Babka cytrynowa
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 i 1/3 szklanki (210 g)
- Mąka ziemniaczana - 1/3 szklanki (50 g)
- Cukier drobny - 1 szklanka (220 g)
- Jajko - 4 jajka rozmiar M (4 szt.)
- Masło - 1 kostka do ciasta, 2 łyżki do formy (220 g)
- Bułka tarta - 3 łyżki (30 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Cytryna - Skórka i sok z cytryny (90 g)
- Cukier puder - Do oprószenia (20 g)
Przepis na babkę cytrynową krok po kroku
Cytrynę sparz wrzątkiem. Skórę zetrzyj na tarce, a potem wyciśnij sok z cytryny (skórkę i sok połącz w miseczce).
Mąkę ziemniaczaną i mąkę tortową wymieszaj z proszkiem do pieczenia i przesiej przez sitko.
W misce umieść miękkie masło i cukier. Miksuj, aż powstanie jednolita masa. Następnie dodawaj po 1 jajku. Dodaj sok i skórkę z cytryny, zmiksuj. Stopniowo dodaj mąkę z proszkiem do pieczenia i miksuj tylko do połączenia się składników.
Wybraną formę do babki natrzyj masłem i obsyp bułką tartą (nadmiar bułki wysyp). Masę na babkę przelej do formy.
Babkę cytrynową piecz w piekarniku nagrzanym do 175 stopni Celsjusza (grzanie góra-dół) przez ok. 50-55 minut (do suchego patyczka).
Upieczoną babkę pozostał w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami na ok. 15 min. Później wyciągnij i odstaw do wystudzenia.
Ostudzoną babkę cytrynową wyciągnij z formy i oprósz cukrem pudrem.
-
Babeczka cytrynowa
-
Babka piaskowa
-
Babka ziemniaczana
-
Babka wielkanocna
-
Muffiny bananowe
-
Muffinki bananowe
-
Ciasto cytrynowe
-
Babka na oleju
-
Babka majonezowa
-
Babka gotowana
-
Babka piaskowa wilgotna
-
Babka jogurtowa
-
Babeczki wielkanocne
-
Babeczki z budyniem
-
Babka cytrynowa wilgotna
-
Babka marmurkowa
-
Babka zebra
-
Babka drożdżowa
-
Przepisy na babki
Więcej informacji na temat babki cytrynowej
Babka cytrynowa zazwyczaj podawana jest na Wielkanoc, ale tak naprawdę to ciasto można upiec i bez okazji. Bardzo często składniki na to ciasto można znaleźć w lodówce lub w spiżarni, a sam przepis na babkę cytrynową z masłem jest prosty, więc nawet osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z gotowaniem, powinna poradzić sobie ze zrobieniem tego ciasta. Ciasto możesz polać cytrynowym lukrem domowej roboty, ale ta domowa babka będzie też pyszna jedynie oprószone cukrem pudrem.
Jak zrobić babkę cytrynową? Przede wszystkim składniki na to ciasto muszą być w temperaturze pokojowej. Samą masę na babkę można przygotować na różne sposoby. Możesz zacząć od utarcia całych jajek z cukrem. Później do powstałej masy należy dodać roztopione i ostudzone masło oraz resztę składników. Możesz też pokusić się na osobne ubicie białek i dodanie ich do masy na sam koniec. Do babki możesz dodać także aromat cytrynowy.
Masy na babkę nie należy miksować zbyt długo, ponieważ wtedy nie będzie odpowiednio napowietrzona i nawet sprawdzony przepis na to ciasto okaże się klapą. Jeżeli chcesz, aby ta wilgotna babka cytrynowa była również piaskowa i bardzo puszysta, to do przygotowywanej masy dodaj więcej mąki ziemniaczanej.
Jak piec babkę? Po umieszczeniu masy w wybranej formie, babkę należy piec w rozgrzanym piekarniku. W czasie pieczenia nie należy uchylać drzwiczek piekarnika. Można to zrobić dopiero na sam koniec, po ok. 50-55 minutach, aby sprawdzić, czy babka jest już gotowa. Jeżeli na patyczku zostanie surowe ciasto, babkę należy piec jeszcze ok. 5 min i po tym czasie znowu należy ją ponownie sprawdzić.
Babkę cytrynową możesz oprószyć cukrem pudrem, ale możesz też pokusić się na przygotowanie domowego lukru. Słodszy lukier wyjdzie z połączenia ciepłej wody i cukru pudru, ale do tej babki najlepiej pasuje orzeźwiający lukier z soku z cytryny i cukru pudru. Składniki wystarczy ze sobą połączyć na jednolitą masę. Lukier szybko zastyga, więc należy go przygotować, gdy ciasto będzie już gotowe i ostudzone.
Alergeny w babce cytrynowej
Lista alergenów dla babki cytrynowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Bułka tarta
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze babki cytrynowej
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.