Szaszłyki warzywne z grilla
- Papryka czerwona - 1/2 sztuki (100 g)
- Papryka żółta - 1/2 sztuki (100 g)
- Cukinia (100 g)
- Bakłażan (100 g)
- Pieczarki - 4 sztuki (80 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na szaszłyki warzywne z grilla krok po kroku
Warzywa umyj i pokrój w plastry.
Pieczarki umyj, obierz i pokrój w plastry.
Warzywa obtocz w oliwie i przyprawach.
Plastry warzyw i pieczarek nadziewaj naprzemiennie na drewniane patyczki do szaszłyków.
Szaszłyki grilluj ok. 10-15 min, co chwila doglądając i obracając na drugą stronę, aby się nie przypaliły.
-
Warzywa na grilla
-
Cukinia z grilla
-
Pieczarki z grilla
-
Szparagi z grilla
-
Bakłażan z grilla
-
Bataty z grilla
-
Kukurydza z grilla
-
Bakłażan z piekarnika
-
Ziemniaki z grilla
-
Boczniaki z grilla
-
Kaszanka z kapustą kiszoną z grilla
-
Grillowane szparagi
-
Surówka do łososia
-
Kabaczek z grilla
-
Stek z kalafiora z grilla
-
Warzywa na grilla
Więcej informacji na temat szaszłyków warzywnych z grilla
Szaszłyki warzywne na grilla to obowiązkowy element grillowania, nie tylko dla wegetarian, czy wegan. Sprawdzą się jako smaczna i pożywna przystawka, a także w roli zdrowego dodatku do grillowanych mięs. Są bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu - poznaj prosty przepis na przepyszne grillowane szaszłyki z warzyw i rozpocznij z nimi sezon grillowy.
Kluczową kwestią jest to jakie warzywa do szaszłyków wybierzemy. Nie ma tu żadnych większych ograniczeń, możemy dobierać je wedle uznania i własnych preferencji smakowych, a także wykorzystać wszystkie te, które aktualnie zalegają nam w lodówce. To idealny sposób na szybkie sprzątanie w lodówce i uniknięcie marnowania żywności. Do szaszłyków najlepiej sprawdzają się papryki we wszystkich kolorach, bakłażan, cukinia, czerwona i biała cebula. Jako dodatek świetnie pasują pieczarki, naturalne lub wędzone tofu.
Następnie należy zastanowić się nad tym jak przyprawić warzywne szaszłyki, aby wydobyć ich smak. Tutaj znów ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia, a danie daje szerokie pole do popisu. Dzięki możliwości wykorzystania wielu ziół i przypraw, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warzywa można przygotować w wersji pikantnej - z dodatkiem czosnku, pieprzu, mielonej ostrej papryki, papryczek chilli, czy jalapeno. Dla osób preferujących wersje łagodniejsze i delikatniejsze w smaku świetnie sprawdzą się wszystkie śródziemnomorskie zioła - prowansalskie, toskańskie, bazylia, czy oregano, zarówno świeże, jak i suszone. Oprócz przypraw, warzywa warto skropić oliwą z oliwek extra virgin, dzięki czemu nie spieką się zbyt szybko.
Jak zrobić szaszłyki warzywne na grilla? Pokrojone w plastry lub kostkę warzywa wystarczy skropić oliwą i oprószyć przyprawami, nadziać na specjalne długie patyczki i grillować.
Warzywny grill oprócz, szaszłyków można wzbogacić o pieczone lub grillowane ziemniaki, grillowane mięso, lub dodatkową sałatkę ze świeżych warzyw. Szaszłyki warto podawać z dipem, na przykład greckim sosem tzatziki z jogurtu i tartych ogórków, czy sosem jogurtowo ziołowym z czosnkiem.
Alergeny w szaszłykach warzywnych z grilla
Lista alergenów dla szaszłyków warzywnych z grilla przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na szaszłyki warzywne z grilla
Wartości odżywcze szaszłyków warzywnych z grilla
Energia i białka
(490g)
Węglowodany
(490g)
Tłuszcze
(490g)
Witaminy
(490g)
Składniki mineralne
(490g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.