Kompot z winogron
- Winogrona czerwone (500 g)
- Jabłko - 2 średnie sztuki (400 g)
- Sok z cytryny (50 ml)
- Liście mięty (20 g)
- Cukier (200 g)
Przepis na kompot z winogron krok po kroku
Jabłka pokrój na ćwiartki i usuń z nich gniazda nasienne.
Umieść je w garnku.
Winogrona wraz z szypułkami umieść razem z jabłkami.
Do garnka dodaj cukier, wlej wodę (około 2 litrów) i gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut.
Dodaj sok z cytryny oraz liście mięty i gotuj jeszcze 3 minuty.
Kompot przecedź przez sito.
Wlej kompot do dzbanka i przechowuj w lodówce.
Więcej informacji na temat kompotu z winogron
Kompot z winogron to bardzo dobry pomysł na pyszny napój dla całej rodziny. Kompot przygotowany w domu może nie zawierać dodatku cukru lub zostać przygotowany z bardzo małą jego ilością. Przepis na kompot z winogron jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia kompotu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: winogrona czerwone, jabłka, sok z cytryny, cukier, mięta.
Jak zrobić kompot z winogron? Jabłka pokrój na ćwiartki i usuń z nich gniazda nasienne. Umieść je w garnku. Winogrona wraz z szypułkami umieść razem z jabłkami. Do garnka dodaj cukier, wlej wodę i gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut. Dodaj sok z cytryny oraz liście mięty i gotuj jeszcze 3 minuty. Kompot przecedź przez sito. Wlej kompot do dzbanka i przechowuj w lodówce.
Jabłka zawierają kwasy owocowe, którym zawdzięczają smak. Są źródłem dobroczynnego błonnika i pektyn, które wpływają na pracę naszych jelit, pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi a dzięki temu zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Jabłka są też fantastycznym źródłem witaminy C, która odpowiada za syntezę kolagenu i posiada właściwości przeciwutleniające i wzmacniające odporność, jak również minerałów: magnezu, potasu, wapnia i fosforu. Fosfor jest pierwiastkiem niezbędnym do budowy kości i zębów. Mięta jest cennym źródłem olejku eterycznego o nazwie mentol. Listki mięty są także źródłem flawonoidów, garbników, a także żelaza i magnezu. Mięta ma działanie pobudzające łaknienie, wspomaga trawienie tłustych potraw, dlatego dodaje się ją do mięs lub do herbat wspomagających trawienie. Pomaga także w udrożnieniu dróg oddechowych w trakcie przeziębienia. Działa moczopędnie i bakteriobójczo.
Podsumowując wiesz już jak ugotować kompot z ciemnych winogron. Można go przygotować także z innej odmiany winogron, nie będzie miał jednak tak różowego koloru. To, ile cukru dodać zależy tylko i wyłącznie od preferencji słodkości napoju. Kompot świetnie sprawdzi się do obiadu. Można go podać także jako dodatek do drinków lub napój dla dzieci w ciepły dzień.
Alergeny w kompocie z winogron
Lista alergenów dla kompotu z winogron przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z winogron
Wartości odżywcze kompotu z winogron
Kompot z winogron to niskokaloryczny dodatek do obiadu. Zawiera on jednak cukry proste, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Nie powinny ich spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.