Lane chrusty
- Mąka pszenna typ 500 (195 g)
- Jajko - w temperaturze pokojowej (3 szt.)
- Mleko 3,2% - w temperaturze pokojowej (180 ml)
- Proszek do pieczenia - 2 łyżeczki (8 g)
- Spirytus - 2 łyżki (20 ml)
- Olej rzepakowy (500 ml)
- Cukier puder (40 g)
Przepis na lane chrusty krok po kroku
Wsyp mąkę do miski. Dodaj jajka i mleko. Całość dokładnie wymieszaj mikserem.
Dodaj spirytus i proszek do pieczenia i ponownie wymieszaj na gładkie, lejące ciasto.
W szerokim garnku podgrzej olej.
Ciasto umieść w rękawie cukierniczym i powoli przeciskaj na olej. Ciasto po kontakcie z olejem od razu powinno skwierczeć.
Podczas smażenia obracaj, by z każdej strony chrusty ładnie się zarumieniły.
Odcedź łyżką cedzakową i układaj na ręczniku papierowym by odsączyć je z oleju.
Po wystygnięciu posyp cukrem pudrem i podawaj.
-
Faworki
-
Faworki na piwie
-
Faworki drożdżowe
-
Faworki z piekarnika
-
Mrowisko ciasto
-
Faworki z ciasta francuskiego
-
Faworki Thermomix
-
Faworki z karpia
-
Chrusty drożdżowe
-
Ciasto na faworki
-
Faworki bez śmietany
-
Faworki puszyste
-
Faworki na kefirze
-
Wegańskie faworki
-
Szybkie faworki
-
Faworki z mascarpone
-
Faworki bez bicia
-
Kruche faworki
-
Faworki
Więcej informacji na temat lanych chrustów
Lane chrusty to smaczne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają faworki. Koniecznie poznajcie ten prosty przepis.
Chrusty spotkamy pod nazwą faworki lub chruściki. Ze względu na swoją historię nazywano je również kreplami, co oznacza pączki. Przygotowuje się je głównie w okresie karnawału, a szczególnie na Tłusty Czwartek lub ostatki.
Faworki są polskim odkryciem. Jak podaje legendy powstały przez przypadek w poznańskiej piekarni Fawor. Stąd też pochodzi ich nazwa. Jeden z cukierników omyłkowo wrzucił pasek ciasta na pączki do gorącego oleju. Po otrzymanej reprymendzie od starszego cukiernika posypał cukrem usmażone ciasto i spróbował. W podobnym zachwycie był ów szef. I tak faworki podbiły całą Polskę. Z czasem zmodyfikowano ciasto na faworki przez co stały się lżejsze i bardziej chrupiące.
Nasz sprawdzony przepis na lane chrusty możesz zrobić w dowolnym momencie. Szczególnie, że jest on bardzo szybki i prosty w wykonaniu. Tylko kilka chwil wystarczy i będziesz mógł podać dobre, chrupiące faworki posypane cukrem pudrem. Do wykonania faworków potrzebna będzie mąka, jajko, mleko, proszek do pieczenia i spirytus. Jeśli nie posiadasz spirytusu, możesz użyć octu. Dodanie tego składnika ma spulchnić ciasto i zapobiec nadmiernemu wchłonięciu tłuszczu.
Wymieszaj w misce mąkę z jajkami i mlekiem. Możesz też dodać szczyptę cukru. Następnie dodaj pozostałe składniki. Ciasto na lane chrusty ma być jednolite i lejące. Następnie umieść ciasto w rękawie cukierniczym i powoli wyciskaj na rozgrzany olej. Tak przygotowane faworki smaż na oleju z obu stron, aż ładnie się zarumienią. Jeśli nie masz rękawa, możesz użyć torebki foliowej. Wtedy wystarczy, że przytniesz delikatnie jeden róg torebki i przez powstałą dziurkę wyciśniesz ciasto. Faworki w ten sposób możesz dowolnie formować np. w ślimaczki.
Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić lane chrusty. Sam widzisz, że to szybki i prosty przepis. Tak przygotowane faworki to świetny pomysł na deser nie tylko dla dzieci i nie tylko podczas karnawału. Najlepsze są podane z cukrem pudrem, ale i bez tego dodatku są naprawdę pyszne.
Alergeny w lanych chrustach
Lista alergenów dla lanych chrustów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
Wartości odżywcze lanych chrustów
Produkty smażone na głębokim tłuszczu nie są zalecane osobom z problemami żołądkowymi.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.