Chrupiące placki ziemniaczane bez jajka i mąki
- Ziemniaki późne (500 g)
- Cebula (100 g)
- Śmietana 12% - łyżka (25 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
Przepis na chrupiące placki ziemniaczane bez jajka i mąki krok po kroku
Obierz ziemniaki. Umyj je i zacznij je ścierać na najmniejszych oczkach na tarce.
Odciśnij wodę z ziemniaków, tak by ściekła z sita do miski.
Gdy ziemniaki będą odciśnięte z miski wylej wodę - na dnie zostanie skrobia z ziemniaków. Dodaj do miski ziemniaki, śmietanę, bardzo drobno pokrojoną cebulę oraz sól i pieprz. Wymieszaj masę dokładnie.
Wylej olej na patelnię, rozgrzej i smaż placki na złoty kolor.
Więcej informacji na temat chrupiących placków ziemniaczanych bez jajka i mąki
Chrupiące placki ziemniaczane można zrobić także bez jajka i bez mąki. Jest to idealne wyjście dla tych, którzy muszą ograniczyć te składniki w swoim codziennym jadłospisie. Łatwy i smaczny przepis, który jest bardzo szybki. Wymaga tylko ziemniaków, cebuli, śmietany, oleju i przypraw. Jest to propozycja na danie bezglutenowe, ponieważ nie dodaje się tu mąki. Skrobia z ziemniaków zastępuje nie tylko mąkę ale też jajko. Placki należy podawać tylko na gorąco, najlepiej ze śmietaną. Będą pyszne i chrupiące.
Przepis na te placki sprawdzi się świetnie w przypadku alergii bądź nietolerancji. Jest to posiłek odpowiedni dla dzieci i starszych. Możesz zrobić je niemalże w każdej chwili, ponieważ w skład ciasta wchodzą tylko 4 składniki, a do tego przyprawy. Placki ziemniaczane możesz podawać same, ale polecam do innych dodatków. Sos pieczarkowy byłby bardzo dobrą propozycją jeśli nie masz pomysłu na nowe, ciekawe danie.
Te placki składają się głównie z węglowodanów. Niewielką część stanowi tłuszcz. By posiłek był zbilansowany polecam podawać placki ziemniaczane z surówką oraz ze źródłem białka (na przykład wysokobiałkowym jogurtem naturalnym, mięsem).
Zanim zaczniesz ustaw miskę (w której będziesz robić placki), a na niej sito. Na sicie umieść starte ziemniaki i odciśnij z nich jak najwięcej wody. Dzięki takiej praktyce do miski ścieknie woda, a na dnie pojawi się skrobia. Warto bardzo dokładnie odcisnąć ziemniaki z nadmiaru soków. Ziemniaki możesz zetrzeć na tarce mieszając wielkość oczek, albo wybrać te, które Ci najbardziej odpowiadają. W celu rozdrobnienia ziemniaków dobrze sprawdzi się też blender.
By placuszki były chrupiące należy je smażyć na średnim ogniu. Gdy do smażenia używa się bardzo niskiej mocy palnika to placuszki mogą stać się gumowe. Zbyt duży ogień mógłby sprawiać, że placki będą surowe w środku, a na zewnątrz spalone. Wielkość placków też ma wpływ na chrupkość. Lepiej jest zrobić nieco mniejsze placki – jest większa szansa na to, że będą przyjemnie chrupać. Poza tym łatwiej jest mniejszego placuszka przerzucić na drugą stronę.
Alergeny w chrupiących plackach ziemniaczanych bez jajka i mąki
Lista alergenów dla chrupiących placków ziemniaczanych bez jajka i mąki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
Wartości odżywcze chrupiących placków ziemniaczanych bez jajka i mąki
Przepis ma wysoki indeks glikemiczny. Osoby chore na cukrzycę powinny odpowiedno zbilansować posiłek dodając warzywa, źródło białka lub tłuszczu.
Energia i białka
(330g)
Węglowodany
(330g)
Tłuszcze
(330g)
Witaminy
(330g)
Składniki mineralne
(330g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.