Sosy do sałatek

Ilustracja: Sosy do sałatek - rodzaje, przepisy, składniki, porady

Sos do sałatki stanowi nie tylko dodatek smakowy, lecz także ułatwia wchłanianie się witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach. Sałatka z sosem nie jest sucha i staje się sałatką, nie zaś mieszanką warzyw. Najbardziej klasycznym sosem sałatkowym jest sos winegret na bazie oliwy z oliwek, octu, soli i pieprzu. Sos ten można modyfikować na różne sposoby dodając czosnek, zioła i przyprawy, starte warzywa, czy też sosy orientalne. Natomiast do sałatek z gotowanych warzyw, z dodatkiem śledzi i mięsa robimy sosy gęste na bazie majonezu, jogurtu lub śmietany. Na rynku dostępne są gotowe sosy, jednak najsmaczniejsze są własne sosy domowe.

Sosy do sałatek - rodzaje, przepisy, składniki, porady

Odkąd modne stało się jedzenie fit, gotowanie na parze i zwiększanie ilości warzyw w diecie, coraz częściej na naszych stołach goszczą sałatki oraz sosy i dipy do sałatek. W sklepach dostępne są gotowe sosy sałatkowe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić własny, domowy sos. Poznaj proste, domowe sposoby na pyszne sosy sałatkowe oraz jak zrobić sos do sałatek z kuchni świata.

Dlaczego lubimy dobre sosy sałatkowe

Sos, deep czy dressing do domowej sałatki

Czy przygotowujemy nasze potrawy przez gotowanie na parze, czy też grillowanie, niezbędnym dopełnieniem dania są sałatki, do których niezbędny jest odpowiedni sos lub deep. Obecny trend walki z nadwagą i przestawieniem się na zdrowsze odżywianie fit sprawia, że sałatki coraz częściej goszczą na naszych stołach.

Sos do sałatek nie jest tylko kwestią smaku. Sałatki jemy także ze względu na zawarte w nich witaminy i antyoksydanty. Część witamin rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego też do każdej sałatki potrzebny jest sos, który zawiera tłuszcz. Ponadto dressing sprawia, że składniki sałatki łączą się ze sobą smakowo, zaś sałatka nie jest sucha. Dressing do sałatki powinien mieć lekko kwaskowy smak, dzięki czemu sałatka nie jest mdła. Dlatego też stosuje się sok z cytryny czy różne rodzaje octów.

W sklepach dostępne są różnego rodzaju gotowe sosy i dipy, jednak danie to jest tak proste, że samodzielnie możemy zrobić własny, domowy sos wykorzystując łatwo dostępne składniki, które mamy zawsze w lodówce.

Jakie składniki musi zawierać dobry przepis na sosy sałatkowe

Przepisy na sosy czy dipy do sałatki wykorzystują najczęściej następujące składniki:

  • oliwa z oliwek,
  • różne rodzaje olejów roślinnych,
  • ocet jabłkowy,
  • ocet balsamiczny,
  • sok z cytryny,
  • żółtko,
  • majonez,
  • musztarda,
  • jogurt,
  • śmietana.

Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem sosu sałatkowego, gdyż dzięki niemu sałatka jest smaczniejsza, zaś sam sos nie spływa na dno naczynia. Najczęściej robi się sosy na bazie oliwy z oliwek. Dobrym rozwiązaniem jest również dodatek olejów roślinnych, jak olej lniany, słonecznikowy, olej z dyni, z ostropestu, czy też olej rydzowy.

Dobre domowe sosy lepiej smakują z nutką kwaskowatego smaku. Dlatego też dodajemy ocet lub sok z cytryny, w proporcjach 1 łyżka octu na 3 łyżki oliwy z oliwek. Sos z dodatkiem soku z cytryny będzie miał delikatniejszy smak, niż ten z octem.

Rodzaje sosów do sałatek

Sos do sałatki, czy też dressing, najczęściej bywa rzadki, na bazie oliwy, oleju czy octu. Dipy sałatkowe wybierają osoby, które lubią gęste sosy na bazie majonezu, ketchupu czy jogurtu.

Klasycznym sosem do sałatek jest sos winegret pochodzący z kuchni francuskiej, choć sosy tego typu stosowano już w starożytnym Rzymie. Sos ten najlepiej nadaje się do sałatek fit na bazie zielonej sałaty oraz warzyw wiosennych. Klasyczny sos winegret składa się z: oliwy z oliwek, octu oraz soli i pieprzu. Aby zrobić dobry, domowy sos winegret wystarczy połączyć te składniki. Warto przy tym pamiętać, aby sól dodać do octu, rozmieszać, a na końcu dodać oliwę z oliwek, gdyż sól nie rozpuści się w oliwie.

Jeśli podstawą dań jest gotowanie na parze lub grillowanie, najlepszy będzie przepis na gęsty deep do sałatek, na bazie majonezu lub jogurtu. Tego typu dipy świetnie pasują do sałatki jarzynowej, sałatek śledziowych czy też sałatek z kurczakiem czy wędliną. Na przykład od sałatki cezar robi się sos na bazie jogurtu, majonezu i czosnku.

Najciekawsze przepisy na dobry sos do sałatek

Jak zrobić dobry domowy sos do sałatek

Zanim wybierzemy przepis na ciekawy sos do sałatek, warto poznać zasady wykonania sosu. Najbardziej klasyczny jest sos winegret pasujący do wiosennych sałatek fit, które składają się najczęściej z sałaty, pomidorów i różnych świeżych warzyw. Przygotowując sałatkę warto wcześniej osuszyć liście sałaty, tak aby łatwiej przyjęły dressing.

Najtrudniejszą sprawą jest odpowiednie mieszanie sosu, tak aby się nie rozwarstwił. Ważna jest kolejność, gdyż sól nie rozpuszcza się w oliwie. Dlatego też najpierw sól dodajemy do octu lub soku z cytryny, zaś oliwę dodajemy na końcu, dolewając stopniowo. Sos możemy mieszać trzepaczką lub skorzystać z pojemnika do koktajli, czy też dobrze zakręconego słoika.

Ciekawe przepisy na dobre, proste sosy sałatkowe

Proste sałatki można zwyczajnie polać oliwą z oliwek lub olejem, dodać przyprawy i to wszystko. Nie każdy jednak lubi takie rozwiązanie. Ponadto na imprezie lepiej jest podać sałatkę osobno i do niej różne sosy, dipy i dressingi, tak aby każdy z gości mógł sobie wybrać taką sałatkę, jaką lubi. Dobra wiadomość jest taka, że wykonanie dobrego sosu do sałatek jest znacznie łatwiejsze niż gotowanie na parze czy też grillowanie. Dlatego też każdy może pokusić się o własny, pyszny sos do sałatek.

Proste, domowe sosy robimy na bazie oliwy z oliwek, jak tradycyjny sos winegret. Klasyczny sos winegret możemy na różne sposoby modyfikować dodając różne przyprawy. Dodatek musztardy, śmietany czy żółtka sprawi, że sos będzie bardziej gęsty. Dodatek utartego czosnku, papryki czy mięty oraz różnych ziół nada mu niepowtarzalny smak. Poprzez dodanie do sosu winegret posiekanych, świeżych ziół i utartego parmezanu uzyskamy sos w typie włoskim. Natomiast dodając oregano, czosnek i sok z cytryny otrzymamy sos w stylu greckim.

Do dań orientalnych sprawdzi się sos w stylu azjatyckim. Oliwę z oliwek zastępujemy olejem sezamowym, zaś zwykły ocet, octem ryżowym. Dodajemy również czosnek, chili oraz sos sojowy. Jeśli dodamy sos rybny i brązowy cukier otrzymamy sos w typie tajskim. Dodatek soku z limonki sprawi, że sos nabierze charakteru wietnamskiego. Sos dodajemy do sałatki bezpośrednio przed spożyciem, tak aby liście sałaty nie przywiędły.

Pozostałe przepisy na sosy do sałatek

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto