Drożdżówki z czekoladą
- Mąka pszenna typ 550 - 500 g do ciasta i 120 g do kruszonki (620 g)
- Drożdże suche (8 g)
- Masło - 100 g do ciasta i 100 g do kruszonki (200 g)
- Cukier - 60 g do ciasta i 70 g do kruszonki (130 g)
- Mleko 2% (200 ml)
- Jajko (3 szt.)
- Krem czekoladowy typu nutella (500 g)
Przepis na drożdżówki z czekoladą krok po kroku
Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wyłóż około 20 kupek kremu czekoladowego i zamroź.
Mleko podgrzej (do około 35 C) i wymieszaj z 2 łyżkami mąki drożdżami i cukrem. Zostaw na 15 minut do wyrośnięcia.
Do miski z mąką dodaj wyrośnięty zaczyn oraz jajka i dokładnie wyrób ciasto.
Gdy ciasto jest jednolite dodawaj do niego stopniowo masło, cały czas wyrabiając.
Gotowe ciasto odstaw na 30 minut do wyrośnięcia.
Blachę na której zamierzasz piec drożdżówki wyłóż papierem do pieczenia.
Wyrośnięte ciasto wyłóż na stolnicę oprószoną mąką, uformuj wałek i podziel go na 15-20 kawałków.
Każdy kawałek uformuj w kulkę i spłaszcz. Na środku połóż kawałek zamrożonej nutelli i zawiń.
Ułóż bułeczki zawinięciem do dołu, na blasze wyłożonej papierem.
Odstaw bułeczki do wyrośnięcia na 30 minut.
Rozgrzej piekarnik do 180 C.
Rozetrzyj w palcach mąkę z masłem i cukrem.
Roztrzep jajko i posmaruj nim wyrośnięte bułeczki i posyp kruszonką.
Piecz bułeczki w 180 C, przez 20-30 minut.
Więcej informacji na temat drożdżówek z czekoladą
Ten prosty przepis na drożdżówki z czekoladą z kruszonką to świetny pomysł na bardzo łatwe i pyszne babeczki drożdżowe z czekoladą, które są idealne dla miłośników słodkich wypieków z nadzieniem czekoladowym i kruszonką.
Jest to sprawdzony przepis na pyszne bułeczki drożdżowe, które nadziane są rozpływającą się w ustach czekoladą i upieczone z kruszonką na wierzchu. Taka domowa drożdżówka będzie fajnym drugim śniadaniem, które możesz zabrać do pracy lub dać szkoły dla dzieci, ale pamiętaj, żeby takie drugie śniadania czy desery występowały tylko od czasu do czasu, ze względu na zawarty w nich cukier i użytą białą mąkę.
Do przygotowania ciasta potrzebujesz mąki, drożdży, mleka, cukru, masła i jajek. Dodatkowo oczywiście nutelli lub czekolady. Jeżeli używasz nutelli, wyłóż kupki wielkości 1 dużej łyżki na tace z papierem do pieczenia i zamroź. Zaczynamy od zrobienia rozczynu z drożdży, ciepłego mleka, 2 łyżek cukru i 1 łyżki mąki. Dokładnie mieszamy składniki i zostawiamy przykryte ściereczką w ciepłym miejscu. W tym czasie jajka ucieramy z cukrem i przesiewamy do miski mąkę oraz przygotowujemy blachę do pieczenia — smarujemy blachę olejem, razem z bokami. Gdy zaczyn podrośnie, dodajemy go do mąki, razem z jajkami. Teraz dokładnie mieszamy, aby wszystkie składniki się połączyły i utworzyły jednolitą masę. Ciasto dzielimy na mniejsze kawałki i formujemy kulki. Każdą kulkę spłaszczamy, nakładamy na nią kostkę czekolady lub zamrożoną porcję nutelli i zawijamy. Drożdżówki z czekoladą przekładamy na blachę do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce, najlepiej na 20-30 minut. W tym czasie możesz rozgrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza oraz przygotować kruszonkę z masła, cukru i mąki. Wystarczy rozetrzeć w dłoniach składniki, aby powstało sypkie ciasto, które można połączyć w kulę, ale jest on niestabilna i łatwo się rozsypuje. Taką kruszonką posypujemy wyrośnięte drożdżówki i wstawiamy do piekarnika. Zależnie od wielkości bułeczek pieczemy je około 20 minut, aż uzyska złoty kolor. Po tym czasie delikatnie uchylamy piekarnik i zostawiamy ciasto jeszcze na 5 minut w ciepłym piekarniku. Teraz już bułeczki drożdżowe z czekoladą i kruszonką są gotowe i możesz wyjąć je z piekarnika. Możesz podawać je z twarożkiem oraz szklanką mleka. Dokładną instrukcję jak zrobić te bardzo dobre drożdżówki z czekoladą, znajdziesz powyżej.
Alergeny w drożdżówkach z czekoladą
Lista alergenów dla drożdżówek z czekoladą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
- krem czekoladowy typu nutella
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- krem czekoladowy typu nutella
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- krem czekoladowy typu nutella
Wartości odżywcze drożdżówek z czekoladą
Taka domowa drożdżówka będzie fajnym drugim śniadaniem, które możesz zabrać do pracy lub dać szkoły dla dzieci, ale pamiętaj, żeby takie drugie śniadania czy desery występowały tylko od czasu do czasu, ze względu na zawarty w nich cukier i użytą białą mąkę.
Energia i białka
(91g)
Węglowodany
(91g)
Tłuszcze
(91g)
Witaminy
(91g)
Składniki mineralne
(91g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.