Kompot z czereśni
- Czereśnie (500 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) (50 g)
Przepis na kompot z czereśni krok po kroku
Czereśnie umyj, pokój i usuń z nich pestki.
W garnku zagotuj litr wody z ksylitolem i jednym opakowaniem cukru wanilinowego.
Do wrzącej wody wrzuć czereśnie.
Całość gotuj około 15 minut na średnim ogniu, aż owoce będą miękkie.
Ugotowany kompot zdejmij z ognia i pozostaw do wystudzenia.
Więcej informacji na temat kompotu z czereśni
Kompot z czereśni to pyszny domowy napój ze świeżych czereśni. Kompot jest uwielbiany przez wszystkich domowników. Przepis na kompot czereśniowy jest bardzo łatwy w przygotowaniu i nie musisz mieć dużego doświadczenia w kuchni, żeby go wykonać. Kompot z czereśni możemy przygotować w sezonie letnim i przelać do słoików i pić przez cały rok. Składniki potrzebne do wykonania kompotu to czereśnie, cukier waniliowy i ksylitol.
Jak zrobić kompot z czereśni? Czereśnie świeże umyj, pokrój i usuń z nich pestki. Do usunięcia pestek pomocna będzie specjalna drylownica, ale możemy usunąć je ręcznie. W garnku zagotuj litr wody z ksylitolem i jednym opakowaniem cukru waniliowego. Do wrzącej wody wrzuć czereśnie. Ile gotować kompot z czereśni? Całość gotuj około 15 minut na średnim ogniu, aż owoce będą miękkie. Ugotowany kompot pozostaw do ostygnięcia.
Czereśnie są owocami o wielu korzyściach zdrowotnych. Jest to doskonałe źródło wielu składników mineralnych i witamin. Czereśnie są również źródłem antyoksydantów, które chronią nasz organizm przed wytwarzaniem wolnych rodników. Dlatego antyoksydanty sprawiają, że nasza skóra wolniej starzenie się i dodatkowo zmniejszają ryzyko rozwoju wielu chorób nowotworowych. Do przeciwutleniaczy w czereśni zaliczy flawonole i antocyjany, które dodatkowo odpowiadają za intensywny, czerwony kolor czereśni.
Podsumowując kompot ze świeżych czereśni jest dobry i szybki w przygotowaniu. Jeżeli mamy dostęp do drylownicy przepis na kompot wykonamy jeszcze szybciej. Kompot czereśniowy możemy podać w upalne dni z dodatkiem lodu w formie lemoniady czereśniowej. Kompot możemy przechowywać w spiżarni w słoikach i podawać w każdej chwili na zimno lub na ciepło. Przepis na nasz kompot jest zdrowszą wersją, ponieważ jest słodzony ksylitolem a nie klasyczny białym cukrem. Dzięki temu kompot na ksylitolu jest mniej kalorycznym napojem. Jest to doskonały zamiennik sklepach napojów gotowych, ponieważ wykonujemy go samodzielnie ze świeżych owoców z dodatkiem słodzika. Warto wypróbować naszego przepisu na ten smaczny kompot.
Alergeny w kompocie z czereśni
Lista alergenów dla kompotu z czereśni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z czereśni
Wartości odżywcze kompotu z czereśni
Czereśnie są owocami o wielu korzyściach zdrowotnych. Jest to doskonałe źródło wielu składników mineralnych i witamin. Czereśnie są również źródłem antyoksydantów, które chronią nasz organizm przed wytwarzaniem wolnych rodników. Dlatego antyoksydanty zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.