Karpatka

karpatka

Karpatka jest popularnym wyrobem cukierniczym w Polsce, który uwielbiany jest przez naszych rodaków. Na ciasto składają się dwa blaty, które przełożone są kremem budyniowy, russel albo kremem półtłustym śmietankowym. Dolna część ciasta powinna być krucha, a górna parzona. Ciasto musi być płaskie po upieczeniu. Górna część ciasta zrobić ma się z kolei pofałdowana – taka struktura mocno kojarzy się z górami. Właśnie od tego skojarzenia najprawdopodobniej z resztą wzięła się nazwa wypieku, nawiązując do Karpat.

Karpatka – sprawdzony przepis na ciasto i masę do karpatki

Karpatka jest popularnym wyrobem cukierniczym w naszym kraju. Przepis na ciasto znany jest od pokoleń, a wielu rodaków robi karpatkę przy każdej możliwej okazji – w niedzielę, na imieniny czy rodzinne spotkanie. To proste do przygotowania ciasto, z którym poradzi sobie nawet największy amator cukiernictwa. Jakie składniki potrzebne są do tego, aby zrobić dobry krem do karpatki? Czym charakteryzuje się budyń karpatkowy, który w przepisie często traktowany jest jak główna masa? Jak wygląda domowa karpatka po upieczeniu? Sprawdź, jak zrobić karpatkę na kilka różnych sposobów i dowiedz się więcej na temat tego pysznego ciasta.

Sprawdzony przepis na karpatkę – właśnie tak powstaje karpatka!

Czym dokładnie jest karpatka? Skąd wzięła się nazwa wypieku?

Karpatka jest jednym z najbardziej popularnych wyrobów cukierniczych w Polsce. Wzorcowe ciasto powinno się składać z dwóch blatów ciasta. Takie blaty przełożone muszą zostać kremem półtłustym śmietankowym, russel albo kremem budyniowym – oczywiście w zależności od przepisu. Specjaliści kulinarni uważają dodatkowo, że dolna część ciasta powinna być zrobiona z kruchego ciasta, na które wyłożona zostanie następnie masa. Z kolei górna część karpatki przygotowana powinna zostać z ciasta parzonego. Warto dodać, że przed wstawieniem do piekarnika, kruche ciasto powinno się rozsmarować na ok. 5 mm. Dzięki temu po upieczeniu karpatka powinna wyjść płaska. Taki spód nie dość, że wygląda bardzo estetycznie, to w dodatku karpatkę łatwiej się dzięki niemu kroi. Jeśli chodzi o wierzch ciasta, w trakcie pieczenia fałduje się on, tworząc bardzo nieregularną powierzchnię. Wielu osobom skojarzyło się to z górami, stąd też najprawdopodobniej wzięła się nazwa ciasta – bezpośrednio nawiązując do Karpat i górskiej struktury.

Po upieczeniu kruchego blatu według starej receptury powinno się posmarować go marmoladą. Dopiero na taką warstwę trzeba rozsmarować krem i przykryć go górnym blatem. Karpatkę powinno się pokroić na kawałki prostokątne albo kwadratowe. Tak przygotowane i poporcjowane ciasto należy posypać cukrem pudrem. Co ciekawe, karpatkę można przyrządzić samodzielnie z gotowych półproduktów. Pierwszy raz pojawiły się one we Włocławku w 1986 roku. 9 lat później półprodukty tworzące „Karpatkę” stały się jej znakiem towarowym. Patent na gotową karpatkę ma Delecta SA. Półprodukty na karpatkę dostępne są w większości dużych marketów spożywczych. Zazwyczaj można upiec ciasto z proszku i kremu. W sklepach zakupić można też błyskawiczny krem typu instant, z którego upiec można ciasto. Trzeba jednak wcześniej ubić go na zimnym mleku przy pomocy miksera.

Robienie karpatki – najważniejsze zasady, krok po kroku

Robiąc ciasto samodzielnie w domu, należy pamiętać o tym, aby po zmniejszeniu się temperatury masy zawsze dodać do niej jajka i wówczas zmiksować całość. Nie można zapominać też o dokładnym przesiewaniu mąki i proszku do pieczenia, aby w masie nie było grudek. Ciasto musi zostać zawsze dobrze i mocno utarte, żeby stało się jednolite i gładkie. Po czym można poznać gotową masę na karpatkę? Otóż nie będzie ona wówczas odchodzić od brzegów miski. Osoby zaczynające przygodę z pieczeniem karpatki powinny pamiętać, że ciasto zawsze wymaga sparzenia. Sposób przygotowania karpatki różni się pod tym względem od innych słodyczy. Aby sparzyć ciasto, należy wlać wodę do garnka i położyć go na płycie grzewczej, ustawionej na najmniejszą moc. Do garnka wkłada się następnie miskę z masłem i solą – musi ona zostać częściowo zanurzona w wodzie. Składniki powinno się mieszać, doprowadzając je do wrzenia w wodnej kąpieli.

Podczas przygotowywania karpatki należy zawsze zwracać uwagę na to, aby poprawnie łączyć masło z masą budyniową – pod warunkiem, że właśnie taką chcesz wykorzystać w swoim cieście. Masa budyniowa przed połączeniem z miękkim masłem powinna zostać ostudzona, a dopiero potem ubita mikserem. Warto wiedzieć, że krem w karpatce to jeden z najważniejszych jej elementów. Nie tylko idealnie wyrośnięte ciasto decyduje więc o jakości wypieku. Budyń karpatkowy powinno się robić powoli i ostrożnie. Najpierw trzeba dodać do szklanki mleka proszek budyniowy z cukrem. Do drugiej zagotowanej szklanki z mlekiem dodaje się rozpuszczony w mleku budyń. Oba składniki miesza się i gotuje, a następnie odstawia do przestudzenia – dbając o to, aby na powierzchni mleka nie zrobił się kożuch.

Należy pamiętać o jeszcze dwóch ważnych sprawach. Po wstawieniu ciasta nigdy nie powinno się uchylać piekarnika. Można to zrobić jedynie na koniec pieczenia, zostawiając ciasto w piekarniku na 5 minut, aby doszło do siebie. Gdy przed tym czasem do piekarnika wpadnie zimne powietrze, karpatka najprawdopodobniej opadnie. Wierzchnia warstwa, zamiast stać się pięknie pofalowana, raczej się spłaszczy – wówczas nie będzie już mogła nazywać się karpatką. Drugą sprawą jest, aby podczas wykładania ciasta na blachę pomagać sobie płaską drewnianą łopatką. Można moczyć ją w ciepłej wodzie, żeby nie przyklejało się do niej ciasto. Dobrym pomysłem jest także podzielenie karpatki na dwie połowy i pieczenie w osobnych foremkach. Może być to dobre rozwiązanie również na zbyt cienkie albo zbyt grube ciasto.

Domowa karpatka – dobry i sprawdzony sposób na pyszną karpatkę

Karpatka – prosty przepis na domową karpatkę

Karpatka jest pysznym ciastem, w którego środku znajduje się słodki, smaczny krem. Możesz przygotować ten wypiek zarówno na wspólną niedzielę z rodziną, jak i na domówkę z przyjaciółmi. Ciasto jest łatwe w przygotowaniu. Na jego upieczenie potrzebujesz ok. 40 minut. Składniki, w które należy się zaopatrzyć do zrobienia ciasta, to: masło, mąka pszenna typ 500, skrobia ziemniaczana, jajka, cukier biały i waniliowy, mleko 2% oraz sól. Na samym początku zagotuj szklankę wody z masłem w rondelku, dodając sól. Po rozpuszczeniu się masła dokładnie wymieszaj całość, aby ciasto zrobiło się jednolite. Wystudź je, po czym osobno ugotuj budyń. W tym celu wlej mleko do garnka, a następnie je zagotuj. Resztę mleka zmieszaj ze skrobią ziemniaczaną, cukrami (zwykły i waniliowy) oraz żółtkami jaj. Dodaj mleko z żółtkami do gotującego się mleka i mieszaj, żeby wyszła gładka masa – uważaj na tworzenie się grudek! Budyń należy gotować przez 2-3 minuty, po czym przełożyć go do miski i zaczekać do wystygnięcia.

Rozgrzej piekarnik do 180 st. C, następnie dodaj do przestudzonego ciasta jajka. Najlepiej wbijaj je jedno po drugim, ciągle miksując. Przygotuj dwie blaszki do pieczenia i wyłóż je papierem – na każdej musisz rozsmarować połowę ciasta. Wykorzystując drewnianą szpatułkę, zrób na cieście smugi. Wrzuć ciasto do piekarnika na maksymalnie 25 minut. Po tym czasie delikatnie uchy piekarnik i pozwól ciastu „posiedzieć” w nim jeszcze przez 5 minut. Następnie wyjmij karpatkę, żeby mogła ostygnąć. Po wystudzeniu ciasta napowietrz masło mikserem, dodając wystudzony budyń tak, żeby połączył się z masłem. Tak przyrządzonym kremem posmaruj blat ciasta, a następnie nakryj go drugą połową blatu. Na koniec posyp ciasto cukrem pudrem i od razu podaj do stołu, pokrojone na kwadratowe kawałeczki.

Karpatka to jedno z ulubionych ciast Polaków. Nie należy do najbardziej dietetycznych na świecie, ale z pewnością jest przepyszne i bardzo aksamitne. W karpatce smak słonego ciasta ze słodkim kremem łączy się w niezwykle ciekawy, wyważony sposób. To jeden z tych wypieków, które można serwować dosłownie na każdą okazję – na imprezę ze znajomymi, niedzielny deser z rodziną czy imieniny u ciotki. Warto nauczać się przyrządzania karpatki, ponieważ przepis ten może przydać się w życiu na pewno nie jeden raz.

Karpatka bez pieczenia jako idealny deser dla niespodziewanych gości

Karpatka bez pieczenia to smaczne ciasto, które można przyrządzić w zaledwie 20 minut. Co ciekawe, wcale nie trzeba specjalnych umiejętności, żeby je zrobić. Nawet największy amator w kuchni powinien doskonale poradzić sobie z przepisem na karpatkę bez pieczenia. Jeśli czeka cię wizyta niespodziewanych gości, umiejętność przygotowania tego smacznego ciasta może się bardzo przydać. Do zrobienia karpatki potrzebować będziesz cukru, masła, herbatników, budyniu w proszku i mleka 3,2%. Wlej mleko do rondelka, a następnie wsyp do niego budyń i cukier. Wymieszaj całość i zacznij gotować na wolnym ogniu, czekając, aż masa zrobi się gęsta. Po uzyskaniu jednolitej i gładkiej konsystencji wyłącz palnik i odstaw budyń do wystudzenia. Włóż do miski masło i poczekaj, aż osiągnie temperaturę pokojową – jeśli oczywiście było uprzednio w lodówce. Zacznij miksować całość, porcjami dodając budyń. Nie przerywaj miksowania. Następie wyjmij blaszkę i wyłóż ją folią spożywczą. Na papierze poukładaj herbatniki i wyłóż na nie połowę masy. Przykryj jeszcze jedną warstwą ciasteczek, wyłóż drugą porcję masy i zakryj ostatnią warstwą herbatników. Wstaw do lodówki na ok. 5 godzin, zanim przyjadą goście.

Karpatka bez pieczenia to znakomity pomysł na pyszne i mało skomplikowane ciasto. To idealne rozwiązanie, gdy nie masz w domu piekarnika. Przepis na nie jest niezwykle prosty, więc nie potrzeba być doświadczonym cukiernikiem, aby zrobić karpatkę. Wystarczy kilka składników, aby wyczarować smaczne ciasto. Warto dodać, że masa budyniowa jest uniwersalnym kremem, który pasuje nie tylko do karpatki. Możesz zrobić z niego nadzienie do innych deserów, m.in. ciastek czy tortów. Mleko w masie to z kolei cenny składnik, będący źródłem tłuszczu mlecznego i wapnia. Karpatka bez pieczenia posłuży jako słodka przekąska do popołudniowej kawy, deser dla gości albo przystawka na domówce. Jako że robi się ją szybko i łatwo, nikt nie powinien mieć problemu z przygotowaniem ciasta. Warto pamiętać jedynie o tym, że każda karpatka wymaga wcześniejszego przechłodzenia, zanim się ją zaserwuje. Ciasto można przechowywać w lodówce maksymalnie do 4 dni. Po tym czasie karpatka może się niestety zepsuć.

Karpatka - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto