Sos aioli
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Oliwa z oliwek - 1 szklanka (250 ml)
- Czosnek - 3 ząbki (18 g)
- Sok z cytryny - 4 łyżki (48 ml)
Przepis na sos aioli krok po kroku
Do miski dodaj żółtka o temperaturze pokojowej.
Do żółtek dodaj rozgniecione ząbki czosnku.
Miksując żółtka lub mieszając trzepaczką dolewaj oliwę delikatnym i małym strumieniem.
Gdy dodasz całą oliwę i połączy się ona z żółtkami dodaj sok z cytryny i szczyptę soli.
Więcej informacji na temat sosu aioli
Sos aioli to wyśmienity sos pochodzący z południowej części Europy, popularny głównie w Hiszpanii oraz Prowansji. Składa się jedynie z paru składników, które tworzą pyszny i aromatyczny dodatek do wielu dań.
Prowansalski sos czosnkowy jest prostym sosem, który podasz do wielu wyśmienitych potraw. Składa się jedynie z jajek, oliwy, soli, soku z cytryny i czosnku. Te proste i popularne składniki dostaniesz w każdym sklepie. Sos aioli jest fajny sposobem na wprowadzenie większej ilości surowego, zdrowego tłuszczu do naszej diety. Oliwa z oliwek jest podstawą diety śródziemnomorskiej. Historia jej wytwarzania sięga 4000 roku przed naszą erą. Oliwa zawiera przede wszystkim jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. W jej skład wchodzi także skwalen. To właśnie te składniki odpowiadają za zahamowanie rozwoju miażdżycy, obniżają poziom cholesterolu frakcji LDL a podnoszą HDL. Wpływają także na obniżenie ciśnienia krwi. Występujący kwas oleinowy chroni przed występowaniem astmy oraz alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Oliwa jest pomocna w leczeniu nieżytu i owrzodzenia żołądka, zaparciach oraz kamicy żółciowej. Jest bogata w polifenole i witaminę E, które są silnymi przeciwutleniaczami, posiadają zdolność zmiatania wolnych rodników przez co wzmacniają błony komórkowe oraz przeciwdziałają procesom starzenia się. Oliwa z oliwek jest bogata we wszystkie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach a są to witamina A, D, E oraz K. Dzięki temu wpływa również na uszczelnienie naczyń krwionośnych i działa przeciwzakrzepowo.
Sos aioli możesz wykonać w wersji wegańskiej. Jak zrobić sos aioli bez jajek? Do jego przygotowania wykorzystasz niesłodzony napój sojowy. Do porcji napoju należy wlewać małym strumieniem oliwę, podobnie jak do jajek. Wegański sos prowansalski możesz przygotować także na bazie awokado, wtedy należy dodać jedynie odrobinę oliwy, ponieważ awokado jest wystarczająco tłuste aby utworzyć gęsty i kremowy sos. Przepis na sos aioli wymaga trochę cierpliwości i wprawy aby przygotować idealnie gęsty i kremowy sos. A jak zrobić sos prowansalski dowiesz się z dokładnego i sprawdzonego przepisu gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wytłumaczony.
Sos aioli jest fajnym dodatkiem do mięs, steków, burgerów, frytek, ryb, surowych warzyw czy jajek. Jest on uniwersalnym i pysznym dodatkiem. Znajdź swoje ulubione połączenie i ciesz się jego smakiem w swoich ulubionych daniach.
Alergeny w sosie aioli
Lista alergenów dla sosu aioli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze sosu aioli
Sos aioli to sos przygotowany na bazie domowego majonezu z dodatkiem czosnku. Ze względu na dużą ilość oliwy, która jest bardzo zdrowa ale również kaloryczna, sos powinien być spożywany w małych ilościach jako aromatyczny dodatek.
Energia i białka
(33g)
Węglowodany
(33g)
Tłuszcze
(33g)
Witaminy
(33g)
Składniki mineralne
(33g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.