Kotlet kalafiorowy
- Kalafior - 1 średnia sztuka (500 g)
- Jajko (3 szt.)
- Mąka orkiszowa (60 g)
- Bułka tarta (70 g)
- Ser gouda (100 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
Przepis na kotlet kalafiorowy krok po kroku
Kalafior podziel na mniejsze części, umieść go w garnku, zalej wodą i gotuj do miękkości.
Kalafior przełóż do malaksera i rozdrobnij, dodaj jajko, mąkę orkiszową, sól, pieprz, curry, paprykę ostrą i wymieszaj.
Zetrzyj ser i posiekaj natkę pietruszki, dodaj do masy i ponownie wymieszaj.
Kotlety panieruj w bułce tartej i usmaż na rozgrzanym oleju rzepakowym, aż będą rumiane.
Więcej informacji na temat kotleta kalafiorowego
Kotlet kalafiorowy to aromatyczny zamiennik tradycyjnych kotletów z mięsa mielonego. Kotlety z kalafiora mają zwartą konsystencję i świetnie nadają się na obiad dla całej rodziny. Przepis na kotlety kalafiorowe jest łatwy do zrobienia, nie musisz mieć więc dużego doświadczenia kulinarnego aby je przygotować. Pyszne kotlety z kalafiora przygotujesz z następujących produktów spożywczych: kalafior, jajko, mąka orkiszowa, curry, papryka ostra, natka pietruszki, ser żółty, bułka tarta, sól, pieprz oraz olej rzepakowy.
Jak zrobić kotlety kalafiorowe? Najpierw kalafior podziel na mniejsze części, umieść go w garnku, zalej wodą i gotuj do miękkości. Następnie wystudzony kalafior przełóż do malaksera i rozdrobnij, dodaj jajko, mąkę orkiszową, sól, pieprz, curry, paprykę ostrą i wymieszaj. Zetrzyj ser i posiekaj natkę pietruszki, dodaj do masy i ponownie wymieszaj. Kotlety panieruj w bułce tartej i usmaż na rozgrzanym oleju rzepakowym, aż będą rumiane.
Kalafior, który od lat jest ceniony za działanie przeciwnowotworowe jest źródłem wapnia, potasu, magnezu oraz witaminy K. Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszych mięśni. Specyficzny zapach wydzielany podczas gotowania kalafior zawdzięcza związkowi zwanemu glukorafanina, jest ona silnym przeciwutleniaczem, to właśnie ona ma działanie antynowotworowe. Jajka dodane do kotletów są źródłem łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Żółtko jajka zawiera cenne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach takie jak witamina A,D i E. Jest ono także dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny, które wpływają na prawidłowe widzenie i zapobiegają zwyrodnieniom plamki żółtej. Witamina E zawarta w żółtku nazywana jest witaminą młodości, jest ona silnym przeciwutleniaczem, szeroko wykorzystuje się ją w przemyśle kosmetycznym przez jest pozytywny wpływ na wygląd naszych włosów, skóry i paznokci.
Podsumowując pomysł na zdrowe wegetariańskie kotlety świetnie sprawdzi się do pracy jako lunch. Dobre kotlety w wersji wege możesz także wykorzystać jako kotlet do burgera lub tortilli. Kotlety możesz także dać dzieciom do szkoły jak drugie śniadanie.
Alergeny w kotlecie kalafiorowym
Lista alergenów dla kotleta kalafiorowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
- Bułka tarta
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
Wartości odżywcze kotleta kalafiorowego
Kotlet kalafiorowy to danie zawierające dużo błonnika pokarmowego. Kotlety są wspaniałym zamiennikiem mięsa w diecie. Zawierają mało kalorii dlatego możesz je spożywać na diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.