Golonka pieczona w piwie
- Golonka wieprzowa - 2 sztuki (800 g)
- Marchewka - 2 sztuki (200 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (100 g)
- Seler korzeniowy - mały kawałek (100 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki + 3 ząbki (20 g)
- Miód - 1 łyżka (15 g)
- Musztarda - 1 łyżka (15 g)
- Piwo ciemne (250 ml)
Przepis na golonkę pieczoną w piwie krok po kroku
Opal skórkę golonek palnikiem, by pozbyć się pozostałej szczeciny.
Marchew, pietruszkę i selera umyj i obierz. Cebulę obierz, przekrój na pół i opal palnikiem lub podsmaż na suchej patelni.
Golonki i przygotowane warzywa umieść w wysokim garnku. Dodaj 3 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego, łyżeczkę soli i ziaren pieprzu. Zalej całość wodą, aż przykryje mięso.
Wodę zagotuj, zmniejsz moc palnika i gotuj golonki z warzywami przez 2 godziny.
Po tym czasie odlej szklankę powstałego wywaru, a golonki wyciągnij na talerz i zostaw do przestygnięcia.
W miseczce wymieszaj miód, musztardę, przeciśnięte przez praskę 3 ząbki czosnku, łyżeczkę papryki słodkiej, pół łyżeczki soli oraz szczyptę tymianku.
Przestudzoną golonkę dokładnie nasmaruj powstałą marynatą. Ułóż golonki w naczyniu żaroodpornym i zostaw na godzinę.
Po tym czasie wlej zostawioną szklankę wywaru i piwo. Przykryj naczynie żaroodporne pokrywą.
Nagrzej piekarnik do 200 st. C. Wstaw naczynie i piecz przez godzinę.
Po tym czasie ściągnij pokrywę i piecz jeszcze 20 minut. W tym czasie co kilka minut polewaj wierzch wywarem z dna naczynia żaroodpornego.
-
Golonka z indyka
-
Golonka w piwie
-
Golonka w kapuście
-
Golonki w kapuście
-
Golonka po bawarsku
-
Galaretki z golonki
-
Galareta z golonki
-
Galat z golonki
-
Golonka w kapuście kiszonej
-
Golonka w pepitkę
-
Golonka z indyka pieczona
-
Marynata do golonki
-
Golonki z indyka pieczone
-
Gotowana golonka
-
Golonka pieczona w rękawie
-
Golonka z piekarnika
-
Golonka z kociołka
-
Golonka peklowana
-
Golonka
Więcej informacji na temat golonki pieczonej w piwie
Golonka pieczona w piwie to świetny pomysł na obiad dla smakoszy świńskich nóżek. Taka golonka przygotowana w piekarniku idealny sprawdzi się na niedzielny obiad z dodatkiem ziemniaków i młodej kapusty zasmażanej.
Przepis na golonkę pieczoną w piwie wykonasz w około 3 godzin, dlatego to dobry pomysł na obiad, jeśli masz trochę więcej czasu. Możesz również ugotować golonkę dzień wcześniej a kolejnego dnia dopiero upiec.
Opal skórkę golonek palnikiem, by pozbyć się pozostałej szczeciny. Marchew, pietruszkę i selera umyj i obierz. Cebulę obierz, przekrój na pół i opal palnikiem lub podsmaż na suchej patelni. Golonki i przygotowane warzywa umieść w wysokim garnku. Dodaj 3 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego, łyżeczkę soli i ziaren pieprzu. Zalej całość wodą, aż przykryje mięso. Wodę zagotuj, zmniejsz moc palnika i gotuj golonki z warzywami przez 2 godziny. Po tym czasie odlej szklankę powstałego wywaru, a golonki wyciągnij na talerz i zostaw do przestygnięcia. W miseczce wymieszaj miód, musztardę, przeciśnięte przez praskę 3 ząbki czosnku, łyżeczkę papryki słodkiej, pół łyżeczki soli oraz szczyptę tymianku. Przestudzoną golonkę dokładnie nasmaruj powstałą marynatą. Ułóż golonki w naczyniu żaroodpornym i zostaw na godzinę. Po tym czasie wlej zostawioną szklankę wywaru i piwo. Przykryj naczynie żaroodporne pokrywą. Nagrzej piekarnik do 200 st. C. Wstaw naczynie i piecz przez godzinę. Po tym czasie ściągnij pokrywę i piecz jeszcze 20 minut. W tym czasie co kilka minut polewaj wierzch wywarem z dna naczynia żaroodpornego.
Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić golonkę pieczoną w piwie i wykorzystasz nasz przepis.
Mięso wieprzowe jest to określenie na produkt otrzymany ze świń. Informacje o jego spożywaniu możemy znaleźć już w mitologiach rzymskiej i greckiej. Ze względu na to, że świnie są najprostsze w rozrodzie, to szturmem podbiły one świat i tym samym stały się najpopularniejszym mięsem. Na stołach średniowiecznej Polski królowała głównie baranina, wołowina, drób i dziczyzna. Jednak z czasem wieprzowina była spożywana już przez wszystkie klasy społeczne. Wówczas spożywano około dwóch świń rocznie na rodzinę, gdy ubijano je na Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Wtedy też wykorzystywano każdy element mięsa wieprzowego, a nadmiar suszono, solono lub wędzono. Pomimo swojej popularności mięso wieprzowe zakazane jest w kuchni żydowskiej i muzułmańskiej. Za to cieszy się ogromną popularnością w kuchni polskiej czy chińskiej.
Golonka określana jest jako bardzo dobra część mięsa wieprzowego. Jako danie zaliczana jest do tradycyjnych potraw kuchni polskiej. Często używana jest również jako podstawa zup, np. kwaśnicy. Taka smaczna golonka idealnie łączy się właśnie ze smakiem kwaśnej, kiszonej kapusty. Dlatego koniecznie musisz sam sprawdzić, jak przedstawiona przez nas potrawa jest dobra.
Alergeny w golonce pieczonej w piwie
Lista alergenów dla golonki pieczonej w piwie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Piwo ciemne
W przepisie na golonkę pieczoną w piwie nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód, musztarda rosyjska
Wartości odżywcze golonki pieczonej w piwie
Golonka określana jest jako bardzo dobra część mięsa wieprzowego. Jako danie zaliczana jest do tradycyjnych potraw kuchni polskiej.
Energia i białka
(420g)
Węglowodany
(420g)
Tłuszcze
(420g)
Witaminy
(420g)
Składniki mineralne
(420g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.