Surówki obiadowe

surówki obiadowe

Surówki obiadowe to podstawa przy większości obiadów. Surówki uzupełniają organizm w cenne witaminy i składniki mineralne, a także są bardzo pożywne. Poza tym nie wymagają wielkich umiejętności kulinarnych, więc dosłownie każdy jest w stanie je przyrządzić. Surówki mogą być dodatkiem do obiadu, ale wiele z nich stanowi też zupełnie samodzielne danie. Wszystko zależy od produktów spożywczych, jakie zostaną wykorzystane podczas przygotowywania surówki.

Surówki obiadowe – zbiór przepisów na lekkie surówki do obiadu

Surówki obiadowe to ważna część głównego posiłku dnia. Powinny być one nie tylko pyszne, ale przede wszystkim zdrowe i proste do przygotowania. Podczas przyrządzania surówek należy pamiętać, aby każdy przepis został odpowiednio zbilansowany. Surówki muszą być kolorowe, ciekawe i smaczne, a także pełne cennych dla organizmu witamin i substancji mineralnych. Które surówki obiadowe są szybkie do przygotowania? Jakie przepisy dobre będą również dla dzieci? Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź przepisy na najprostsze surówki obiadowe.

Szybkie i proste przepisy na surówki obiadowe – sprawdź zdrowe surówki!

Jakie surówki obiadowe są najlepsze? Co robić, żeby zawsze były ciekawe?

Robiąc surówkę na obiad, należy przede wszystkim umiejętnie dobierać poszczególne składniki i nauczyć się zestawiać je ze sobą. Surówki obiadowe są proste do przyrządzenia, więc nie będzie miał z nimi kłopotu nawet największy laik w gotowaniu. Warto pamiętać jednak o tym, aby do surówek zawsze wykorzystywać świeże i kolorowe warzywa – koniecznie te sezonowe. Składniki surówki powinny być w przeważającej ilości naturalne. W każdej surówce obiadowej muszą znaleźć się warzywa. Poza nimi najczęściej pojawiają się też tzw. spoiwa surówki, np. przyprawy, sosy i dressingi. Do surówki można wrzucić dosłownie wszystko – oliwki, brokuł, kalafior, a nawet mięso i sery. Wszystko zależy od weny twórczej przyrządzającej je osoby. Wiele zależne jest także od posiłku, do którego surówka obiadowa ma zostać przygotowana.

Surówka ani dla dzieci, ani dla dorosłych nie powinna być monotonna lub nudna. Wtedy jedzenie jej na pewno nie będzie przyjemnością. Robiąc nawet najbardziej klasyczną surówkę, warto dodać do niej tylko jeden składnik, który wyróżni surówkę i doda jej ciekawego akcentu. Robisz surówkę z sałatą? Dodaj do niej ananasa! A może przygotowujesz surówkę na bazie rzodkiewki i sera feta? Dodaj do niej prażone na suchej patelni ziarenka słonecznika. Dzięki tak pozornie prostym dodatkom można sprawić, że surówka stanie się bardziej wyrazista i smaczna. Największą sztuką w przyrządzaniu surówek jest bowiem umiejętność łączenia ze sobą składników spożywczych, które te surówki tworzą. Jeśli przecież wrzucisz do jednej miski przypadkowe produkty, danie może okazać się mało smaczne.

Pyszne surówki – jakie tak naprawdę powinny być, aby nam smakowały?

Surówki obiadowe stanowią nieodłączną część drugiego dania. Aby wspaniale podkreślały smak każdej potrawy i nie obciążały organizmu, warto zadbać o ich lekkość. Surówki powinny stać się przede wszystkim dodatkiem do obiadu, a także uzupełnieniem jego smaku. Surówka nie może być jednak tylko lekka – należy ją odpowiednio urozmaicić, aby zapewnić organizmowi cenne składniki odżywcze i witaminy, których potrzebuje. W surówce powinien znaleźć się m.in. błonnik, dzięki któremu będzie można szybciej strawić obiadowe jedzenie i poprawić perystaltykę jelit. Surówka stać się może również doskonałym dodatkiem do obiadu, gdy dodasz do niej ziarna, bakalie, orzechy albo owoce. Wówczas nie tylko będzie wyjątkowo oryginalnie smakować, ale też połączysz w niej mnóstwo cennych składników mineralnych i odżywczych.

Obawiasz się serwować klasyczną surówkę na obiad? Szkoda, ponieważ właśnie takie sprawdzają się z reguły najlepiej! Do drugiego dania doskonała będzie m.in. klasyczna surówka grecka. Do jej przygotowania potrzebować będziesz tylko kilku składników: świeżych ogórków i pomidorów, cebulę, oliwek, oregano, sera feta (greckiego, a nie kanapkowego!) i oliwę z oliwek. Wystarczy umyć, obrać i pokroić warzywa, po czym wrzucić je do miski. Następnie należy oprószyć całość oregano i wsypać fetę pokrojoną na niewielkie kostki. Na sam koniec surówkę kropi się oliwą i ozdabia przepołowionymi oliwkami. Niektórzy nie przygotowują greckiej sałatki do obiadu, szukając wymyślnych rozwiązań. Tymczasem klasyczne surówki obiadowe zawsze sprawdzają się najlepiej. Warto o tym pamiętać.

Najlepsze przepisy na surówki obiadowe – zobacz, z czym podawać obiad!

Surówka z czerwonej kapusty – przyrządzanie surówki, krok po kroku

Jeśli szukasz naprawdę dobrego przepisu na surówkę obiadową, zrób tę z czerwonej kapusty. Jest bardzo prosta do przygotowania, więc spokojnie poradzi z nią sobie nawet największy amator gotowania. Do surówki wystarczy zakupić kilka składników: kapustę czerwoną, cebulę, jabłko, sok z cytryny, olej rzepakowy, pieprz i sól. Kapustę czerwoną należy poszatkować, po czym przełożyć ją do miski i oprószyć solą. Wymieszaj całość i odstaw do lodówki na około godzinę. Następnie obierz cebulę i pokrój ją na kawałki – dorzuć ją do kapusty. Umyj jabłko, usuń z niego gniazda nasienne i zetrzyj na tarce – możesz ewentualnie pokroić je na cienkie słupki. Do kapusty dorzuć jabłko i wkrop odrobinę soku z cytryny. Porządnie wymieszaj całość i dopraw do smaku.

Surówka z czerwonej kapusty jest jedną z najbardziej znanych surówek w naszym kraju. Niektórzy uważają, że to wręcz tradycyjny polski dodatek do drugiego dania. Przepis na surówkę jest bardzo prosty do przygotowania – tak naprawdę wystarczy połączyć ze sobą kilka składników, aby zrobić surówkę. Dla urozmaicenia możesz podawać ją ze śmietaną, majonezem lub jogurtem naturalnym. Jako że kapusta czerwona ma sporo witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, należy zawsze serwować ją z odrobiną surowego tłuszczu (np. z olejem rzepakowym, lnianym lub z pestek winogron).

Surówka z kapusty kiszonej – idealna nie tylko do ryby!

Szukasz pomysłu na smaczną surówkę, która pasuje do większości dań? Postaw na surówkę z kiszonej kapusty! Fantastycznie komponuje się zarówno z rybą, jak i czerwonym mięsem. Aby ją przyrządzić, należy zakupić kilka produktów: kapustę kiszoną, jabłko, cebulę, marchewkę, olej rzepakowy, nać pietruszki oraz sól. Odciśnij z soku kiszoną kapustę i pokrój ją na małe kawałki. Włóż kapustę do miski, po czym obierz marchew i jabłko. Obierz je i zetrzyj na tarce, następnie wrzuć do kapusty. Obierz cebulę i pokrój ją w kostkę – dodaj do pozostałych składników wraz z solą, olejem rzepakowym i posiekaną drobno pietruszką. Wymieszaj wszystko i podawaj, gdy surówka odstanie przynajmniej ok. 30 minut – po tym czasie składniki powinny się już dobrze ze sobą przegryźć.

Surówka z kiszonej kapusty to pyszne danie, które pasuje do wielu potraw. Jest prosta do przygotowania, zatem nie trzeba mieć dużego doświadczenia w kuchni, aby taką surówkę samodzielnie zrobić. To naprawdę dobre danie, idealne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasza odporność znacznie spada. Kapusta kiszona ma bowiem sporo witaminy C, dzięki której można w naturalny sposób wzmocnić układ immunologiczny i zadbać o swoje zdrowie.

Surówki obiadowe - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto