Tradycyjna karpatka
- Jajko (5 szt.)
- Masło (400 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (208 g)
- Mleko 2% (1000 ml)
- Cukier (220 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (100 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Ajerkoniak (advocat) (30 ml)
Przepis na tradycyjną karpatkę krok po kroku
Do garnka wlej 250 ml wody.
Zagotuj wodę wraz ze 100 g masła.
Zagotowane masło z wodą przestań gotować i wsyp 160 g mąki.
Zamieszaj trzepaczką szybko i z powrotem zacznij gotować, cały czas mieszając szybko. Masa powinna stać się gładka, bez grudek.
Wystudź całkowicie.
Nastaw piekarnik na 190 st. C z termoobiegiem.
Zacznij miksować zimną masę i dodaj do niej stopniowo jajka. Miksuj do połączenia składników.
Dodaj łyżeczkę proszku do pieczenia i krótko miksuj.
Dwie blaszki (o takich samych wymiarach) wyłóż papierem do pieczenia.
Wyłóż po połowie ciasta do każdej blachy.
Mokrą łyżką wyrównaj ciasto.
Piecz ciasto przez 35 minut.
Do garnka wlej 750 ml mleka. Dodaj cukier i jedno opakowanie cukru z prawdziwą wanilią. Zacznij gotować.
Do 250 ml mleka dodaj ajerkoniak, żółtka, 48 g mąki pszennej oraz skrobię ziemniaczaną i całość zmiksuj, by była jednolita masa.
Jak mleko się zagotuje, dodaj do niego zmiksowane wcześniej składniki.
Bardzo szybko mieszaj masę, aż powstanie gładki budyń.
Ugotowany budyń ostudź całkowicie.
Umieść masło (w temperaturze pokojowej) w misce.
Miksuj masło kilka chwil, by stało się jaśniejsze i zacznij dodawać po jednej łyżce zimnego budyniu, nie przerywając miksowania.
Gdy krem będzie gładki, posmaruj nim jeden blat ciasta i przykryj drugim blatem. Na wierzchu powinny być większe nierówności.
Karpatkę odstaw na całą noc do lodówki.
Więcej informacji na temat tradycyjnej karpatki
Tradycyjna karpatka to ciasto, które jest świetnym pomysłem na deser z dużą ilością kremu. Pyszny, domowy wypiek jest dobry na każdą okazję. Przepis na tradycyjną karpatkę nie jest trudny. Ciasto z kremem jest szybkie do zrobienia. Tradycyjna karpatka jest dobrze znana w Polskich domach. Wypiek ten doskonale sprawdzi się, gdy mamy do czynienia z wielbicielami ciast z dużą ilością kremu. Ten sprawdzony przepis gwarantuje smaczny deser. Zobacz, jak zrobić tradycyjną karpatkę. To genialny pomysł na coś słodkiego.
Tradycyjna karpatka jest to ciasto, które ma charakterystyczny wygląd. Są to dwa płaty ciasta na ptysie przełożone kremem maślano – budyniowym, z dodatkiem ajerkoniaku. Smaczna, tradycyjna karpatka powinna mieć bardzo nieregularny kształt. Z tym sprawdzonym przepisem, na płacie ciasta, które jest na wierzchu, powinny powstać duże „góry”, przypominające Karpaty. Właśnie stąd wywodzi się nazwa tego deseru. Właśnie tak specyficznie rośnie masa na ciasto ptysiowe podczas pieczenia. Domowa karpatka jest pyszna, gdy posypiesz ją z wierzchu cukrem pudrem. Sprawdzony przepis łatwo zrobić, nie jest to trudne zadanie. Domowa karpatka może być serwowana na dosłownie każdą okazję.
Pomysł na domowe ciasto z pysznym kremem? Tradycyjna karpatka jest szybka, smaczna i dobra na każdą okoliczność. Jak zrobić tradycyjną karpatkę? Na początku przygotuj ciasto. Najpierw jednak warto wiedzieć, że do przepisu na tradycyjną karpatkę, do zrobienia kremu, masło musi być miękkie. Konieczne są także dwie blaszki do pieczenia o takich samych wymiarach. Jeżeli jednak nie masz drugiej, możesz odrysować rozmiar blaszki na papierze do pieczenia i upiec drugi blat na płaskiej blaszce do piekarnika. W czasie pieczenia ciasta zacznij robić krem. W tym celu najpierw gotuje się domowy budyń. Po ugotowaniu należy go ostudzić. Tradycyjna karpatka byłaby jeszcze bardziej szybka w wykonaniu, gdyby ugotować budyń kilka godzin wcześniej. Zanim doda się go do kremu, budyń musi być całkowicie wystudzony. W innym przypadku masło się zważy. Masa nie wyjdzie i będzie do wyrzucenia. Masą należy przełożyć dwa placki. Jak zrobisz tradycyjną karpatkę, koniecznie odczekaj minimum całą noc. Wtedy placki zmiękną. Karpatka będzie dobra do podania.
*Przepis na tradycyjną karpatkę zawiera alkohol. Dokładniej – ajerkoniak. Jeżeli nie spożywasz alkoholu (na przykład z powodu ciąży, karmienia piersią), można go pominąć całkowicie. Zamiast niego warto wtedy dodać aromat. Pyszna karpatka wychodzi ze smakiem rumowym.
Alergeny w tradycyjnej karpace
Lista alergenów dla tradycyjnej karpatki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
- ajerkoniak (advocat)
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- proszek do pieczenia
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- ajerkoniak (advocat)
Wartości odżywcze tradycyjnej karpatki
Ciasto jest wysokokaloryczne i zawiera dużą ilość tłuszczu nasyconego. Ma także wysoki indeks glikemiczny. W przepisie znajduje się dodatek alkoholu, z tego względu lepiej jest unikać podawania ciasta dzieciom, kobietom w ciąży lub karmiącym. Alkoholu nie jest dużo, ale warto o tym wiedzieć.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.