Pieczone placki ziemniaczane bez jajka i bez glutenu
- Ziemniaki późne (800 g)
- Cebula (200 g)
- Olej rzepakowy (10 ml)
- Mąka ryżowa (10 g)
Przepis na pieczone placki ziemniaczane bez jajka i bez glutenu krok po kroku
Piekarnik nagrzej na 200 stopni Celsjusza.
Obierz ziemniaki i cebulę. Umyj warzywa.
Za pomocą blendera zmiksuj ziemniaki, cebulę, mąkę, olej oraz sól i pieprz.
Na blachę wyłóż papier do pieczenia.
Wykładaj masę na blaszkę i formuj placki.
Piecz około 35 minut aż staną się złote.
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Turbot
-
Falafel
-
Sałatka z kurczakiem
-
Makaron ze szpinakiem
-
Spaghetti
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Makaron z cukinii
-
Schabowe w sosie
-
Kurczak curry
-
Pierś z kaczki
-
Pstrąg pieczony
-
Filet z kurczaka
-
Łosoś z piekarnika
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pstrąg
-
Makaron z pesto
-
Kapusta wigilijna
-
Dietetyczny obiad
Więcej informacji na temat pieczonych placków ziemniaczanych bez jajka i bez glutenu
Ten przepis jest na fit placki ziemniaczane z pieca, które nie zawierają jajka i glutenu. Placki ziemniaczane możesz zrobić w piekarniku – będą zdrowsze i równie pyszne. Pieczony placek ziemniaczany w tej wersji zrobiony jest z mąką ryżową. Nie ma ona glutenu, więc nadaje się idealnie dla osób, które są na diecie bezglutenowej. Nie ma tu także jajka, wiec to informacja przydatna dla osób, które jajek nie jedzą. Ciasto możesz zrobić na grubych oczkach albo, tak jak w przepisie, szybko wszystko razem zblendować.
Do przepisu używa się małej ilości tłuszczu. Dzięki niemu placki są lepsze i bardziej chrupiące. W przypadku, jeśli nie możesz jeść glutenu można skorzystać nie tylko z mąki ryżowej. Dobrze sprawdzi się mąka kukurydziana, która także jest polecana. Jeżeli nie masz potrzeby eliminowania glutenu użyj każdej innej mąki. W celu zwiększenia ilości błonnika, składników mineralnych i witamin polecam mąkę pełnoziarnistą (najlepiej powyżej typu 1850).
W wersji przyspieszonej wszystkie składniki wystarczy zblendować za pomocą blendera. Gdy takowego nie posiadasz zawsze warto zetrzeć ziemniaki na tarce. Szczególnie fajną konsystencję mają placki ziemniaczane, które są starte na tarce o grubych oczkach. Gdy nie przepadasz za taką strukturą mieszaj oczka lub używaj tylko grubszych, drobniejszych lub puree. Oczywiście sposób przygotowania ciasta powinien zależeć od Twoich preferencji. Do ciasta możesz dodać surową cebulę i zblendować ją od razu ze wszystkimi składnikami. Ja polecam jednak cebulę podsmażyć na tłuszczu, po to, by się fajnie zarumieniła i nabrała dobrego aromatu. Tę cebulę dodaj razem z olejem do ciasta na placki ziemniaczane.
By zminimalizować ryzyko przywierania placków ziemniaczanych z piekarnika do papieru do pieczenia warto nasmarować go tłuszczem. Polecam bardzo używanie oleju w sprayu. Dzięki niemu bardzo równomiernie da się rozłożyć tłuszcz. Można też nasmarować go pędzelkiem do smarowania żywności nasączonym olejem. To również pomoże w dobrym rozprowadzeniu tłuszczu. Kolejny sposób to użycie ręcznika papierowego do przesmarowania papieru. Można pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Alergeny w pieczonych plackach ziemniaczanych bez jajka i bez glutenu
Lista alergenów dla pieczonych placków ziemniaczanych bez jajka i bez glutenu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pieczone placki ziemniaczane bez jajka i bez glutenu
Wartości odżywcze pieczonych placków ziemniaczanych bez jajka i bez glutenu
W przepisie nie ma glutenu. Zamiast mąki glutenowej używa się mąki bez glutenu. Nie ma także jajka. Przepis dietetyczny, dobry dla osób z alergiami i nietolerancjami.
Energia i białka
(340g)
Węglowodany
(340g)
Tłuszcze
(340g)
Witaminy
(340g)
Składniki mineralne
(340g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.