Tarta z truskawkami

tarta z truskawkami

Tarta z truskawkami wpisuje się w trend szybkich i prostych ciast, które można w łatwy sposób przygotować przed imprezą. Przepis na tartę powstał we Francji, gdzie wymyślono ciasto z wywiniętymi brzegami, tak aby łatwo było użyć dowolny farsz. Tarta pozwala na użycie nadzienie na słodko lub na słono. Najpopularniejsze są tarty ze świeżymi, mrożonymi owocami lub z przetworami. Tarta z truskawkami powstaje na cieście kruchym lub francuskim. Najlepsza tarta powstaje ze świeżymi truskawkami ułożonymi na kremie serowym lub budyniowym albo zalanymi galaretką. Truskawki mrożone możemy również użyć do tarty wykorzystując przepis na tartę z jabłkami i z kruszonką.

Tarta z truskawkami - zbiór przepisów na lekką tartę z truskawkami

Niewiele jest ciast tak smacznych jak pyszna tarta z truskawkami i kremem, budyniem lub galaretką. Pyszną tartę na imprezę możemy zamówić w cukierni. Warto jednak zrobić tartę samodzielnie, gdyż jest to jedno z najłatwiejszych ciast, które można przygotować bardzo szybko, na przykład przed imprezą. Tarta z truskawkami powstaje na spodzie do tarty wypełnionym kremem lub galaretką i owocami. Przedstawiamy najciekawsze pomysły na truskawkowy farsz do tarty i podajemy łatwe i sprawdzone przepisy na tartę z truskawkami.

Tarta truskawkowa - jak powstały popularne tarty owocowe

Krucha tarta - kto wymyślił to uniwersalne ciasto

Tarty stają się bardzo popularne z uwagi na ich uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się na imprezie, szczególnie jeśli chcemy coś przygotować szybko. Świetnie nadają się także na domową kolację. Natomiast mniejsze tartaletki niemal wypieraja klasyczne, polskie kruche babeczki.

Tarta stanowi rodzaj okrągłego, kruchego placka o wywiniętych do góry brzegach. Tradycyjne wierzch tarty wypełniamy farszem, zaś zagięte brzegi zapobiegają wypływaniu nadzienia. Praktyczny kształt tarty sprawia, że możemy na niej umieścić dowolne nadzienie, na słodko i na słono. Tartę jada się na ciepło lub na zimno. Służy ona zarówno jako danie codzienne jak i imprezowe.

Wszelkiego rodzaju płaskie placki z nadzieniem na wierzchu znane były od dawna w regionach, gdzie spożywa się chleb jako codzienne danie. Najbardziej znanym przykładem jest pizza. Dodatki układamy cienką warstwą i nie są one płynne, dlatego nie spadają z placka. Chcąc zrobić placek z rzadkim, lejącym nadzieniem wymyślono różne rodzaje dań, w których brzegi wywija się do środka. Przykładem placków z nadzieniem na wierzchu jest gruzińskie danie chaczapuri adżarskie z nadzieniem z jajek i sera. Chaczapuri mają wywinięte brzegi do środka, tak aby farsz nie wypływał, i przyjmują kształt łódeczki. Podobnym daniem są fińskie pierogi karelskie, w których także brzegi zawija się do środka, aby nadzienie nie wypływało. Innym przykładem są tureckie chlebki pide, które wypełnia się wytrawnym farszem, a następnie zawija brzegi do wewnątrz tworząc kształt łódeczki.

Pieczenie tarty z brzegami zawiniętymi do góry wymyślili Francuzi, właśnie w tym celu, aby można było użyć bardziej rzadkiego farszu. Tarty pieczemy z ciasta kruchego lub francuskiego i potrzebne są specjalne foremki z metalu, ceramiki lub silikonu. Ciastem wylepiamy formę i pieczemy. W zależności od rodzaju nadzienia nakładamy je na surowe ciasto i pieczemy, lub farsz układamy już na gotowy, upieczony spód.

Rodzaje tarty

We Francji powstały dwa rodzaje tarty: tarta klasyczna i quiche, czyli placek lotaryński. Tarta klasyczna może służyć jako podstawę do różnego rodzaju dań, słodkich i wytrawnych. Natomiast quiche to placek wytrawny z nadzieniem na bazie jajek z różnymi dodatkami. Co ciekawe, tarty możemy upiec w sposób klasyczny z ciastem na dole, jak i w postaci odwróconej z ciastem u góry.

Klasyczną tartę możemy napełnić dowolnym nadzieniem słodkim lub wytrawnym. Szczególnie proste i szybkie do zrobienia są tarty z owocami. Popularne nadzienie tworzą jabłka. Nadzienie z jabłek układa się na surowej tarcie i piecze jako całość. Przykładem tarty z jabłkami jest francuska tarta Tatin, czyli tarta odwrócona, w której jabłka ze skarmelizowanym cukrem przykrywa się warstwą ciasta. Nieco podobnym ciastem z jabłkami, pieczonym na podobnym spodzie, jest anglosaski apple pie.

Tartę możemy przykryć różnego rodzaju owocami, jak: jabłka, brzoskwinie, truskawki, porzeczki, maliny, śliwki, pomarańcze, rabarbar, ananas itp. Niektóre owoce, jak truskawki, maliny czy pomarańcze, rozpadają się w czasie pieczenia. Dlatego też zazwyczaj świeże owoce te układa się na gotowe ciasto. Owoce te wymagają jednak masy lub kremu, który je utrzyma i doda ciastu dodatkowej wilgotności. Dlatego też tarta z truskawkami jest z reguły ciastem warstwowym, gdzie truskawki łączy się z budyniem, kremem lub galaretką.

Najlepsza tarta z truskawkami

Przepis na pyszne ciasto do tarty

Krucha tarta zyskuje popularność przede wszystkim dzięki temu, że jest łatwa do zrobienia. Najlepsza tarta powstaje na spodzie z ciasta kruchego, które wyrabia się na stolnicy. Mimo tego jest to jedno z ciast najłatwiejszych do zrobienia. Krucha tarta wymaga takich składników, jak mąka, masło i jajka. Masło do kruchego ciasta musi być schłodzone w lodówce. Aby ciasto było łatwiejsze do wyrabiania, masło tniemy nożem na małe kawałki. Po zagnieceniu ciasto wkładamy do lodówki do schłodzenia. Dopiero później możemy je rozwałkować do wielkości foremki do tarty. Rozwałkowany placek nawijamy na wałek i ostrożnie układamy na foremce do tarty. Następnie równo wyklejamy foremkę ciastem. Resztki wystające odkrajamy nożem. W przypadku tarty z jabłkami, mrożonymi truskawkami lub z rabarbarem możemy je wykorzystać jako kruszonkę. Tarty z truskawkami świeżymi nie posypujemy kruszonką, dlatego też resztki ciasta możemy wykorzystać do upieczenia kruchych ciasteczek.

Sposobem na ułatwienie sobie zadania jest zakup gotowych spodów do tarty. Warto jednak poznać sposoby na pieczenie samodzielne, gdyż własnoręcznie zrobiona krucha tarta nie będzie zawierała sztucznych dodatków. Ponadto mamy pewność, że wszystkie użyte składniki są świeże.

Najprostszym i najszybszym sposobem na tartę jest gotowe ciasto francuskie. Oczywiście ciasto francuskie możemy również wykonać w domu. Jednak jest to zadanie pracochłonne, wymagające pewnej wprawy. Jeśli zaś chcemy, aby nasza tarta truskawkowa powstała szybko, prostym rozwiązaniem jest gotowe ciasto francuskie. Ciastem wylepiamy formę i pieczemy. Aby zrobić tartę z truskawkami musimy najpierw upiec spód, zaś po ostygnięciu dodajemy różne warstwy.

Jak zrobić najlepsze nadzienie truskawkowe do tarty ze świeżymi truskawkami

Tartę owocową możemy zrobić na dwa sposoby, z truskawkami świeżymi lub z mrożonymi. Truskawki dostępne są na rynku głównie na wiosnę, kiedy wypada sezon na truskawki. Wtedy możemy zrobić tartę ze świeżymi truskawkami. Prosta, krucha tarta truskawkowa powstaje z użyciem galaretki. Wystarczy wyłożyć ostudzoną tartę truskawkami całymi lub pokrojonymi i całość zalać galaretką. Tartę wkładamy do lodówki do stężenia.

Innym fajnym pomysłem jest tarta truskawkowa z budyniem. W tym celu robimy krem budyniowy z opakowania budyniu, cukru, masła i mleka. Budyń gotujemy z mlekiem i cukrem. Następnie ostudzony budyń ubijamy z masłem tworząc pyszny, puszysty krem. Na ostudzony spód do tarty wykładamy warstwę kremu budyniowego, zaś na wierzchu układamy warstwę truskawek. Na kremie można ułożyć całe lub pokrojone truskawki. Fajny efekt uzyskamy układając pokrojone truskawki w fantazyjne wzory. Aby ciasto było bardziej zwarte, truskawki polewamy tężejącą galaretką.

W podobny sposób wykorzystujemy przepisy na inne kremy. Do truskawek świetnie pasuje krem z serka mascarpone. Serek mascarpone ubijamy ze śmietaną, cukrem i dodatkiem ekstraktu waniliowego. Na kremie układamy pokrojone truskawki. Podobnie jak w przypadku kremu budyniowego dobrym sposobem jest dodatkowe zalanie truskawek tężejącą galaretką. Inny, dobry pomysł to polanie truskawek syropem owocowym z alkoholem.

Przepis na tartę z mrożonymi truskawkami

Tarta z truskawkami świetnie smakuje ze świeżymi truskawkami. Ale również poza sezonem na truskawki możemy cieszyć się truskawkową tartą wykorzystując owoce mrożone. Prostym sposobem na pyszną tartę z mrożonymi truskawkami jest wykorzystanie przepisu na tartę z jabłkami i z kruszonką. Foremkę do tarty wylepiamy ciastem. Następnie układamy warstwę mrożonych truskawek, zaś na wierzchu posypujemy kruszonkę lub układamy kratkę z ciasta kruchego. Całość pieczemy.

Innym sposobem na truskawkową tartę jest zmiksowanie mrożonych truskawek z kremem budyniowym lub serowym. Mrożone truskawki możemy również ułożyć na warstwie kremu. Jednak po upieczeniu mrożonki nie zachowują swojego kształtu i nie wyglądają apetycznie. Dlatego też przykrywamy je warstwą kruszonki lub kratki z ciasta.

Tarta z truskawkami - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto