnie smalcem. Czy jednak jest to idealne smarowidło na kanapki? Z całą pewnością jest smaczne i bardzo łatwo zrobić je samodzielnie w domu z dodatkiem cebuli, jabłek oraz przypraw. Oczywiście pod warunkiem, że ma się dostęp do wysokiej jakości słoniny z tradycyjnej hodowli. Mając jednak do wyboru smalec lub masło do posmarowania kanapki, kierujmy się bardziej ku masłu, które jest mniej kaloryczne i ma więcej witamin.

Najlepsze smarowidło na kanapki – zobacz czym smarować pieczywo!

Rilettes – jeszcze lepsze smarowidło od smalcu?

Swojski smalec jest bardzo smaczny, jednak ostatnio wyrosła mu spora konkurencja w postaci rilettes. To francuskie smarowidło do chleba, które można zajadać z kiszonymi ogórkami podobnie jak smalec. Na rilettes składają się jednak miękkie kawałki mięsa, które powoli dusi się w tłuszczu. Niektórzy trafnie określają go jako „aromatyczny pasztet”. Istotnie, rilettes swoją konsystencją bardzo przypomina pasztet. Doprawia się go jednak ziołami, a także winem, które podczas przygotowywania smarowidła wyparowuje i pozostawia niesamowity aromat.

Smarowidło na kanapki można przygotować z wieprzowiny, ale też z gęsi, królika, kury czy kaczki. Rilettes to wynalazek z francuskiej kuchni, który jak najbardziej można przez dłuższy czas przechowywać w lodówce. A warto takie smarowidło w lodówce mieć, ponieważ można nim zaskoczyć niespodziewanych gości w domu. Wystarczy przesmarować pieczywo rilettes, a następnie położyć na kanapkach warzywa marynowane i konserwowe. Palce lizać!

Fasolowa pasta – smarowidło na kanapki dla wegan i wegetarian

Najbardziej znane smarowidła w słoikach są z mięsem. Wegetarianie mają jednak swoją alternatywną wersję mięsnego smarowidła – pastę z białej fasoli. Można ją zrobić w zasadzie z każdego gatunku fasoli, choć najlepsza do przyrządzenia takiej pasty będzie fasola biała. Wystarczy świeżą fasolę zalać wodą, moczyć przez całą noc, gotować przez pół godziny, następnie odcedzić i obrać ze skórki (jeśli jest zbyt twarda). Następnie należy ją ugnieść tłuczkiem, zmieszać z oliwą, przyprawami i np. zgniecionym ząbkiem czosnku.

Wiele osób uważa, że pasta z białej fasoli jest alternatywnym wegańskim lub wegetariańskim przysmakiem dla tych, którzy nie mogą bądź nie chcą jeść tradycyjnego smalcu ze słoniny. Oczywiście każdy może ów smarowidło na kanapki przyprawić dowolnie do smaku tak, aby nadać paście fasolowej charakteru. Możliwości jest wiele – wystarczy odrobina chęci i szczypta wyobraźni.

Pozostałe przepisy na smarowidła na kanapki

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto