Chleb jaglany
- Mąka jaglana - 200 g na chleb i 15 do zakwasu (350 g)
- Mąka gryczana (100 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (70 g)
- Mielone siemię lniane (25 g)
- Oliwa z oliwek (50 ml)
- Sok z cytryny - 1 łyżka (12 ml)
- Cukier - 1 łyżka (15 g)
- Miód - 1 łyżka (25 g)
Przepis na chleb jaglany krok po kroku
W słoiku wymieszaj 100 g mąki jaglanej z cukrem i dolej 150 ml wody z sokiem z kapusty.
Słoik przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 3 dni. Codziennie mieszaj zakwas.
Po tym czasie dodaj jeszcze 50 g mąki i 70 ml wody. Wymieszaj i odstawi na jeszcze jeden dzień
Resztę mąk wymieszaj z łyżeczką soli.
Siemię zalej ciepłą wodą (50 ml) i wystudź.
Zakwas wymieszaj z 250 ml wody, oliwą, siemieniem i 1 łyżką miodu.
Mieszamy mąki z zakwasem i dokładnie mieszamy.
Formę na chleb wyłóż papierem do pieczenia i posmaruj oliwą.
Przełóż ciasto do formy, przykryj pokrywką lub folią aluminiową i zostaw na 4-5 godzin.
Po tym czasie przykryty chleb wstaw do piekarnika i rozgrzej go do 220 stopni Celsjusza.
Po 20 minutach odkryj chleb i piecz jeszcze 30 minut w 200 stopniach Celsjusza.
Więcej informacji na temat chleba jaglanego
Chleb jaglany robi się z mąki jaglanej na jaglanym zakwasie. Można go dostać w niektórych sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach internetowych. Opcjonalnie możesz użyć innego zakwasu lub drożdży, ale w przypadku zakwasu żytniego nie będzie to już bezglutenowy chleb. Metod zrobienia pieczywa jaglanego jest bardzo dużo. Można znaleźć informacje jak zrobić chleb z kaszy jaglanej na zakwasie, ale niestety najczęściej używany jest tam zakwas żytni, a kasza jest mielona na mąkę, więc łatwiej kupić gotową mąkę. Inną metodą na a’la pieczywo jaglane, na które się natknęłam, był chleb z mąki pszennej z dodatkiem ugotowanej kaszy jaglanej, więc zdecydowanie nie był to chleb bezglutenowym, a jaglanym też ciężko było go nazwać.
Mój przepis na chleb jaglany składa się z mąki jaglanej, zakwasu jaglanego, oliwy, przypraw, siemię lniane oraz dodatku mąki gryczanej i ziemniaczanej. Zaczynamy od wlania zakwasu, wody i oliwy do miski. Następnie wsypujemy mąki i sól. Siemię lniane mielimy i także dodajemy do ciasta. Ja użyłam do zmielenia nasion siemienia lnianego zwykłego młynka do pieprzu. Można też dodać różne nasiona i pestki, a także różne przyprawy, które urozmaicą smak chleba. Teraz dokładnie zagniatamy ciasto i odstawiamy je w ciepłe miejsce na 2-3 godziny. Po tym czasie ponownie zagniatamy, przekładamy do blachy do pieczenia i ponownie zostawiamy na 2-3 godziny. Podrośnięty chlebek wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni Celsjusza. W tej temperaturze pieczemy chleb przez pierwsze 20 minut. Potem zmniejszamy temperaturę do 200 stopni Celsjusza i pieczemy jeszcze 30 minut. Po upieczeniu domowy chleb jaglany wyjmujemy z blachy i studzimy. W ten sposób mamy pyszny i wilgotny chleb jaglany. Ze względu na to, że chleb jest robiony na zakwasie, to wymaga on dużo cierpliwości. Szybciej będzie zrobić chleb na drożdżach, więc jeżeli nie chcesz aż tyle czekać, to zamień zakwas na drożdże z wodą.
Taki chleb jest bezglutenowy, więc świetnie sprawdzi się w diecie osób z celiakią lub nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Oczywiście osoby zdrowe także śmiało mogą sięgać po takie pieczywo, jeżeli tylko mają ochotę na taki chleb.
Alergeny w chlebie jaglanym
Lista alergenów dla chleba jaglanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na chleb jaglany
Wartości odżywcze chleba jaglanego
Chleb jaglany jest bezglutenowy, więc świetnie sprawdzi się w diecie osób z celiakią lub nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Oczywiście osoby zdrowe także śmiało mogą sięgać po takie pieczywo, jeżeli tylko mają na nie ochotę.
Energia i białka
(75g)
Węglowodany
(75g)
Tłuszcze
(75g)
Witaminy
(75g)
Składniki mineralne
(75g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.