Kluski łyżką kładzione
- Mąka pszenna typ 550 (160 g)
- Jajko - w temperaturze pokojowej, rozmiar L (1 szt.)
Przepis na kluski łyżką kładzione krok po kroku
Do miski wlej 1/2 szklanki (120 ml) wody.
Oddziel białko od żółtka.
Żółtko wlej do wody i wymieszaj.
Białka ubij na pianę, ale do momentu pokazania się bąbelków jak z mydła.
Do wody z żółtkiem wsyp przesianą mąkę i wymieszaj mikserem na gładką masę.
Dodaj białko i delikatnie wymieszaj.
W szerokim garnku zagotuj wodę. Dodaj łyżeczkę soli.
Zanurz łyżkę stołową we wrzątku. Na łyżkę nabieraj ciasto i od razu wkładaj do wrzątku.
Wykorzystaj tak całe ciasto, pilnując, by woda lekko bulgotała, a nie wrzała. Wtedy dopiero zamieszaj. I gotuj jeszcze około 2-3 minuty.
Kluski wyławiaj łyżką cedzakową.
-
Kluski śląskie
-
Kluski leniwe
-
Kluski lane
-
Kluski na parze
-
Kluski kładzione
-
Szare kluski
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Dango
-
Kluski z makiem
-
Kluski lane na mleku
-
Kluski leniwe z serem
-
Kluski z serem
-
Kartacze z mięsem
-
Kluski leniwe z ziemniaków
-
Kluseczki francuskie
-
Szpecle
-
Kopytka leniwe
-
Parowańce
-
Kluski i kluseczki
Więcej informacji na temat klusek łyżką kładzionych
Kluski łyżką kładzione to szybkie i łatwe rozwiązanie na dodatek do zup lub samodzielne danie. Przygotowuje się je tylko z wody, mąki i jajka. Oddziel białko od żółtek. W misce wymieszaj żółtko z wodą. Powoli dodawaj przesianą mąkę, cały czas mieszając. Białko ubij, ale nie na sztywną pianę, tylko do momentu, aż pojawią się pierwsze bąbelki. Dodaj białko do pozostałych składników i delikatnie wymieszaj. Ich skład podobny jest do tradycyjnych klusek lanych, ale ze względu na to, że ciasto jest bardziej gęste, to gotuje się je w inny sposób. Na początku należy umoczyć łyżkę we wrzątku. Następnie na tę samą łyżkę nabiera się ciasto i wkłada do wody. W ten sposób umieszcza się całe ciasto w wodzie. Warto chwilę odczekać przed zamieszaniem, by kluski się nie rozpadły. Podczas gotowania warto pilnować, czy nie przylegają do dna. Kluski znacznie zwiększają swoją objętość, dlatego warto użyć większego garnka. Ich nazwa wzięła się właśnie od tego, że ciasto z pomocą łyżki kładzie się na wrzącą wodę.
Ten sprawdzony przepis na kluski kładzione jest szybki w przygotowaniu. Jeśli chcecie wprowadzić tradycyjny wyrób do swojej kuchni, to takie kluski będą idealne.
Jeśli wiesz już jak zrobić kluski łyżką kładzione, to warto również wiedzieć, jak można je podać.
Najczęściej spotkać można takie puszyste kluski jako dodatek do zup np. rosołu. W takim wydaniu będą szczególnie pyszne, ale również mogą być oddzielnym daniem. Można je wówczas podać np. z serem twarogowym i cukrem lub sosem owocowym. W wydaniu wytrawnym świetnie będą komponować się z okrasą z cebuli i boczku.
Kluski kładzione można spotkać w restauracji pod nazwą szpecle. Przygotowuje się je w ten sam sposób, ale ciasto przeciera się przez specjalne sito prosto na wrzątek. Dlatego też restauracje częściej sięgają po takie rozwiązanie. Tak przygotowane kluseczki dodaje się często zamiast tradycyjnych kasz czy ziemniaków do dań mięsnych. Kluski łyżką kładzione będą również dobre jako taki dodatek.
Alergeny w kluskach łyżką kładzionych
Lista alergenów dla klusek łyżką kładzionych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze klusek łyżką kładzionych
Kluski do dań dostarczają do węglowodanów, czyli podstawowy składnik dobrze zbilansowanej diety.
Energia i białka
(330g)
Węglowodany
(330g)
Tłuszcze
(330g)
Witaminy
(330g)
Składniki mineralne
(330g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.