Custard
- Śmietanka kremowa 36% (200 ml)
- Mleko 3,2% (700 ml)
- Żółtko jajka (4 szt.)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (60 g)
- Cukier (100 g)
Przepis na custard krok po kroku
Śmietankę i mleko przelej do garnka i dodaj wanilię. Całość zagotuj.
Żółtka ubij z cukrem na gładką masę.
Do masy wlewaj powoli gorące mleko, ciągle ubijając.
Do masy jajecznej dodaj skrobię, a całość przełóż do rondelka.
Masę podgotuj lekko, uważając, by jajka się nie ścięły.
Więcej informacji na temat custardu
Custard to przepyszny słodki sos, który jest niezwykle popularny głównie w kuchni angielskiej, jednak warto wykorzystać go również do typowo polskich dań.
Custard jest rodzajem delikatnego, słodkiego sosu, który używa się do deserów. Jego podstawowe składniki to mleko i jajka, zwykle dodaje się do niego również skrobię lub żelatynę, by stworzyć odpowiednią jego konsystencję. Całość przypomina nieco budyń, jednak w tym przypadku całość jest zdecydowanie bardziej jajeczna, a przy tym również słodsza i smaczniejsza. W większości krajów można go kupić w formie sproszkowanej, podobnie jak polski budyń. Jest smaczny, a przy okazji naprawdę prosty w przygotowaniu.
Przepis na custard idealnie sprawdzi się dla każdego, kto kocha słodkości, jego dodatek odmieni bowiem każdy, nawet najnudniejszy deser i sprawi, że będzie prezentował się i smakował po prostu fantastycznie. Do jego przygotowania używa się tylko podstawowych składników, dlatego można go przygotować nawet w sytuacji kryzysowej. Choć jest to sos, to podobnie jak polski odpowiednik sprawdza się również w innych formach. Można go używać do wypełniania ciast, tart i tartaletek, a także jako deser w wersji solo. Jest bardzo słodki i waniliowy. Ten angielski słodki sos na pewno podbije serca wszystkich domowników.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić custard w swoim własnym domu to ten przepis sprawdzi się idealnie. Choć zwykle można go kupić już w wersji gotowej, to jednak nie jest ona zbyt zdrowa. Zbyt przetworzona żywność nie powinna gościć na talerzach zbyt często, gdyż nie dostarcza żadnych wartości odżywczych. Zamiast sięgać po produkty instant, można spróbować odwzorować je samodzielnie we własnej kuchni. Zwłaszcza że ten przepis jest naprawdę prosty. Całość robi się w kilka chwil. Pierwszym krokiem jest utarcie żółtek na gładką masę. Następnie należy wlewać do niej małymi porcjami gorące mleko. Dzięki temu powstanie gęsty, smaczny krem, który zachwyca smakiem. To wspaniały dodatek do deserów, który jest nie tylko pyszny, ale również łatwy. Dzięki czemu to dobry wybór nawet dla początkujących osób. Ten prosty przepis pozwoli ci stworzyć smaczny custard w kilka chwil. To doskonały pomysł na najlepszy sos do deserów a z tej receptury dowiesz się jak przygotować go w kilka chwil.
Alergeny w custardzie
Lista alergenów dla custardu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 36%
- Mleko 3,2%
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze custardu
To opcja, która dostarcza sporo cukru, dlatego należy po nią sięgać z umiarem.
Energia i białka
(1160g)
Węglowodany
(1160g)
Tłuszcze
(1160g)
Witaminy
(1160g)
Składniki mineralne
(1160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.