Sos koperkowy
- Koperek - 1 sztuka (25 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 0.5 szklanki (120 g)
- Bulion warzywny - 1 szklanka (250 ml)
- Masło klarowane - 1 łyżka (15 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Sok z cytryny - 2 łyżki (48 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżka (6 g)
Przepis na sos koperkowy krok po kroku
W garnku rozpuść masło. Dodaj rozgniecione ząbki czosnku, mąkę, szczyptę gałki muszkatołowej, dokładnie wymieszaj i smaż aż będzie złota.
Zalej bulionem warzywnym, cały czas intensywnie mieszaj.
Dodaj śmietankę, posiekany koperek, sok z cytryny, 1/4 łyżeczki soli oraz dużą szczyptę pieprzu.
Sos gotuj 5 minut.
Więcej informacji na temat sosu koperkowemu
Sos koperkowy na ciepło jest pysznym dodatkiem do ziemniaków, kaszy czy ryżu. Stanowi również dodatek do mięsa, kotletów czy nawet dań wegetariańskich. Prosty przepis sprawi, że sos będzie Twoim ulubionym dodatkiem.
Sos koperkowy jest szybki w przygotowaniu, zajmuje jedynie 10 minut. Możesz go przygotować w czasie kiedy pozostałe składniki obiadu się gotują. Przepis możesz modyfikować, do przyrządzenia odpowiednia jest śmietana 30%, ale również 18% a nawet 12%. Możesz także przygotować go z mąki pełnoziarnistej lub bez mąki pszennej, dodaj wtedy mąkę z ciecierzycy.
Sos koperkowy jest bardzo dobrym dodatkiem do wielu dań. Dzięki temu, że wykonasz go szybko, w trakcie przygotowywania innych składników dania, Twój obiad zyska na dodatkowym smaku a czas jego przyrządzenia nie będzie dłuższy. Sos koperkowy możesz podać osobno, w sosjerce, lub przygotować w nim mięso lub połączyć z mięsem czy daniem wegetariańskim po przyrządzeniu. Na przykład możesz upiec udziec z indyka, pokroić go w porcje i przełożyć do sosu aby ten pokrył dokładnie kawałki. Sosy są też świetnym dodatkiem do dań dla dzieci i osób starszych, a także dla osób które mają problemy z przełykaniem. Przepis na pyszny sos koperkowy jest naprawdę łatwy i szybki. A jak zrobić sos koperkowy dowiesz się z dokładnego przepisu, gdzie każdy etap przygotowania został dokładnie opisany.
Wypróbuj już dziś sprawdzony przepis na najlepszy sos koperkowy i urozmaić swoje dania ciekawym dodatkiem.
Alergeny w sosie koperkowym
Lista alergenów dla sosu koperkowemu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło klarowane
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze sosu koperkowemu
Sos koperkowy jest pysznym dodatkiem do wielu dań. Delikatny i kremowy sos jest średnio kalorycznym dodatkiem dlatego lepiej spożywać go raz na jakiś czas.
Energia i białka
(46g)
Węglowodany
(46g)
Tłuszcze
(46g)
Witaminy
(46g)
Składniki mineralne
(46g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.