Wegańskie kotlety z czerwonej fasoli
- Fasola konserwowa (240 g)
- Marchewka (100 g)
- Cebula (200 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
- Mielone siemię lniane (40 g)
Przepis na wegańskie kotlety z czerwonej fasoli krok po kroku
Rozgrzej olej na patelni. Piekarnik nastaw na 180 stopni Celsjusza.
Marchewkę obierz i zetrzyj na dużych oczkach. Dodaj na patelnię i zacznij podsmażać przez około 20 minut.
Obierz cebulę i drobno pokrój, dodaj do marchewki.
3 ząbki czosnku obierz i przeciśnij przez praskę. Dodaj na patelnię około 3 minuty przed końcem smażenia warzyw.
Fasolę wraz z ostudzonymi warzywami, siemieniem oraz przyprawami zblenduj.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Na blachę wykładaj uformowane z masy kotleciki.
Piecz przez około 45-50 minut.
Więcej informacji na temat wegańskich kotletów z czerwonej fasoli
Spróbuj wege kotletów z czerwonej fasoli. Jest to pyszne, wegetariańskie danie, które jest zdrowe i bardzo odżywcze. Zrobisz je z kilku składników, w tym z czerwonej fasoli z puszki. Kotlety zrobić możesz na każdy posiłek. Są świetnym zamiennikiem mięsa, więc dla osób na diecie wegetariańskiej, a nawet wegańskiej będą super. Nie ma tu mięsa, mąki (a więc glutenu), nabiału i mają niski indeks glikemiczny. Posiłek wprost stworzony na zdrowe odżywianie. Kotlety podawaj z ulubionymi dodatkami: kaszą, ryżem, sosem, surówką czy warzywami.
Do przepisu nie ma potrzeby dodawać mąki czy jajka, ponieważ na ich miejsce jest dodane siemię lniane. Jest ono zamiennikiem jajka stosowanym w diecie wegańskiej ograniczającej jajko kurze. Mąka natomiast jest zbędna, ponieważ konsystencja masy kotletów z fasoli czerwonej jest odpowiedna i nie jest konieczna. Siemię lniane, poza właściwościami „sklejającymi” masę ma ogromne korzystne właściwości zdrowotne. Jest to bogactwo błonnika (tak jak czerwona fasola). Danie więc jest źródłem błonnika, który jest niezbędny dla zdrowych osób. Poza błonnikiem siemię lnianie obfituje w kwasy tłuszczowe omega-3.
Kotlety zrobisz z fasoli konserwowej. Jest to najszybszy sposób. Można zrobić je także z fasoli surowej. Czas przygotowania należy wydłużyć. Najpierw nasiona suche trzeba namoczyć w wodzie – około 10 godzin. Kolejnym krokiem jest ugotowanie fasoli. W tym celu wodę z moczenia wylej, a fasolę zalej świeżą wodą. Gotuj fasolę aż będzie miękka, czyli około godzinę. Fasola jest ciężkostrawna, ale dzięki gotowaniu pierwsze 15 minut bez przykrycia staje się ona mniej ciężkostrawna.
Kształt i wielkość kotletów możesz zrobić dowolny. Możesz zrobić także klopsiki – malutkie kuleczki. Im mniejsze i bardziej cienkie kotlety tym czas pieczenia jest krótszy. Pieczenie kotletów sprawia, że nie są one smażone na oleju. Często smaży się kotlety na zbyt wysokiej ilości tłuszczu, przez co potrawa jest wysokokaloryczna. Dzięki pieczeniu wartość energetyczna obniża się.
Alergeny w wegańskich kotletach z czerwonej fasoli
Lista alergenów dla wegańskich kotletów z czerwonej fasoli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na wegańskie kotlety z czerwonej fasoli
Wartości odżywcze wegańskich kotletów z czerwonej fasoli
Przepis wegański, bezglutenowy. Nie zawiera nabiału. Jest bardzo zdrowy.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.