Kuchnia austriacka

Ilustracja: Kuchnia austriacka - charakterystyka, dania, przepisy, ciekawostki

Kuchnia austriacka stanowi typową kuchnię chłodnych regionów górskich, gdzie jedzenie musi być pożywne i sycące. Jest to kuchnia dość ciężka opierająca się na daniach mięsnych i mącznych. Dania obiadowe, zupy czy desery zostały często zapożyczone z kuchni krajów sąsiednich, lub wchodzących w skład imperium Habsburgów. Typowe austriackie przysmaki to mięsne potrawy jak słynny sznycel wiedeński czy gulasz fiakra. Do tego dochodzą zupy jarzynowe na mięsie oraz knedle w różnych odmianach, na słodko i na słono. Kuchnia wiedeńska obfituje w słodycze, ciasta i torty. Najsłynniejsze desery to tort Sachera, apfelstrudel, strudel z serem, torcik z Linzu, czy też dania na słodko jak omlet cesarski czy knedle z morelami. Do tego pasuje słynna wiedeńska kawa.

Kuchnia austriacka - charakterystyka, dania, przepisy, ciekawostki

Z kuchnią austriacką kojarzy się przede wszystkim wiedeńska kawa i cieniutki, ogromn sznycel wiedeński. Kucharze Austrii zapożyczyli różne przepisy z sąsiednich krajów i zmodyfikowali je w niepowtarzalny sposób. Do tego dochodzą przysmaki regionalne z alpejskich wiosek. Dlatego też kuchnia austriacka jest tak różnorodna i urozmaicona. Poznaj przepisy na austriackie dania mięsne, zupy i ciasta.

Jak kształtowała się kuchnia austriacka

Austria wywodzi się z tradycji imperium Habsburgów i Cesarstwa Austro-Węgierskiego, gdzie mieszały się wpływy różnych kultur. Dlatego też kuchnia austriacka nie jest jednolita. Wywierały na nią wpływ zarówno kuchnia niemiecka, węgierska, włoska czy ogólne alpejska, ale też kuchnia żydowska czy słowiańska. O niektóre potrawy austriackie toczą się spory z innymi państwami, do jakiej tradycji należą. Dla przykładu tradycyjne, narodowe danie, jakim jest wiener schnitzel zostało zaczerpnięte z kuchni włoskiej.

Kuchnia austriacka obfituje szczególnie w dania mięsne oraz ciasta i słodycze, co oznacza że wywodzi się z tradycji bogatego mieszczaństwa i generalnie ludzi zamożnych, podobnie jak kuchnia żydowska. Nie jest to kuchnia lekka ani lekkostrawna. Prócz mięsa znajdziemy tu także dużą ilość dań mącznych, dań z ziemniakami oraz serów. Generalnie kuchnia austriacka jest pożywna, lecz dość ciężka.

Kuchnia austriacka, podobnie jak na przykład kuchnia litewska czy angielska, jest silnie związana a położeniem geograficznym i klimatem. Chłodny klimat alpejski wymaga, aby jedzenie było pożywne i sycące. W tym regionie Europy jada się pożywne śniadania i obiady i lekkie kolacje. Taki właśnie styl odżywiania mają kuchnie krajów chłodnych, jak kuchnia polska, kuchnia angielska, czy też kuchnia litewska. O ile na przykład kuchnia litewska wywodzi się z tradycji kulinarnych biednego ludu, to kuchnia austriacka posiada zarówno przysmaki wykwintne na stoły bogatej klasy średniej, jak i dania ludowe alpejskich górali. Dania są gotowane, smażone lub pieczone. Rzadko stosuje się grillowanie, z wyjątkiem restauracji gdzie grillowanie jest sposobem przyrządzania sobie mięsa przez gości.

Jakie dania warto spróbować w Austrii

Wiener schnitzel - narodowe danie Austrii

Wiener schnitzel stanowi typowe mięsne danie obiadowe. Jest to kotlet cielęcy panierowany i usmażony. Nazwa kotleta cielęcego jest zastrzeżona, dlatego jeśli przepis na kotlet wykonamy z innego mięsa nazywamy kotletem “po wiedeńsku”. Kotlet po wiedeńsku najczęściej robi się z wieprzowiny. Wiener schnitzel jada się na obiad z ziemniakami lub knedlami oraz z sałatką ziemniaczaną. Tradycyjnie do sznycla podaje się kawałek cytryny do skropienia.

Charakterystyczną cechą sznycla wiedeńskiego jest jego rozmiar. Kotlet jest mocno zbity, tak że robi się bardzo cienki i bardzo duży. Panierka jest cienka i bardzo chrupiąca. Koniecznym dodatkiem do sznycla wiedeńskiego jest sałatka ziemniaczana, składająca się z ugotowanych ziemniaków, cebuli i sosu.

Tradycyjne potrawy austriackie

Tradycyjne przepisy na dania mięsne i obiadowe

Prócz tradycyjnego sznycla wiedeńskiego, jedzenie austriackie obfituje w dania mięsne, jak również mączne. Głównym sposobem przyrządzania jest gotowanie lub smażenie. Rzadko stosuje się grillowanie. Austriacy zapożyczyli przepisy na węgierski gulasz, czy też czeskie knedle. Z węgierskiego gulaszu wywodzi się przysmak Austrii, czyli gulasz fiakra robiony z wołowiny z wieprzowymi kiełbaskami. Gulasz fiakra podaje się z jajkiem sadzonym i ogórkami. Natomiast kuchnia wiedeńska oferuje tafelspitz, czyli gotowany kotlet wołowy podawany z ziemniakami i sosem chrzanowym.

Austriackie jedzenie słynie z różnych rodzajów knedli. Na słodko jada się knedle z morelami. Knedle tyrolskie robi się z czerstwej bułki z dodatkiem boczku, kiełbasy, jajka, mleka i przypraw. Bardzo podobnym daniem są knedle Kaspress-Knödel, które robi się z czerstwego chleba z dodatkiem sera, jaj, cebuli i mleka.

W Austrii jada się również zupy. Ciekawym daniem jest rosół z naleśnikami pokrojonymi w paseczki, czyli frittatensuppe, zupa naleśnikowa. Prawdopodobnie źródłem tego dania jest kuchnia żydowska lub kuchnia włoska.

Narodowe przysmaki austriackie - ciasta i desery

Przepisy na potrawy austriackie obfitują w ciasta i słodkości. Tradycyjnym daniem, z którego Austria słynie, jest apfelstrudel. Danie to ma korzenie węgierskie i do dziś trwa spór, kto jest jego twórcą i który naród może sobie go przypisać. Apfelstrudel stanowi drożdżową roladę z nadzieniem jabłkowym. Drożdżowe ciasto jest bardzo cienkie, gdyż zostało ręcznie wyciągnięte.

Najsłynniejszym ciastem austriackim jest tort Sachera, który składa się z czekoladowego ciasta przekładanego masą morelową i polanego czekoladą.

Tradycyjnym deserem austriackim jest germknoedel, czyli jeden wielki knedel nadziewany dżemem śliwkowym i polany sosem waniliowym. Jest to danie bardzo słodkie i sycące. Nie przypomina polskich knedli, lecz raczej typowe czeskie knedle gotowane na parze.

Austria słynie także z wspaniałego deseru jakim jest omlet cesarski. Przysmak ten składa się z puchatego omletu z rodzynkami porwanego na kawałki i serwowanego z cukrem pudrem i owocowym musem.

Typowym przysmakiem są kruche ciasteczka waniliowe, w kształcie rogalików. Ciasteczka te, robione z ciasta kruchego z dodatkiem migdałów, pozostają długo świeże i chrupiące.

Pozostałe przepisy kuchni austriackiej

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto