Surówka z marchewki ze śmietaną
- Marchewka (80 g)
- Śmietana 12% (20 g)
- Erytrytol - możesz zastąpić cukrem (6 g)
- Jabłko (100 g)
Przepis na surówkę z marchewki ze śmietaną krok po kroku
Marchewkę i jabłko obierz i zetrzyj na tarce.
Do marchewki dodaj śmietaną i słodzik i dokładnie wymieszaj.
-
Surówka z marchewki
-
Surówka z młodej kapusty
-
Surówka z marchewki i jabłka
-
Surówka z kalarepy
-
Surówka z białej kapusty coleslaw
-
Surówka z pora i marchewki
-
Marchewka po koreańsku
-
Surówka z marchewki i pora
-
Surówka z cukinii
-
Surówka z marchewki z chrzanem
-
Surówka z kapusty włoskiej
-
Surówka z młodej kapusty z majonezem
-
Surówka z białej kapusty jak u chińczyka
-
Surówka z selera i marchewki
-
Surówka z pora marchewki i jabłka
-
Surówka do kebaba
-
Surówka z marchewki z majonezem
-
Surówka z białej kapusty i marchewki
-
Surówki z marchewki
Więcej informacji na temat surówki z marchewki ze śmietaną
Marchewka zawiera około 33 kcal w 100 g, co sprawia, że łatwo zachować odpowiednie spożycie energii w trakcie odchudzania. Dodatkowo zwiększa to ilość innych spożywanych w ciągu doby warzyw i owoców, których należy jeść co najmniej 400 g na dobę. Ta pyszna, domowa surówka to świetny pomysł na porcje warzyw w Twoim obiedzie. Minimalna zalecana porcja warzyw i owoców na dobę to 400 g. Innym świetnym sposobem na upewnienie się, że jesz wystarczająco owoców i warzyw, który nie wymaga ważenia, jest stosowanie się do najnowszych zaleceń żywienia dla populacji Polskiej. Aktualnie to już nie piramida zdrowego żywienia i aktywności, określa te zalecenia, teraz mamy talerz zdrowego żywienia, który został opublikowany pod koniec zeszłego roku. Według tych zaleceń warzywa i owoce powinny zajmować połowę naszego talerza. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na stosunek warzyw do owoców. Warzyw powinno być 3 razy więcej niż owoców, czyli patrząc na te wspomniane wcześniej 400 g warzyw i owoców, to warzywa powinny stanowić 300 g a owoce 100 g. 400 g to oczywiście minimalna zalecana ilość i warto jeść ich więcej. Kolejną zaletą marchewki jest jej niska cena oraz dostępność w sklepach przez cały rok, niezależnie od pory roku. Surówka z marchewki ze śmietaną jest też bardzo prosta i szybka w przygotowaniu. Jak wiesz, marchewkę można jeść zarówno na surowo, jak i ugotowaną. Tym razem wykorzystamy akurat surową marchewkę. Do jej przygotowania potrzebna jest poza marchewką śmietana kwaśna, na przykład 12% tłuszczu, oraz cukier lub słodzik. Ta smaczna surówka to też zdrowy dodatek do obiadu. Jeżeli użyjesz do jej przygotowania słodzika zamiast cukru, surówka będzie miała niski indeks glikemiczny. Co więcej, aby uzyskać surówkę bez laktozy, wystarczy, że użyjesz śmietany lub jogurtu bez laktozy. Przepis na surówkę z marchewki ze śmietaną zawiera dokładną instrukcję, jak zrobić surówkę z marchewki ze śmietaną, i proporcje składników, tak aby surówka była pyszna, a najlepsza jest oczywiście ta domowa, dlatego nie czekaj, tylko zrób ją teraz.
Alergeny w surówce z marchewki ze śmietaną
Lista alergenów dla surówki z marchewki ze śmietaną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
Wartości odżywcze surówki z marchewki ze śmietaną
Aby uzyskać surówkę bez laktozy, wystarczy, że użyjesz śmietany lub jogurtu bez laktozy.
Energia i białka
(206g)
Węglowodany
(206g)
Tłuszcze
(206g)
Witaminy
(206g)
Składniki mineralne
(206g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.