Sos chrzanowy na zimno
- Śmietana 18% (75 g)
- Majonez (75 g)
- Chrzan (100 g)
- Sok z cytryny (20 ml)
Przepis na sos chrzanowy na zimno krok po kroku
Korzeń chrzanu obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Przełóż do miski.
Dodaj śmietanę, majonez oraz sok z cytryny.
Dopraw solą, pieprzem i odrobiną cukru.
Dokładnie wymieszaj.
Więcej informacji na temat sosu chrzanowego na zimno
Przepis na sos chrzanowy na zimno to najlepszy pomysł na dodatek do jajek na Wielkanoc. Ten szybki i niezwykle łatwy w przygotowaniu sos wykorzystacie nie tylko podczas Świąt.
Chrzan stanowi również ważny element polskiej kuchni. Obok cebuli i czosnku dodaje się go by wzbogacić smak potraw o esencjonalną nutę. Tarty chrzan podaje się oddzielnie do mięs, wędlin, kiełbas, pasztetów czy jajek. Stanowi również smaczny dodatek do kanapek, sałatek, past jajecznych, ryb lub sosów czy zup np. żurku. Liście chrzanu można dodawać do sałatek na surowo lub poddusić na maśle i również stosować jako dodatek do dań. Bardzo smaczna jest również grillowana ryba owinięta w liście chrzanu.
Chrzan jest rośliną zaliczaną do rodziny kapustowatych. Występuje w Europie, Azji, Nowej Zelandii i w Ameryce Północnej. W Polsce chrzan jako roślina rośnie dość pospolicie, przez co często uznawana jest jako chwast. Według zapisów historycznych uprawiano go już XI wieku w Europie. Na początku jego zastosowanie ograniczało się do terenów duńskich i niemieckich, gdzie stanowił przyprawę do sosu rybnego. Z czasem dużą popularnością zaczął cieszyć się również w Anglii.
Chrzan doceniano przede wszystkim za jego właściwości lecznicze. Wykazano, że ma on działanie grzybobójcze, bakteriobójcze, a także wykrztuśne czy lekko moczopędne. Przez te właśnie cechy w medycynie ludowej stanowił podstawę leczenia przeziębienia. Syrop przygotowany z korzenia chrzanu to bardzo dobre leczenie uciążliwego kaszlu.
Dodatkowo doceniano go za pobudzanie wydzielania soków trawiennych, co miało duże znaczenie przy bardzo mięsnej i tłustej diecie naszych przodków. Takie działanie to nie tylko szybsze i łatwiejsze trawienie, ale również poprawa przemiany materii ogólnie. Staropolski zwyczaj umieszczania chrzanu w koszyczku Wielkanocnym również miał za zadanie przyspieszyć metabolizm przed świątecznym biesiadowaniem. W korzeniu chrzanu zawarte są glukozynolany, które powstają z rozkładu izotiocyjaniany. To one odpowiadają za specyficzny ostry smak chrzanu. Oprócz smaku nadają również właściwości leczniczych chrzanu, które mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby nowotworowej.
Bardzo silne bóle i sztywnienie stawów to oznaka reumatoidalnego zapalenia stawów, na które również w chrzanie można znaleźć metodę. Okłady z chrzanu działając drażniąco na skórę, pobudzają przepływ krwi i zwiększają ciepłotę obłożonego miejsca. Dzięki temu ustępują dolegliwości bólowe i przykurcze mięśni.
Mam nadzieję, że wiecie już jak zrobić sos chrzanowy na zimno. Ten pyszny sos będzie dobry nie tylko w smaku, ale również dla naszego zdrowia.
Alergeny w sosie chrzanowy na zimno
Lista alergenów dla sosu chrzanowego na zimno przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
Wartości odżywcze sosu chrzanowego na zimno
Właściwości lecznicze chrzanu mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby nowotworowej.
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.