Surówka dla dzieci

surówka dla dzieci

Surówki są najczęściej przyrządzanymi dodatkami do wielu potraw. Nie dość, że są bardzo pożywne, to w dodatku świetnie smakują i nie trzeba wielkich umiejętności kulinarnych, aby je samodzielnie przygotować. Surówki stanowić mogą jednak nie tylko dodatek np. do obiadu, ale też lunch lub nawet pełnowartościowe danie. Surówki zawierają wiele cennych dla organizmu właściwości zdrowotnych, dlatego też poleca się je do spożycia nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Istnieje mnóstwo przepisów na surówki dla dzieci, które można dowolnie tworzyć oraz modyfikować pod indywidualne preferencje lub potrzeby najmłodszych.

Surówka dla dzieci – proste przepisy na wyjątkowe surówki dla dzieci

Surówka dla dzieci jest równie ważnym i pożywnym posiłkiem, co dla dorosłych. Warto podawać dziecku surówkę do obiadu, gdyż w ten sposób można dostarczyć do jego młodego organizmu wiele cennych witamin oraz substancji mineralnych. Surówki dla maluchów powinny być proste w przygotowaniu i jak najbardziej zdrowe, na przykład bazujące na talarkach z marchewki i sałacie. Jakie są najbardziej popularne przepisy na surówki obiadowe dla dzieci? Dlaczego warto jeść surówki i które z nich powinni jeść najmłodsi? Sprawdź najważniejsze informacje na temat surówek dla dzieci oraz naucz się kilku ciekawych przepisów.

Surówka dla dzieci – przepisy na zdrowe surówki do obiadu dla najmłodszych

W jaki sposób zrobić surówkę dla dziecka? Najważniejsze zasady

Każde dziecko powinno jeść jak najwięcej surówek z warzyw, ale też owoców. W celu dokładnego przygotowania zdrowej surówki dla najmłodszych należy zawsze starannie dobierać składniki na surówkę – niezależnie od tego, w jakiej formie ma ona zostać przygotowana. Produkty należy wybierać w ten sposób, aby każdy do siebie pasował i przynosił dziecku korzyści zdrowotne. W surówkach musi więc przede wszystkim znajdować się odpowiednia ilość witamin. W warzywach, które będą drobno pokrojone albo starannie przetarte, znajduje się ich cała masa. Możesz przyrządzać warzywa w takiej postaci dziecku, które skończy minimum 9 miesięcy – właśnie wtedy najprawdopodobniej będzie mieć już bowiem swoje pierwsze zęby. Gdy dziecko skończy 2 lata, możesz robić dla niego surówki znacznie bardziej zróżnicowane, oczywiście z większą ilością warzyw.

Jedną z najbardziej wartościowych i jednocześnie najmniej skomplikowanych surówek dla dzieci jest wykonana z gotowanych ziemniaków, jajek na twardo i ugotowanej fasoli. Wszystkie składniki wystarczy ze sobą zmieszać i ewentualnie doprawić do smaku, jeśli istnieje taka potrzeba. To bardzo pożywna surówka, dzięki której można dostarczyć do organizmu wiele cennych wartości odżywczych i składników mineralnych. Dziecko nie przepada za warzywami lub wcale nie chce ich jeść? Warto wytłumaczyć mu, że warzywa są cenne dla jego zdrowia i przekonać do jedzenia warzyw w postaci surówek właśnie (np. z kapusty pekińskiej i jabłka).

Robiąc surówki dla dzieci, należy pamiętać o bardzo istotnej kwestii – mianowicie o przyprawach. Jedynymi przyprawami, które powinno się używać dla dzieci, są pieprz i sól i to w naprawdę minimalnej ilości – o ile w ogóle ich używane jest konieczne. Gdy będziesz używać ostrzejszych przypraw, pociecha może nabawić się poważnych problemów z żołądkiem. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na sól, dzieci mają je naprawdę niewielkie. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie doprawienie potrawy czosnkiem albo posypanie natką pietruszki, która dobrze wpływa na cerę czy kondycję włosów.

Surówka dla dzieci z młodej kapusty – proste danie dla najmłodszych

Surówka z młodej kapusty może stanowić nie tylko doskonały dodatek do obiadu, ale też lekki lunch lub przekąskę dla dzieci. To proste danie z marchewki i białej kapusty, które jest błyskawiczne w przygotowaniu i naprawdę smaczne. Do zrobienia lekkiej surówki potrzebujesz młodej kapusty białej, marchewki, cebuli, oliwy z oliwek, kopru i soku z cytryny. Na początek należy umyć kapustę, osuszyć ją i posiekać na drobne kawałki, po czym włożyć do miski. Cebulę trzeba obrać, pokroić w kostkę i dodać ją do kapusty. Następnie pozostaje umyć marchewkę, obrać ją i zetrzeć na tarce, po czym wymieszać z pozostałymi warzywami. Należy jeszcze posiekać na drobno koper i dodać go do miski. Dolej oliwę i sok z cytryny do smaku, delikatnie mieszając całość. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można doprawić surówkę pieprzem i solą.

Surówka dla dzieci z młodej kapusty może stanowić świetne uzupełnienie każdego obiadu, nawet tego najprostszego formą. Surówka tego typu idealne komponuje się między innymi z rybą, ale też z mięsem. Jeśli dziecko jest na diecie wegańskiej, jak najbardziej może spożywać tę surówkę, ponieważ nie ma w niej żadnych składników pochodzenia odzwierzęcego. Przepis na surówkę z młodej kapusty jest prosty, więc bez problemu przygotuje ją nawet mniej wprawiona w gotowaniu osoba. Dlaczego dzieci powinny jeść surówki tego typu? Otóż znajduje się w nich wiele cennych witamin, zwłaszcza w białej kapuście. Sporo w nich dla przykładu witaminy C wzmacniającej prawidłowe działanie układu immunologicznego. W kapuście znaleźć można też witaminy z grupy B czy cenne składniki mineralne – żelazo, wapń, potas, magnez i kwas foliowy.

Smaczne surówki dla dzieci – sprawdź najciekawsze przepisy na surówki

Surówka dla dzieci z jarmużem – sprawdź, jak ją zrobić!

Surówka z jarmużem jest jedną z najciekawszych i najbardziej pożywnych, jakie można zaserwować dzieciom. Można uczynić z niej pyszny dodatek do obiadu, ale też lunch dla najmłodszych. Do przyrządzenia surówki potrzebować będziesz oczywiście jarmużu, a także marchewki, jabłka, orzechów włoskich (o ile pociecha nie ma na nie uczulenia), soku z cytryny oraz oliwy z oliwek. Najpierw dokładnie umyj liście jarmużu, po czym oddziel je od łodygi i porwij na małe kawałeczki. Marchewkę należy obrać i zetrzeć na tarce z grubymi oczkami, z kolei jabłko pokroić w słupki i delikatnie skropić sokiem z cytryny. Orzechy należy posiekać, po czym zmieszać ze sobą składniki i wymieszać wszystko z oliwą.

Surówka dla dzieci z jarmużem nie dość, że jest naprawdę smaczne, to w dodatku przepełniona cennymi witaminami. Możesz podawać ją dziecku na zimno jako dodatek do obiadu albo przekąska w podróży czy drugie śniadanie do szkoły. Surówka sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podgrzania posiłku. Przepis na przekąskę jest bardzo szybki i prosty, a także niepochłaniający zbyt wiele czasu. Warto zapamiętać, że jeśli zostanie trochę jarmużu, należy włożyć do pojemniczka osuszone liście, nakryć je wilgotnym ręcznikiem papierowym i zamknąć – tak można przechowywać jarmuż w lodówce.

Surówka z czerwonej kapusty z jabłkiem – sprawdzony przepis, krok po kroku

Surówka z czerwonej kapusty jest smaczna i szybka w przygotowaniu. Ze względu na to, że składniki na surówkę dostępne są przez cały rok, można zrobić ją w dowolnym momencie. Aby przygotować surówkę, należy zaopatrzyć się czerwoną w kapustę, jabłko, czerwoną cebulę i olej rzepakowy, ewentualnie w przyprawy do smaku. Najpierw usuń z kapusty zwiędnięte liście, później umyj ją i poszatkuj. Pokrój cebulę na kostkę i wsyp ją wraz z kapustą do miski. Dopraw całość, jeśli zajdzie taka potrzeba, po czym pougniataj kapustę do miękkości. Zetrzyj na tarce jabłko i dosyp je do warzyw. Dolej odrobinę oleju i wymieszaj wszystko, po czym – jeśli chcesz – dopraw solą i pieprzem.

Surówka z czerwonej kapusty jest błyskawiczna w przygotowaniu. Jest też bardzo smaczna i przepełniona cennymi substancjami odżywczymi oraz witaminami. Nie trzeba mieć fachowej wiedzy kulinarnej, aby ją przygotować. Dzieci na pewno zachwycą się jej smakiem, zwłaszcza że dzięki obecności jabłka surówka jest nieco słodkawa. To przepis nie tylko na dodatek do obiadu, ale i smaczną, szybką i zdrową przekąskę dla najmłodszych. Jeśli chcesz, aby dziecko zaczęło jeść warzywa i owoce, warto podawać mu właśnie tę surówkę. To dobry start, jeśli chodzi o regularne dostarczanie do dziecięcego organizmu niezbędnych witamin i składników mineralnych. Tak się składa, że kapusta czerwona i jabłko mają ich naprawdę sporo.

Surówka dla dzieci - przepisy

Często zadawane pytania
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto