Przetwory z winogron

przetwory z winogron

Przetwory z winogron są popularne w Polsce. Nasi rodacy często przygotowują owoce na zimę i zamykają w słoikach w formie przetworów. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się dżem, konfitura, wino i sok winogronowy. Przetwory z winogron są smacznymi dodatkami do posiłków, np. dżemem posmarować można naleśniki lub gofry, a sok wypić do obiadu. Poza wyjątkowym smakiem przetwory z winogron mają też wiele korzyści zdrowotnych.

Przetwory z winogron – najlepsze przepisy na domowe przetwory

Przetwory z winogron od lat cieszą się popularnością w spiżarkach Polaków. Do słoików na zimę przygotowuje się m.in. dżem i konfiturę. Niektórzy robią też rozgrzewające domowe wino z ciemnych winogron, które fantastycznie smakuje w chłodniejsze miesiące. Jak zrobić przetwory z winogron? Które z nich są proste do przygotowania? Sprawdź najciekawsze przepisy na przetwory z winogron.

Najlepsze przetwory z winogron – sprawdź, jak zrobić je do słoików na zimę

Dlaczego warto robić przetwory z winogron? Sprawdzamy

Przepisy na przetwory z winogron są uwielbiane przez Polaków. Cenimy sobie ich smak, a także uniwersalne zastosowanie w kuchni. Przetwory winogronowe w postaci dżemu czy konfitury można dodawać do potraw. Doskonale smakują rozsmarowane na kromce chleba z masłem czy naleśnikach. Niektórzy dodają też przetwory z winogron do ciast i innych wypieków. Warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na smak przetworów. Winogrona są bowiem niezwykle cennym źródłem składników odżywczych oraz witamin, takich jak witamina C, K i witaminy z grupy B. Regularne spożywanie przetworów z tych owoców może wzmocnić naszą odporność, poprawić krzepnięcie krwi i funkcjonowanie układu nerwowego. W winogronach jest też sporo minerałów, takich jak potas, magnez, mangan i żelazo. Dlaczego jeszcze warto robić przetwory z winogron? Oto kilka ważnych cech, jakie mają winogronowe przetwory:

  • W winogronach są m.in. polifenole i flawonoidy. Związki te mają zdolność do ochrony przed nowotworami, hamując wzrost komórek nowotworowych.
  • Jedzenie winogrona wpływa pozytywnie na serce. W owocach są flawonoidy i resweratrol będące silnymi przeciwutleniaczami. Badania wykazały, że związki te pomagają obniżać poziom złego cholesterolu. Zapobiegają też tworzeniu się blaszek miażdżycowych.
  • Systematyczne spożywanie winogrona wpływa pozytywnie na układ trawienny. Owoce są bogate w błonnik, który wykazuje działanie prebiotyczne i sprzyja wzrostowi zdrowej mikroflory jelitowej. Regularne jedzenie przetworów z winogron może poprawić trawienie. Dzięki nim można zapobiegać zaparciom i wspierać zdrowie układu pokarmowego.
  • Przetwory z winogron mają także pozytywny wpływ na mózg. Flawonoidy w owocach mogą przyczynić się do poprawy pamięci i koncentracji. Resweratrol może z kolei ochronić neurony przed uszkodzeniami i starzeniem.

Dżem z winogron – sprawdź, jak zrobić, krok po kroku

Dżem z winogron jest doskonałym przetworem na zimę. Możesz dodawać go do ciast albo smarować nim kanapki i naleśniki. Jest słodki, gęsty i bardzo smaczny. Domowy dżem pozwoli zatrzymać smak późnego lata i pysznych owoców na zimowe miesiące. Jego kolor jest piękny, a właściwości odżywcze cenne dla organizmu. Wykonanie dżemu nie jest trudne i nie powinno zająć wiele czasu. Przetwory w postaci dżemu z winogron można podawać dzieciom – to lepsze rozwiązanie niż sklepowe słodycze. Domowe przetwory będą też świetne dla wegan i wegetarian. Do przygotowania dżemu potrzebujesz tylko trzech składników: winogrona, cukru i cytryny.

Umyj i osusz winogrona. Oderwij owoce od kiści i wrzuć do garnka. Zasyp cukrem i odstaw na dwie godziny – całość powinna puścić sok. Wlej do garnka 1/3 szklanki wody i duś winogrona przez 20 minut. Przetrzyj owoce przez sito – w ten sposób pozbędziesz się pestek i skórek. Zalej całość ¼ szklanki wody i duś przez ok. 20 minut. Wlej do garnka sok wyciśnięty z cytryny i gotuj przez 10 minut – masa powinna zgęstnieć. Przełóż gotowy dżem do słoika. Zakręć i odstaw do góry dnem, aby zapasteryzować na zimowe miesiące.

Jak zrobić przetwory z winogron? Najlepsze przetwory z ciemnych winogron

Domowe wino z winogron – idealne na zimowe wieczory

Wino z winogron to kolejny ciekawy przetwór domowy. Świetnie spisze się jako trunek na spotkanie z rodziną czy znajomymi. To również pyszny dodatek do ciast, zwłaszcza w zimowe wieczory. Domowe winno jest smaczne i słodkie. Można je zrobić zarówno z ciemnych, jak i jasnych winogron. Bez problemu przechowywać je można przez rok po przygotowaniu. Przepis na wino jest prosty, więc nie musisz mieć ogromnego doświadczenia w przyrządzaniu domowych przetworów. Do zrobienia wina potrzebujesz winogron i cukru. Przyda się także gąsior z rurką fermentacyjną.

Umyj winogrona i oczyść z szypułek. Do dużego garnka wsyp owoce i zasyp cukrem. Rozgnieć winogrona, przykryj gazą i odstaw do ciepłego miejsca. Zostaw owoce na trzy dni, żeby mogły się zmacerować i puścić sok. Przecedź owoce, a powstały sok zlej do naczynia. Wyciśnij pozostałe owoce, żeby mieć jak najwięcej moszczu. Rozpuść cukier w 1500 ml wody – jeśli ją podgrzejesz, lepiej się rozpuści. Wymieszaj wodę z moszczem i przelej do balona fermentacyjnego. Umieść rurkę do balona i zostaw wino na ok. 3 tygodnie. Na koniec zlej gotowy trunek do butelek.

Konfitura z winogron – sprawdź, jak zrobić

Winogrona nie są drogie. Łatwo je też dostać, dzięki czemu można z nich przyrządzać różne smaczne przetwory. W Polsce bez problemu hodować można winogron w ogrodzie. Jeśli masz go dużo, można zrobić z winogron niesamowicie pyszne przetwory. Wśród najciekawszych wyróżnia się konfiturę. Do przygotowania przetworu wystarczy zaopatrzyć się w kilka składników: winogrona, cukier, kwasek cytrynowy, spirytus i ekstrakt z wanilii. Warto pamiętać, że w przypadku konfitury każde winogrono nada się do zrobienia przetworu. Okazuje się, że jednak najwięcej wartościowych właściwości ma ciemnofioletowa odmiana. Właśnie w niej najwięcej jest flawonoidów neutralizujących wolne rodniki. Ciemne owoce dostarczają też więcej żelaza niż zielone czy różowe.

Aby zrobić konfiturę, najpierw należy usunąć wszystkie pestki z winogron. Działkowe owoce możesz jedynie przetrzeć przez sitko, aby usunąć twarde skórki i pestki. Przełóż winogrona do garnka, zasyp cukrem i zakryj np. ścierką. Odstaw na 1,5-2 godziny, po czym dodaj szklankę wody i wstaw na średni ogień. Gotuj winogrona przez 30 minut. Zwiększ ogień i smaż, aż syrop zrobi się gęsty. Mieszaj winogrona i zbieraj pianę. Dodaj kwasek cytrynowy i ekstrakt z wanilii. Następnie podsmażaj jeszcze przez kilka minut. Zdejmij garnek z ognia i zostaw do wystudzenia – najlepiej do następnego dnia. Przełóż zimną konfiturę do słoików i zalej łyżeczką spirytusu. Dokładnie zamknij słoiki i zawekuj, jeśli chcesz zachować przetwory na kilka kolejnych miesięcy.

Zdrowy sok z winogron – sprawdź, jak go zrobić

Sok z winogrona to świetny pomysł na domowy przetwór. Jest zdrowy, smaczny i orzeźwiający. Będzie doskonałym napojem nie tylko zimą, ale i latem. Do przygotowania zdrowego soku potrzebujesz dojrzałych winogron, cytryny, miodu i opcjonalnie kilka gałązek mięty. Zanim zaczniesz wyciskać sok, umyj winogrona pod bieżącą wodą. Oderwij łodygi. Wyciśnij sok z winogron za pomocą wolnoobrotowej wyciskarki lub sokowirówki. Przelej do miski i dodaj sok z wyciśniętej cytryny – nada on soku lekkości i świeżości. Chcesz, aby sok był nieco słodszy? Możesz dodać do niego dwie łyżki miodu. Wymieszaj go wówczas dobrze, aby równomiernie rozprowadzić miód w soku. Możesz dostosować ilość miodu do własnych preferencji, dodając go mniej lub więcej.

Przelej sok do uprzednio wyczyszczonych, wyparzonych i suchych butelek. Wolisz chłodny napój? Na godzinę przed podaniem włóż go do lodówki. Dzięki temu sok będzie pyszny orzeźwiający. Jeśli masz ochotę, wrzuć do szklanki kilka listków świeżej mięty – doda napojowi niepowtarzalnego, odświeżającego smaku i aromatu. Jak widzisz, zrobienie soku z winogron nie jest skomplikowanym zadaniem. Wystarczy kilka kroków, aby cieszyć się jego rześkim i wyrazistym smakiem. Sok z winogrona najlepiej smakuje, gdy jest spożywany na świeżo. Staraj się zatem wypijać go jak najszybciej po przygotowaniu. Możesz też go zawekować, aby cieszyć się smakiem soku przez kilka kolejnych miesięcy.

Przetwory z winogron - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto