Jak zrobić sok z buraka?

Jak zrobić sok z buraka
Jak zrobić sok z buraka
ikona podziel się
Opublikowano: 27.11.2022 r., 14:42 | Autor: Patrycja Czerwiak

Sok z buraka to wspaniałe źródło wielu cennych składników odżywczych. Nie trzeba kupować go w sklepie, można zrobić go z łatwością w domu. A więc jak zrobić sok z buraka?

 1. Buraki umyj dobrze i obierz ze skórki.
 2. Pokrój je na nieco mniejsze kawałki.
 3. Wrzuć warzywa do sokowirówki.
 4. Jeśli chcesz zneutralizować ich specyficzny smak, możesz dodać jabłko lub gruszkę.

Jak zrobić sok z buraka? Co jeszcze warto wiedzieć?

Buraki dostarczają sporo witamin, a także pierwiastków, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak wapń, miedź, molibden czy lit. Swój piękny kolor zawdzięczają antyoksydantom, które chronią organizm przed negatywnymi konsekwencjami stresu oksydacyjnego, w tym przed nowotworami. Buraki mają również bardzo dobry wpływ na układ krwionośny. Substancje zawarte w buraku mają również pozytywne działanie na procesy tworzenia czerwonych krwinek w organizmie. Dlatego warto by to warzywo gościło w codziennej diecie jak najczęściej. Jednym ze świetnych sposobów na ich przemycenie do menu jest przygotowanie pysznego soku.

Sok z buraka jest świetną opcją dla wszystkich, którzy nie tylko dbają o zdrową dietę, ale również szukają ciekawej i smacznej propozycji na bazie warzyw. Warto wypijać go codziennie, ze względu na właściwości zdrowotne. Ma świetny smak, a także odpowiednią konsystencję. Dzięki dużej zawartości warzyw jest dobrym pomysłem na dodatek do posiłków, nawet dla osób na diecie. Charakteryzuje się pięknym kolorem, który przyciąga wzrok. Sok z czerwonego buraka jest niezwykle zdrowym napojem. Buraki to warzywa, które są bogate w wiele cennych składników prozdrowotnych, jednak zwykle jadane są po wcześniejszej obróbce termicznej, co wpływa na zmniejszenie ich właściwości.

Sok z buraka to wspaniałe źródło wielu cennych składników odżywczych. Nie trzeba kupować go w sklepie, można zrobić go z łatwością w domu. A więc jak zrobić sok z buraka, by był szybki, dobry i zdrowy? Oto najprostszy przepis na sok z buraków:

 1. Buraki umyj dobrze i obierz ze skórki.
 2. Pokrój je na nieco mniejsze kawałki.
 3. Wrzuć warzywa do sokowirówki.
 4. Jeśli chcesz zneutralizować ich specyficzny smak, możesz dodać jabłko lub gruszkę.

Ten sprawdzony przepis można urozmaicać poprzez dodawanie różnych owoców i warzyw. Sprawdzi się np. z dodatkiem marchewki lub szpinakiem. Ten sok to świetny pomysł na wykorzystanie buraka ćwikłowego. Z buraków czerwonych zwykle robi się tylko zupę lub surówkę, jego potencjał można wykorzystać również poprzez picie smacznych soków.

Sok z buraka ma naprawdę sporo cennych dla zdrowia właściwości. W burakach znajdziemy kwasy organiczne, które posiadają właściwości przeciwutleniające. Są to kwasy winne, cytrynowe, jabłkowe i szczawiowe. Regularne picie soku z buraka pomaga obniżyć ciśnienie krwi i uregulować poziom cukru. Sok z buraka ma działanie antybakteryjne i przeciwpasożytnicze. Podnosi liczbę czerwonych krwinek, zapobiegając w ten sposób anemii. Napój ten dzięki azotanom może mieć zastosowanie w profilaktyce demencji, ponieważ substancje te mogą zwiększyć przepływ krwi w płatach czołowych mózgu. Regularne spożywanie buraków ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi, zapobiega nowotworom, obniża poziom cholesterolu i korzystnie wpływa na wątrobę. Dlatego warto dbać o to, by pojawiały się w menu niezwykle często.

Teraz gdy wiesz już jak przygotować, ten pyszny sok możesz po niego sięgać na co dzień. Świetnie sprawdzi się do śniadania. Jedna szklanka soku owocowego lub warzywnego każdego dnia, pozytywnie wpływa na zdrowie całego organizmu.

Zobacz pytania podobne do jak zrobić sok z buraka?

Polecane przepisy

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto