Salsa pomidorowa
- Pomidor - 3 małe sztuki (400 g)
- Cebula czerwona - 1 mała sztuka (50 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Sok z limonki - 3 łyżki (36 ml)
- Papryczka chili czerwona świeża - 0.5 sztuki (5 g)
- Kolendra świeża - 1 gałązka (1 g)
- Cukier - szczypta (2 g)
Przepis na salsę pomidorową krok po kroku
Pomidory umyj, usuń gniazda nasienne i pokrój w drobną kostkę.
Obierz cebulę i również pokrój ją w drobną kostkę. Następnie przełóż do pomidorów.
Kolendrę i chili również drobno posiekaj i dodaj do pomidorów z cebulą.
Do miski ze składnikami wyciśnij ząbki czosnku, dodaj sok z limonki, sporą szczyptę pieprzu oraz soli.
Salsę schłodź w lodówce przez 10 minut.
Więcej informacji na temat salsy pomidorowej
Salsa pomidorowa to tradycyjna potrawa kuchni meksykańskiej. Jest to sos który przygotowany jest ze zmiksowanych lub bardzo drobno posiekanych warzyw lub owoców. Salsę meksykańską można przygotować nie tylko z pomidorów surowych. Innymi popularnymi salsami jest ta z mango oraz gotowanych pomidorów, ale również guacamole. Domowa salsa pomidorowa jest świetnym dodatkiem do nachos, gotowe są dość kaloryczne, ponieważ smażone są na głębokim tłuszczu. Jednak możesz przygotować ich zdrowszą wersję w domu. Wybierz do tego gotowe tortille z dobrym składem, na przykład pełnoziarniste czy z nasionami i pestkami. Pokrój je w trójkąty, przełóż na blaszkę do pieczenia, którą wcześniej delikatnie posmaruj olej i piecz 3 minuty w 180 stopniach. Tak przygotowane, domowe nachosy będą dużo zdrowsze. Sama salsa z pomidorów jest bardzo zdrowa. Pomidory są bogatym źródłem witaminy C oraz potasu, dostarczają również witaminę A, E i K, witaminy z grupy B, wapń, żelazo oraz magnez. Pomidory przede wszystkim są źródłem likopeny i beta-karotenu. Owoce te posiadają właściwości przeciwmiażdżycowe, antynowotworowe, moczopędne, wspomagają trawienie, wpływają pozytywnie na odporność, poprawiają pracę układu nerwowego, wzmacniają włosy, skórę i paznokcie oraz neutralizują szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych. Świeże liście kolendry są bogate w witaminę A oraz C, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. Zawiera witaminę K oraz witaminy z grupy B, a także dostarcza składniki mineralne, takie jak: żelazo, magnez, cynk, potas i wapń. Kolendra pomaga utrzymać odpowiednie stężenie cholesterolu we krwi oraz wspiera proces detoksykacji organizmu.
Przepis na salsę pomidorową z kolendrą jest bardzo łatwy i szybki w wykonaniu. Sprawdzi się na przekąskę dla niezapowiedzianych gości. Na przygotowanie potrzebujesz 10 minut i 10 minut na schłodzenie dania. A jak zrobić salsę pomidorową dowiesz się z dokładnego przepisu.
Salsa pomidorowa to świetna przekąską nie tylko na imprezę ale również na kameralny wieczór z najbliższymi.
Alergeny w salsie pomidorowej
Lista alergenów dla salsy pomidorowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na salsę pomidorową
Wartości odżywcze salsy pomidorowej
Salsa pomidorowa jest pyszną i bardzo zdrową przekąską. Aby przekąska była lżejsza podawaj ją z podpieczonymy tortillami a nie gotowymi nachosami.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.