Fasolka w sosie pomidorowym
- Fasola biała jaś nasiona suche (1000 g)
- Marchewka - 2 duże sztuki (300 g)
- Seler naciowy (200 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Bulion warzywny (400 ml)
- Pomidory w puszce (800 g)
Przepis na fasolka w sosie pomidorowym krok po kroku
Fasolę namocz dzień wcześniej w wodzie.
Obierz cebulę z łupin i pokrój w drobną kostkę, na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij na nim cebulę.
Obierz marchew i pokrój w talarki, pokrój seler naciowy drobno i podsmaż razem z cebulą.
W garnku umieść fasolę, dodaj liść laurowy i ziele angielskie, przełóż warzywa, dodaj paprykę ostrą i wędzoną, wlej bulion warzywny.
Całość gotuj 35-40 minut, aż fasola będzie miękka, na koniec dodaj pomidory z puszki i gotuj na średnim ogniu jeszcze 20 minut, dopraw solą i pieprzem.
-
Fasola po bretońsku
-
Ratatuj
-
Pasztet wegetariański
-
Zupa czosnkowa
-
Flaczki z boczniaków
-
Kotlet z kaszy gryczanej
-
Fuczki
-
Placki z kabaczka
-
Małdrzyki
-
Spaghetti neapolitana
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Tartaletki z warzywami
-
Risotto ze szparagami
-
Kotleciki z ziemniaków
-
Kotlety z brokułów
-
Makaron z tofu
-
Ryż z jajkiem
-
Cukinia z piekarnika
-
Szybki obiad wegański
Więcej informacji na temat fasolki w sosie pomidorowym
Fasolka w sosie pomidorowym to pyszne danie bez dodatku mięsa. Fasola zawiera dużo białka, dlatego nie musisz się martwić o jego podaż spożywając to danie. Przepis na fasolkę w sosie pomidorowym jest bardzo łatwy do wykonania, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego. Jedyne o czym musisz pamiętać to aby namoczyć fasolę w wodzie dzień wcześniej, wtedy szybciej się ugotuje. Do przygotowania fasolki będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze: fasola biała Jaś, cebula, marchewka, seler naciowy, pomidory w puszce, bulion warzywny, liść laurowy, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, papryka wędzona i papryka ostra oraz olej rzepakowy.
Jak zrobić fasolkę w sosie pomidorowym? Na początek fasolę wsyp do miski, zalej wodą i odstaw na dobę aby namokła. Po tym czasie odcedź wodę z fasoli. Obierz cebulę z łupin i pokrój w drobną kostkę, na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij na nim cebulę. Obierz marchew i pokrój w talarki, pokrój seler naciowy drobno i podsmaż razem z cebulą. W garnku umieść fasolę, dodaj liść laurowy i ziele angielskie, przełóż warzywa, dodaj paprykę ostrą i wędzoną i wlej bulion warzywny, gotuj 35-40 minut aż fasola będzie miękka, na koniec dodaj pomidory z puszki i gotuj na średnim ogniu jeszcze 20 minut, dopraw solą i pieprzem oraz majerankiem.
Fasola biała jest rośliną strączkową, jest znana i lubiana na całym świecie. Jest bardzo dobrym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Zawiera między innymi witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B, a także wapń, cynk, magnez. Fasola jest także dobrym źródłem błonnika, daje nam uczucie sytości na dłużej, pomaga w usuwaniu nadmiernego poziomu cholesterolu z krwi oraz wpływa pozytywnie na układ trawienia. Seler jest jednym z najdłużej uprawianych warzyw na świecie. Jest ona bardzo nisko kaloryczny. Zawiera bardzo duże ilości witaminy C, sporo witamin z grupy B oraz witaminę E. Witamina C ma właściwości wzmacniające odporność, jest naturalnym przeciwutleniaczem, wzmacnia także naczynia krwionośne.
Podsumowując pyszna fasolka idealnie nadaje się na obiad. Pomysł na fasolkę możesz przygotować także w wersji mięsnej lub z dodatkiem ziemniaków wtedy danie będzie bardziej syte. Dobra fasolka może być wekowana w słoikach.
Alergeny w fasolce w sosie pomidorowym
Lista alergenów dla fasolki w sosie pomidorowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler naciowy
- bulion warzywny
Wartości odżywcze fasolki w sosie pomidorowym
Fasolka w sosie pomidorowym to świetne źródło białka roślinnego. Fasola zawiera także błonnik dający uczucie sytości na dłużej. Danie świetnie nadaje się dla wegetarian oraz osób dbających o linię.
Energia i białka
(600g)
Węglowodany
(600g)
Tłuszcze
(600g)
Składniki mineralne
(600g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.