Sok z pomidorów
- Pomidor (5000 g)
- Sól - 2 łyżki (40 g)
Przepis na sok z pomidorów krok po kroku
Pomidory dokładnie umyj i pokrój na ćwiartki.
Wyciśnij sok z pomidorów przez sokowirówkę.
Powstały sok wlej do garnka i dodaj sól.
Doprowadź sok do wrzenia i gotuj przez 5 minut.
Wlej do czystych, wyparzonych słoików. Dokładnie zakręć i ustaw do góry dnem.
Przykryj kocem i odczekaj 12 godzin, aż wystygną.
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Passata pomidorowa
-
Sałatka z zielonych pomidorów
-
Sałatka z pomidorów
-
Sałatka z suszonymi pomidorami
-
Leczo z kurczakiem
-
Sos meksykański
-
Pasta z suszonych pomidorów
-
Pomidory w słoikach
-
Śledzie z suszonymi pomidorami
-
Leczo na zimę
-
Pulpa pomidorowa
-
Sałata z zielonych pomidorów na zimę
-
Przecier pomidorowy Thermomix
-
Domowy ketchup
-
Ketchup z dyni
-
Sałatka z makaronem i suszonymi pomidorami
-
Pesto z suszonych pomidorów
-
Przetwory z pomidorów
Więcej informacji na temat soku z pomidorów
Sok z pomidorów może służyć jako napój lud dodatek do zup. Jest nie tylko pyszny, ale również zdrowy i sycący.
Przepis na sok z pomidorów potrzebuje tylko dwóch składników: pomidorów i soli.
Pomidorów nie trzeba nikomu przedstawiać. Są to warzywa znane na całym świecie. Pomidory to świetne źródło potasu. Ten składnik pomaga m.in. utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Mają zaledwie 18 kcal na 100 g. Są źródłem likopenu, naturalnego czerwonego barwnika, o udowodnionym przeciwnowotworowym działaniu. Zawierają też bardzo dużo witaminy C. Już jedna sztuka (180 g) zapewnia 60% zapotrzebowania na tę witaminę. To świetne uzupełnienie posiłków podczas stosowania diety niskokalorycznej.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić sok z pomidorów to na początku dokładnie je umyj i przekrój na ćwiartki. Wyciśnij sok z pomidorów przez sokowirówkę. Powstały sok wlej do garnka i dodaj sól. Doprowadź sok do wrzenia i gotuj przez 5 minut. Wlej do słoików, które wcześniej zostały umyte i wyparzone. Dokładnie zakręć i ustaw do góry dnem. Przykryj kocem i odczekaj 12 godzin, aż wystygną. W ten sposób sok dobrze zapasteryzuje się na zimę. Taki domowy, tradycyjny sok pomidorowy to świetny pomysł na zdrową przekąskę. Będzie świetnie sprawdzał się również latem, gdy pojawiają się fale upałów. Jeśli chcesz, by sok był bardziej pikantny, to podczas gotowania dodaj łyżkę ostrej papryki. Warto wykonać taki dobry sok samodzielnie, ponieważ dzięki temu ma się większy wpływ na wybierane warzywa i ich stan.
Taki najlepszy sok pomidorowy, to nie tylko wspaniały smak, ale wiele korzyści dla zdrowia. Ze względu na jego bogactwo w witaminy i minerały świetnie zwalcza stany zapalne w organizmie. Witamina C zwiększa odporność organizmu, a duża zawartość luteiny ma pozytywny wpływ na wzrok. Ma również zbawienny wpływ na układ pokarmowy- stymuluje pracę jelit, przeciwdziałając zaparciom, a tym samym przyspiesza metabolizm.
Alergeny w soku z pomidorów
Lista alergenów dla soku z pomidorów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sok z pomidorów
Wartości odżywcze soku z pomidorów
Pomidory to bardzo dobre źródło potasu.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.