Drożdżówki z malinami
- Drożdże suche (8 g)
- Mąka pszenna typ 550 - 500 g d ciasta i 120 g do kruszonki (620 g)
- Masło - 100 g do ciasta i 100 g do kruszonki (100 g)
- Jajko (3 szt.)
- Mleko 2% - 200 ml do ciasta i 400 ml do budyniu (600 ml)
- Cukier - 60 g do ciasta, 60 g do budyniu i 70 g do kruszonki (120 g)
- Budyń (proszek) - 1 opakowanie (40 g)
- Maliny (250 g)
Przepis na drożdżówki z malinami krok po kroku
Zagotuj 300 ml mleka, a w 100 ml rozmieszaj budyń i cukier do budyniu.
Do gotującego się mleka wlej mleko z budyniem i dokładnie mieszaj. Gotuj budyń około 2 minuty, aż zrobi się gęsty. Gotowy budyń ostudź.
Resztę mleka lekko podgrzej (do mniej więcej 35 C) i dodaj do niego drożdże, cukier i 2 łyżki mąki. Zaczyn odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut.
Do miski z mąką dodaj 2 jajka i wyrośnięty zaczyn i zagnieć ciasto.
Gdy ciasto będzie jednolite dodaj miękkie masło i cały czas wyrabiaj, aż masło połączy się z ciastem. Odstaw ciasto na 30 minut, w ciepłe miejsce.
Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę oprószona mąką, zagnieć i uformuj wałek.
Ciasto podziel na około 15-20 kawałków.
Każdy kawałek ciasta uformuj w kolkę, spłaszcz i włóż do środka trochę malin i budyniu. Sklej brzeg i układaj, sklejoną stroną do dołu, na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Uformowane drożdżówki zostaw na 30 minut, do wyrośnięcie.
W tym czasie przygotuj kruszonkę, rozcierając w dłoniach masło z mąką i cukrem.
Rozgrzej piekarnik do 180 C.
Roztrzep pozostałe jajko i posmaruj nim bułeczki.
Drożdżówki posyp kruszonką i piecz w 180 C, przez 20-30 minut.
-
Charlotte
-
Panna cotta
-
Pudding chia
-
Ciasto z malinami
-
Sernikobrownie z malinami
-
Tarta z malinami
-
Legumina
-
Pieczone jabłko
-
Tort pavlova
-
Sernik z malinami
-
Ciasto balladyna
-
Brownie z malinami
-
Tort bezowy z malinami
-
Sernik na zimno z malinami
-
Tort czekoladowy z malinami
-
Muffinki z malinami
-
Tort z malinami
-
Tort lodowy
-
Deser z malinami
Więcej informacji na temat drożdżówek z malinami
Przepis na drożdżówki z malinami z kruszonką to świetny przepis na bardzo łatwe i pyszne ciasto drożdżowe wypełnione nadzieniem z malin z budyniem, idealne dla miłośników słodkich wypieków z owocami i kruszonką.
Jest to sprawdzony przepis na pyszne drożdżówki z malinami, które nadziane są malinami z budyniem i upieczone z kruszonką na wierzchu. Taka domowa drożdżówka będzie fajnym drugim śniadaniem, które możesz zabrać do pracy lub dać szkoły dla dzieci, ale pamiętaj, żeby takie drugie śniadania czy desery występowały tylko od czasu do czasu, ze względu na zawarty w nich cukier i użytą białą mąkę.
Do przygotowania ciasta potrzebujesz mąki, drożdży, mleka, cukru, masła i jajek. Dodatkowo oczywiście malin i budyniu. Możesz zrobić drożdżówki z mrożonymi malinami lub świeżymi, zależnie od pory roku. Zaczynamy od ugotowania budyniu, ponieważ on musi wystygnąć. Następnie bierzemy się za zrobienie rozczynu z drożdży, ciepłego mleka, 2 łyżek cukru i 1 łyżki mąki. To dokładnie mieszamy i zostawiamy przykryte ściereczką w ciepłym miejscu. W tym czasie jajka ucieramy z cukrem i przesiewamy do miski mąkę oraz przygotowujemy blachę do pieczenia — smarujemy blachę olejem, razem z bokami. Gdy zaczyn podrośnie, dodajemy go do mąki, razem z jajkami. Teraz dokładnie mieszamy, aby wszystkie składniki się połączyły i utworzyły jednolitą masę. Ciasto dzielimy na mniejsze kawałki i formujemy kulki. Każdą kulkę spłaszczamy, nakładamy na nią maliny oraz budyń i zawijamy. Bułeczki z malinami przekładamy na blachę do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce, najlepiej na 20-30 minut. W tym czasie możesz rozgrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza oraz przygotować kruszonkę z masła, cukru i mąki. Wystarczy rozetrzeć w dłoniach składniki, aby powstało sypkie ciasto, które można połączyć w kulę, ale jest on niestabilna i łatwo się rozsypuje. Taką kruszonką posypujemy wyrośnięte drożdżówki i wstawiamy do piekarnika. Zależnie od wielkości bułeczek pieczemy je około 20 minut, aż uzyska złoty kolor. Po tym czasie delikatnie uchylamy piekarnik i zostawiamy ciasto jeszcze na 5 minut w ciepłym piekarniku. Teraz już bułeczki drożdżowe z malinami i kruszonką są gotowe i możesz wyjąć je z piekarnika. Możesz podawać je z twarożkiem oraz szklanką mleka. Dokładną instrukcję jak zrobić drożdżówki z malinami, znajdziesz powyżej.
Alergeny w drożdżówkach z malinami
Lista alergenów dla drożdżówek z malinami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze drożdżówek z malinami
Taka domowa drożdżówka z malinami będzie fajnym drugim śniadaniem, które możesz zabrać do pracy lub dać szkoły dla dzieci, ale pamiętaj, żeby takie drugie śniadania czy desery występowały tylko od czasu do czasu, ze względu na zawarty w nich cukier i użytą białą mąkę.
Energia i białka
(95g)
Węglowodany
(95g)
Tłuszcze
(95g)
Witaminy
(95g)
Składniki mineralne
(95g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.