Orzechowiec
- Mąka pszenna typ 500 (720 g)
- Jajko (3 szt.)
- Miód (120 g)
- Cukier (250 g)
- Masło (480 g)
- Mleko 2% - 3 szklanki (750 ml)
- Żółtko jajka (3 szt.)
- Budyń (proszek) - waniliowy (40 g)
- Orzechy włoskie (200 g)
Przepis na orzechowiec krok po kroku
Do miski przesiej 600 g mąki.
Do mąki wybij 3 jajka, dodaj połowę miodu, 1 łyżeczkę cukru wanilinowego, 100 g cukru, 1 łyżeczkę przyprawy do piernika, 1 płaską łyżeczkę proszku do pieczenia oraz 200 g masła.
Składniki zagnieć na jednolite ciasto i podziel je na 3 równe części.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia, dno wyłóż pierwszą część ciasta, nakłuj widelcem i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut. Z drugą częścią ciasta postępuj w ten sam sposób. Trzecią część ciasta wyłóż do blaszki, ale nie piecz jej.
W garnku ugotuj dwie szklanki mleka na małej mocy palnika.
Pozostałe mleko zmiksuj z żółtkami, 100 g cukru, 1 łyżeczką cukru wanilinowego, pozostałą mąką oraz proszkiem budyniowym.
Masę budyniową przelej do gotującego się mleka i gotuj na małym ogniu, ciągle mieszając masę.
Gotowy budyń odstaw z palnika i pozostaw do wystudzenia.
200 gram masła ubij przy pomocy miksera na jasną masę. Następnie dodawaj do niego po łyżce przestudzonego budyniu i miksuj do momentu powstania jednolitej masy.
Orzechy posiekaj drobno.
W rondelku rozpuść pozostałe masło, miód oraz cukier. Składniki doprowadź do wrzenia.
Następnie do masy z masła i miodu dodaj posiekane orzechy i całość gotuj przez około 2 minuty.
Na wcześniej wyłożone do foremki ciasto przełóż masę orzechową, wyrównaj ją i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 15 minut
Na pierwszy blat wyłóż połowę kremu budyniowego, następnie drugi przestudzony blat, pozostały krem budyniowy oraz blat z masą orzechową.
Ciasto wstaw do lodówki na noc.
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Drożdżówka z budyniem
-
Jabłecznik z budyniem
-
Sernik bez spodu
-
Szarlotka z budyniem
-
Szybkie ciasto z truskawkami budyniowe
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Sernik z jogurtów greckich
-
Sernik na kruchym spodzie
-
Babeczki z budyniem
-
Pastel de nata
-
Ciasto królewiec
-
Ciasto z jabłkami i budyniem
-
Ciasto z budyniem
-
Ciasto budyniowe
-
Ciasto michałek
-
Ciasto ze śliwkami i budyniem
-
Ciasta z budyniem
Więcej informacji na temat orzechowca
Orzechowiec to doskonała propozycja na ciasto z orzechami oraz masą budyniową. Pyszny orzechowiec stanowi doskonały dodatek do kawy lub herbaty na święta. Prosty przepis na orzechowca nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania ciasta potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, jajka, miód, cukier, masło, mleko, żółtko jaja, budyń, orzechy włoskie, cukier wanilinowy, proszek do pieczenia oraz przyprawa do piernika.
A jak zrobić orzechowca z kremem budyniowym? Do miski przesiej mąkę. Do mąki wybij jajka, dodaj miód, cukier wanilinowy, cukier, przyprawę do piernika, proszek do pieczenia oraz masło. Składniki zagnieć na jednolite ciasto i podziel je na 3 równe części. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia, dno wyłóż pierwszą część ciasta, nakłuj widelcem i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut. Z drugą częścią ciasta postępuj w ten sam sposób. Trzecią część ciasta wyłóż do blaszki, ale nie piecz jej. Przygotuj budyń. Masło ubij przy pomocy miksera na jasną masę. Następnie dodawaj do niego po łyżce przestudzonego budyniu i miksuj. Z orzechów przygotuj masę orzechową. Na wcześniej wyłożone do foremki ciasto przełóż masę orzechową, wyrównaj ją i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 15 minut. Na pierwszy blat wyłóż połowę kremu budyniowego, następnie drugi przestudzony blat, pozostały krem budyniowy oraz blat z masą orzechową.
Orzechy włoskie są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe omega 3 zawarte w orzechach mają dobry wpływ na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Pomagają też zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Orzechy włoskie zawierają spore ilości wapnia, potasu i magnezu.
Podsumowując masa budyniowa do orzechowca oraz samo ciasto jest bardzo proste w przygotowaniu. Orzechowiec warto podać jako dobry dodatek do kawy lub herbaty. Wypiek możesz podać podczas imprez rodzinnych lub ze znajomymi. Produkty spożywcze niezbędne do wykonania ciasta dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w orzechowcu
Lista alergenów dla orzechowca przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze orzechowca
Orzechowiec to doskonała propozycja na smaczne ciasto. Orzechy wykorzystane do przygotowania ciasta stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych.
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
-
mąka pszenna,
jajka,
miód,
cukier,
masło,
mleko,
jajka,
budyń,
orzechy włoskie,
orzechy,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.