Cynamonowe rollsy
- Drożdże świeże - gram (35 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - łyżka (2 g)
- Cukier - łyżka (2 g)
- Mleko 2% - łyżka (5 ml)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - szklanka (3 g)
- Mleko 2% - mililitry (125 ml)
- Żółtko jajka - sztuka (3 szt.)
- Masło - gram (80 g)
- Cukier - łyżka (6 g)
- Masło - gram (30 g)
- Cynamon - łyżka (2 g)
- Cukier - łyżka (4 g)
Przepis na cynamonowe rollsy krok po kroku
Zacznij od przygotowania rozczynu do ciasta, mieszając 5 łyżek lekko ciepłego mleka, 2 łyżki mąki pszennej tortowej, drożdże oraz 2 łyżki cukru drobnego.
Tak przygotowany rozczyn pozostaw pod przykryciem ok. 20 minut do wyrośnięcia.
Przygotuj następne naczynie do przygotowania ciasta drożdżowego.
Do naczynia przesiej resztę mąki tortowej.
Dodaj szczyptę soli oraz żółtka jaj.
Wsyp 6 łyżek cukru drobnego oraz wymieszaj składniki.
Wlej roztopione masło/margarynę oraz ciepłe mleko.
Na koniec dolej wcześniej przygotowany rozczyn drożdżowy i wymieszaj wszystkie składniki.
Miskę z ciastem przenieś pod mikser i wyrabiaj ciasto ok. 10 minut. Ciasto po wyrabianiu powinno być jednolite, gładkie i elastyczne. Ciasto możesz także wyrabiać ręcznie.
Wyrobione ciasto pozostaw w tej samej misce lub przełóż do większej, aby uniknąć wylania ciasta.
Przykryj miskę z ciastem ściereczka bawełnianą lub folią spożywczą oraz odłóż w ciepłe miejsce, np. na lodówkę lub przy kaloryferze, na ok. 60-70 minut. Ciasto powinno nawet potroić swoją objętość.
Wyrośnięte ciasto wyłóż na stolnicę i podziel na dwa równe kawałki.
Jedną część przykryj ściereczką, drugą zaś rozwałkuj na podłużny placek.
Całą powierzchnię placka posmaruj miękkim masłem lub margaryną.
Na całej powierzchni rozsyp na placek cynamon oraz resztę przypraw.
Tak przygotowane ciasto zawijaj, tak aby powstał rulon przekładanego ciasta.
Ostrym nożem wycinaj placki ok. 1 cm szerokości.
Powtórz te czynności, w przypadku drugiej części ciasta.
Tak przygotowane ślimaczki ułóż obok siebie na papierze do pieczenia na blaszce, ale tak aby nie dotykały się ściankami.
Przygotowane bułeczki odstaw na ok. 20 minut do wyrośnięcia jeszcze.
W tym czasie nagrzej piekarnik na 175 stopni lub 160 stopni z termoobiegiem.
Przed włożeniem bułeczek do piekarnika polej małą ilością bułeczki mlekiem, aby się nie spaliły podczas pieczenia.
Cynamonowe rollsy piecz ok. 20 minut, do zarumienienia się ich.
Po przestudzeniu bułeczek cynamonowych można udekorować lukrem lub cukrem pudrem z cynamonem.
Więcej informacji na temat cynamonowych rollsów
Cynamonowe rollsy kojarzą się Nam wszystkim z jesienno-zimową aurą, kiedy już za oknem mróz. Inaczej nazywa się je drożdżowe cynamonki lub bułeczki cynamonowe. Są to małe drożdżówki zawijane z ciasta drożdżowego, które są przekładane masą cynamonową.
Cynamonowe rollsy, czyli inaczej też zwane kanelbulle (szw.). To skandynawski wypiek, który sięga czasów lat 20 XX wieku, kiedy po raz pierwszy została opracowana receptura. Tłumaczy się zwiększeniem dostępności składników, po I wojnie światowej. Ciasto jest bardzo proste do przygotowania, gdyż potrzeba tylko: mąka, mleko, drożdże, cukier i masło/margarynę. Masa, którą przekłada się ciasto to mieszanka przypraw: kardamon, sól, drobny cukier oraz zmielony cynamon.
Ciasto drożdżowe należy toczyć i równomiernie napełnić nadzieniem, składającym się zazwyczaj z masła/margaryny, cukru pudru i mielonego cynamonu. Bułeczki pokrywa się cienką warstwą ubitego jajka i drobnego cukru, można też posypać rozdrobnionymi migdałami. Po ostatecznym wyrobieniu kształtu, bułeczki pieczone są w piekarniku.
Bułka z cynamonem została przedstawiona w formie szwedzkiej specjalności w UE w projekcie Cafe Europa w 2006 roku.
Przez dodatek cynamonu nabierają korzennego posmaku. To przepyszny, pięknie wyglądający i wybornie pachnący wypiek, który z łatwością przygotujesz je samodzielnie. Na obszarze wielkopolski bardzo popularne ciastko.
Cynamonowe rollsy idealnie nadają się na deser do kawy lub na drugie śniadanie do szkoły lub pracy. Pyszne drożdżówki z cynamonem można przystroić także polaniem lukrem lub poprószyć cukrem pudrem.
Na wielu stronach, forach internetowych, a także książkach kucharskich można znaleźć wiele różnorodnych pomysłów jak zrobić cynamonowe rollsy. Wyłoniłam z nich najlepszy sprawdzony przepis na cynamonowe rollsy.
Alergeny w cynamonowych rollsach
Lista alergenów dla cynamonowych rollsów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Mleko 2%
- Masło
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze cynamonowych rollsów
Jedna bułeczka to ok. 150 kcal.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.