Pączki wiedeńskie
- Mąka pszenna typ 550 (200 g)
- Masło (100 g)
- Jajko (4 szt.)
- Cukier puder (150 g)
- Sok z cytryny - 2-3 łyżki (18 ml)
- Olej rzepakowy - do smażenia (1000 ml)
Przepis na pączki wiedeńskie krok po kroku
W garnku rozpuść masło ze szklanką wody i szczyptą soli.
Gdy masło się rozpuści i całość zagotuje, dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj. Całość chwilę podgrzewaj, cały czas mieszając, aż masa będzie jednolita.
Wystudź ciasto.
Do chłodnej masy dodawaj pojedynczo jajka, cały czas miksując.
Gdy masa będzie jednolita przełóż ją do szprycy.
Z papieru do pieczenia wytnij kwadraty i wyciskaj na niego gniazdka z ciasta.
W garnku rozgrzej olej.
Wkładaj do oleju gniazdka, papierem do góry.
Po około minucie zdejmij papier i go wyrzuć.
Pączki smaż z dwóch stron, do uzyskania złotego koloru.
Cukier puder wymieszaj z sokiem z cytryny, aby uzyskać lukier.
Pączki polej lukrem.
Więcej informacji na temat pączków wiedeńskich
Pączki są dla wielu osób obowiązkowe na tłusty czwartek, lecz nie każdemu chce się zagniatać ciasto drożdżowe. Dlatego mam dla Ciebie alternatywę, czyli pączki wiedeńskie. Inna ich nazwa to gniazdka wiedeńskie i są zrobione z ciasta parzonego. To, co sprawia, że są to moje ulubione pączki, to fakt, że są lekko słone, ponieważ ciasta się nie słodzi, jedynie lekko soli i są prawie puste w środku. Mimo że samo ciasto na pączki jest słonawe, to ostatecznie są one słodkie, dzięki lukrowi, którym są polane. Przepis na pączki wiedeńskie jest też znacznie szybszy do przygotowania niż na zwykłe, drożdżowe pączki. Ptysiowe oponki wiedeńskie tradycyjnie są smażone na głębokim tłuszczu, ale mogą być też w wersji z piekarnika. Oczywiście bardziej dietetyczna wersja to ta pieczona, ponieważ podczas smażenia pączki wciągną tłuszcz, a przy pieczeniu tego unikniemy, ale to oczywiście wpłynie też na ich smak. Jeżeli liczysz kalorie to ciężko to zrobić przy smażonych paczkach, ponieważ trudno określić ile wciągną one tłuszczu. Można zważyć tłuszcz przed i po smażeniu i obliczyć ile ubyło tłuszczu. Potem po podzieleniu tego na ilość pączków można mniej więcej określić tę ilość, która nadal nie jest idealna, bo część tłuszczu zostanie na łyżce, którą wkładasz pączki, czy ucieknie z pączka na ręcznik papierowy lub talerz. Dlatego najlepiej w ten jeden dzień, jakim jest tłusty czwartek po prostu cieszyć się pączkami i nie zadręczać się kaloriami. Następnego dnia wracasz na właściwe tory i nie przejmujesz się jednym dniem rozpusty. Pamiętaj, że głównie liczy się to, co jesz przez większość czasu, jeden dzień na 365 nie zrobi wielkiej różnicy. Tak jest w obie strony. Jeden dzień zdrowszego jedzenia nie wymaże tego, że przez większość czasu jesz fast-foody ani jeden dzień gdzie przeważają pyszne pączki i inne słodkości nie sprawi, że cała Twoja dieta będzie do niczego. Każdy od czasu do czasu może sobie pozwolić na coś, co jest uznawane za mniej zdrowe.
Instrukcje jak zrobić paczki wiedeńskie znajdziesz powyżej.
Alergeny w pączkach wiedeńskich
Lista alergenów dla pączków wiedeńskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pączków wiedeńskich
Pączki wiedeńskie są wysokokaloryczne, dlatego szczególnie pamiętaj o umiarze.
Energia i białka
(67g)
Węglowodany
(67g)
Tłuszcze
(67g)
Witaminy
(67g)
Składniki mineralne
(67g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.