Nam pla
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Papryczka chili zielona z puszki - 3 sztuki (12 g)
- Cukier trzcinowy - 2 łyżeczki (10 g)
- Sos rybny - 5 łyżek (50 ml)
Przepis na nam pla krok po kroku
Sos rybny wlej do miseczki i dodaj do niego 2 łyżki soku z limonki.
Czosnek przeciśnij przez praskę i wrzuć do miseczki z pozostałymi składnikami.
Papryczki umyj i pokrój w plasterki, dodaj do reszty składników.
Do sosu dodaj cukier i dokładnie wymieszaj.
Więcej informacji na temat nam pla
Nam pla to tajski sos rybny, który stanowi podstawę azjatyckiej kuchni. Oparty jest na wielu różnych przypraw, dzięki czemu jest bardzo aromatyczny. Ma nieco przezroczysty kolor i jest bardzo gęsty, a także bardzo klejący, przez co wspaniale łączy się z innymi potrawami. To nieodłączny dodatek sałatek w stylu azjatyckim, ale można dodawać go również do makaronów, czy mięsa. Ma bardzo mocny smak, więc już niewielka ilość wystarczy, by wzbogacić całą potrawę.
Nam pla przygotowuje się z kilku podstawowych składników. Najważniejszym z nich jest rybny sos. Najlepiej wykorzystać te, które dostępne są w sklepach azjatyckich. Taki sos powinien być niezwykle gęsty i mieć mocny zapach. Zwykle ma również nieco ciemniejszą barwę. Dobrze jest posiłkować się prawdziwym sosem azjatyckim, gdyż to właśnie od tego składnika zależy powodzenie całego dania. Sos rybny robiony jest tylko z dwóch składników rybnej esencji i soli, dlatego należy szukać takiego, który ma jak najmniej dodatków. Oprócz niego dodaje się do potrawy również mnóstwo przypraw, które podbijają jego smak i sprawiają, że jest tak dobry. Najważniejszą przyprawą jest papryczka chili, dzięki której jest on nieco ostry. Spokojnie sprawdzą się do niego zarówno papryczki zielone, jak i czerwone. Wersja z przepisu jest dość ostra, jednak wystarczy nieco zmniejszyć ilość dodanych papryczek, by był bardziej stonowany. Dla zachowania odpowiedniej ostrości dodaje się do niego również soku z limonki, najlepiej bez dodatku miąższu, by nie zaburzyć klarowności sosu.
Nam pla, choć ma trudną nazwę, którą ciężko zapamiętać, jest bardzo popularny. Zwykle znany jako po prostu "tajski sos" lub "sos słodko - ostry". Gości w wielu różnych restauracjach, nie tylko tych, które oferują orientalne jedzenie, ale również takich z klasycznymi daniami. To dlatego, że nadaje każdej potrawie naprawdę wyjątkowego smaku. Wystarczy tylko kilka kropli, by zmienić każdą, nawet najnudniejszą potrawę w coś pysznego. Ten sos udowadnia, że w kuchni najlepiej sprawdza się balans między tym, co słodkie, słone, ostre i kwaśne.
Alergeny w nam pla
Lista alergenów dla Nam pla przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos rybny
Wartości odżywcze nam pla
To zdrowy dodatek do dań, jednak powinny na niego uważać osoby na diecie lekkostrawnej.
Energia i białka
(44g)
Węglowodany
(44g)
Tłuszcze
(44g)
Witaminy
(44g)
Składniki mineralne
(44g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.