Tarta truskawkowa
- Mąka pszenna typ 500 - 2 niepełne szklanki (350 g)
- Jajko (2 szt.)
- Masło (230 g)
- Cukier - pół szklanki (130 g)
- Galaretka (150 g)
- Truskawki (800 g)
- Śmietanka kremowa 30% (400 g)
Przepis na tarta truskawkowa krok po kroku
Galaretkę rozpuść w 800 ml gorącej wody, wymieszaj dokładnie i wstaw do lodówki, aby lekko stężała.
Na stolice wysyp mąkę, dodaj zimne pokrojone w kostkę masło, jajka i cukier.
Zagnieć szybko gładkie ciasto.
Owiń je folią spożywczą i włóż do zamrażarki na 20 minut.
Ciastem wyklej foremkę do tarty, nakłuj ciasto widelcem i piecz w nagrzanym do 220 stopni C piekarniku przez 20 minut.
Truskawki umyj i oczyść z szypułek, przekrój je na połówki.
Ułóż truskawki na spodzie z ciasta i zalej tężejącą galaretką.
Wstaw do lodówki na 6 godzin.
Ciasto podawaj z kleksem bitej śmietany.
-
Tarta z truskawkami
-
Tarta na słodko
-
Tarta owocowa
-
Tarta z truskawkami i mascarpone
-
Tarta bez pieczenia
-
Tarta z truskawkami i budyniem
-
Tarta z musem truskawkowym
-
Tarta z truskawkami i bezą
-
Tarta z rabarbarem i truskawkami
-
Tarta z truskawkami i kruszonką
-
Tarta z kremem patissiere
-
Kruche ciasto do tarty
-
Tarta czekoladowa z truskawkami
-
Tarta oreo z mascarpone
-
Tarta z truskawkami i galaretką
-
Tarta z mrożonymi truskawkami
-
Tarta z truskawkami
Więcej informacji na temat tarty truskawkowej
Pyszna tarta truskawkowa to doskonały pomysł na ciasto z owocami i galaretką. Tarte możesz przygotować latem z dodatkiem świeżych owoców lub poza sezonem używając mrożonych. Przepis na tarte truskawkową jest prosty do zrobienia, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia cukierniczego, aby ją przygotować. Do przygotowania tarty potrzebne będą następujące produkty spożywcze: masło, mąka pszenna, jajka, cukier, świeże truskawki, galaretka truskawkowa, śmietana kremówka.
Jak zrobić tarte truskawkową? Galaretkę rozpuść w gorącej wodzie, wymieszaj dokładnie i wstaw do lodówki, aby lekko stężała. Przygotuj ciasto kruche, które posłuży jako spód ciasta. Na stolice wysyp mąkę, dodaj zimne pokrojone w kostkę masło, jajka i cukier. Zagnieć szybko gładkie ciasto. Owiń je folią spożywczą i włóż do zamrażarki na 20 minut. Ciastem wyklej foremkę do tarty, nakłuj ciasto widelcem i piecz w nagrzanym do 220 stopni piekarniku przez 20 minut. Truskawki umyj i oczyść z szypułek, przekrój je na połówki. Ułóż truskawki na spodzie z ciasta i zalej tężejącą galaretką. Wstaw do lodówki na 6 godzin. Ciasto podawaj z kleksem bitej śmietany.
Truskawki są niskokalorycznymi owocami wywodzącymi się z połączenia różnych odmian poziomek. Mają niski indeks glikemiczny, przez co nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi. Są bogatym źródłem witaminy C, która uczestniczy między innymi w syntezie kolagenu odpowiadającemu za jędrność naszej skóry. Sezon na truskawki trwa od czerwca do lipca, dlatego powinniśmy w miarę możliwości korzystać z dobrodziejstwa owoców. Jajka użyte do przygotowania ciasta są źródłem wielu cennych dla naszego zdrowia składników pokarmowych. Między innymi zawierają rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K. Dodatkowo białko jaja jest bogate w niezbędne i łatwo przyswajalne aminokwasy.
Podsumowując szybka i łatwa do zrobienia tarta na słodko z truskawkami jest doskonałym deserem na różne spotkania. Tarte można przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Prosty przepis na tarte możesz wykorzystać do przygotowania ciasta z innymi owocami. Dobra tarta będzie stanowiła doskonały dodatek do kawy i herbaty.
Alergeny w tarcie truskawkowej
Lista alergenów dla tarty truskawkowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze tarty truskawkowej
Tarta truskawkowa to domowe ciasto niezawierające konserwantów. Ciasto jest źródłem cukru, który powinien występować w naszej diecie maksymalnie raz w tygodniu. Ciasto z owocami jest stosunkowo nisko kaloryczne.
Energia i białka
(230g)
Węglowodany
(230g)
Tłuszcze
(230g)
Witaminy
(230g)
Składniki mineralne
(230g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.