Szałot
- Ziemniaki późne - 7 średnich (500 g)
- Jajko (2 szt.)
- Ogórek kiszony - 4 małe (200 g)
- Cebula czerwona - 1 duża (100 g)
- Boczek wędzony bez kości (130 g)
- Musztarda - 1 łyżeczka (10 g)
- Majonez - 3 łyżki (75 g)
- Natka pietruszki - 1 łyżka posiekanego (5 g)
Przepis na szałot krok po kroku
Ziemniaki ugotuj w mundurkach, pozostaw do ostudzenia, obierz i pokrój w średnią kostkę. Przełóż do miski.
Jajka ugotuj na twardo przez 5 minut. Obierz i pokrój za pomocą krajalnicy, dodaj do ziemniaków.
Z ogórków kiszonych odkrój końcówki, pokrój w plasterki lub kostkę i przełóż do ziemniaków z jajkami.
Boczek pokrój w kostkę, przełóż na patelnię i podsmaż aż będzie złoty. Wrzuć do miski.
Cebulę czerwoną obierz, posiekaj drobno lub w piórka i dodaj do sałatki.
Musztardę wymieszaj z majonezem oraz dużą szczyptą soli i pieprzu. Dodaj do sałatki.
Natkę pietruszki posiekaj i przełóż do sałatki.
Całość dokładnie ale delikatnie wymieszaj.
Wierzch możesz posypać szczypiorkiem.
-
Sałatka gyros
-
Sałatka jarzynowa
-
Sałatka z tuńczykiem
-
Sałatka z winogronem i kurczakiem
-
Sałatka z kurczakiem
-
Sałatka cezar
-
Sałatka z makaronem
-
Sałatka z zupek chińskich
-
Sałatka na grilla
-
Sałatka z burakiem
-
Sałatka z porem
-
Sałatka z cukinii
-
Sałatka z brokułem
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Sałatka ziemniaczana
-
Sałatka z selera naciowego
-
Sałatka warzywna
-
Sałatka z rukoli
-
Sałatki
Więcej informacji na temat szałotu
Szałot jest to śląska sałatka warzywna. Jarzynowa sałatka z warzywami gotowanymi jest wyśmienitą przekąską, która najczęściej przygotowywana jest na święta.
Ziemniaczany szałot ze śledziem przygotowywany jest zazwyczaj na święta Bożego Narodzenia. Szałot z boczkiem przygotowywany jest na różne okazje jak i na co dzień. Sałatka warzywna po śląsku to proste i popularne składniki, które tworzą pyszne danie. Składniki, które są potrzebne do przygotowania szałotu to ziemniaki ugotowane w mundurkach, jajka ugotowane na twardo, ogórki kiszone, cebula oraz boczek czy śledzie. Szałot doprawia się solą i pieprzem oraz dodaje się majonez i musztardę. Szałot fantastycznie smakuje z natką pietruszki, wersja ze śledziem będzie świetnie komponować się także z koperkiem oraz szczypiorkiem. Przepis na szałot jest bardzo prosty, wymaga odrobiny czasu aby odpowiednio ugotować składniki, ostudzić je, obrać a następnie pokroić. Szałot tak jak klasyczna sałatka jarzynowa, najlepiej smakuje na drugi dzień po przygotowaniu kiedy wszystkie połączą swoje smaki w jedną całość. Jak zrobić szałot śląski dowiesz się z dokładnego przepisu, gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wytłumaczony.
Szałot jest fantastyczną i pyszną sałatką. Jest podobna do tradycyjnej sałatki jarzynowej jednak składa się z mniejszej ilości składników, dzięki czemu jest szybsza i łatwiejsza w przygotowaniu.
Alergeny w szałocie
Lista alergenów dla szałotu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
- Majonez
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
Wartości odżywcze szałotu
Szałot to wyśmienita sałatka, która może być podawana na różne okazje. Zastępując część majonezu, chudym jogurtem naturalnym będzie ona wciąż smaczna i zdrowsza.
Energia i białka
(215g)
Węglowodany
(215g)
Tłuszcze
(215g)
Witaminy
(215g)
Składniki mineralne
(215g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.