Gorąca czekolada
- Mleko 3,2% - 2 szklanki (500 ml)
- Śmietanka kremowa 30% - 1 opakowanie (180 g)
- Czekolada mleczna - 1/2 tabliczki (70 g)
- Czekolada gorzka - 1/2 tabliczki (70 g)
- Cukier - 1 łyżka (10 g)
Przepis na gorąca czekolada krok po kroku
Mleko wlej do garnka i zacznij podgrzewać.
Gdy mleko się zagotuje, wlej śmietankę.
Zmniejsz ogień i dodaj kawałki czekolady.
Gotuj do momentu rozpuszczenia się czekolady.
Dodaj odrobinę cukru i przelej czekoladę do szklanek.
Więcej informacji na temat gorącej czekolady
Nie ma nic lepszego na zimę niż pyszny, rozgrzewający napój, świetnie sprawdzi się gorąca czekolada.
Zimowe dni zbliżają się wielkimi krokami, dlatego poznaj mój przepis na gorącą czekoladę i przekonaj się, jak pyszna jest ona w smaku.
Do jej przygotowania będziesz potrzebować jedynie prostych składników, które zapewne masz w swoim domu, a jeśli nie śmiało kupisz je w sklepie na niewielkie pieniądze.
Przyda się mleko, słodka śmietanka i czekolada. Dodatkowo będzie nam potrzebny cukier. Użyłam cukru białego, zamiast niego możesz użyć cukru brązowego, nie robi to jednak wielkiej różnicy.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.
Zatem, jak zrobić gorącą czekoladę do picia?
W pierwszej kolejności mleko wlej do garnka i zacznij podgrzewać. Gdy mleko się zagotuje, wlej śmietankę. Zmniejsz ogień i dodaj kawałki czekolady. Gotuj do momentu rozpuszczenia się czekolady. Następnie dodaj odrobinę cukru i przelej czekoladę do szklanek. Możesz dodatkowo podawać czekoladę z bitą śmietaną lub piankami, one idealnie wykończą Twój domowy deser.
W moim przepisie użyłam mleko krowie, jeśli jednak chcesz postaw na napój roślinny. Przy wyborze zamiennika mleka zwróć uwagę na zwartość wapnia. Produkty roślinne charakteryzują się jego mniejszą zawartością niż tradycyjny nabiał, dlatego warto tutaj wybierać produkty fortyfikowane tym składnikiem mineralnym. Wtedy są one w stanie zapewnić nam taką samą ilość wapnia co tradycyjny produkt. Dla przykładu 1 szklanka mleka krowiego dostarcza nam 250 mg wapnia, jeśli sięgniemy po napój roślinny sojowy, który będzie fortyfikowany, uzyskamy podobną ilość. Należy pamiętać, że wapń jest niezwykle ważny dla naszego organizmu. To główny składnik budulcowy naszych kości, zębów, ale także zapewnia wytrzymałość naszych mięśni, uczestniczy w procesach skurczu i rozkurczu mięśni.
Skoro już wiesz, jak przygotować czekoladę, która jest niezwykle rozgrzewająca i wiesz ile cukru użyć koniecznie.
Alergeny w gorącej czekoladzie
Lista alergenów dla gorącej czekolady przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Śmietanka kremowa 30%
- Czekolada mleczna
Wartości odżywcze gorącej czekolady
W podobny sposób możesz przygotować czekoladę z kakao.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.