Kawa po wiedeńsku
- Kawa, gotowy napar bez cukru - najlepiej z ekspresu (200 ml)
- Czekolada deserowa - 3 kostki (30 g)
- Śmietanka kremowa 30% (100 g)
- Cukier puder - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
Przepis na kawę po wiedeńsku krok po kroku
Kawę zaparz i wymieszaj ją z 2 kostkami pokruszonej czekolady.
Śmietankę wlej do miski i ubij ją z dodatkiem cukru pudru przy pomocy miksera na sztywną pianę.
Kawę w szklance udekoruj bitą śmietaną oraz pokruszoną kostką czekolady.
Napój spożywaj bezpośrednio po przygotowaniu.
Więcej informacji na temat kawy po wiedeńsku
Tradycyjna kawa po wiedeńsku to mocny napar z kawy podany z kostkami czekolady, bitą śmietaną oraz posypką. Posypkę może stanowić cynamon, z tarta czekolada, a także kakao. Kawę po wiedeńsku najlepiej podawać w szerokiej filiżance. Smaczna kawa będzie doskonałym dodatkiem do niezbyt słodkich ciast, ponieważ sama w sobie jest bardzo słodka. Przepis na kawę po wiedeńsku jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przepisu potrzebne będą następujące produkty: kawa z ekspresu, czekolada deserowa, śmietanka 30% oraz cukier puder. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Jak zrobić kawę po wiedeńsku? Kawę zaparz i wymieszaj ją z 2 kostkami pokruszonej czekolady. Śmietankę wlej do miski i ubij ją z dodatkiem cukru pudru przy pomocy miksera na sztywną pianę. Kawę w szklance udekoruj bitą śmietaną oraz pokruszoną kostką czekolady. Napój spożywaj bezpośrednio po przygotowaniu. Dobra kawa po wiedeńsku doskonale smakuje również z dodatkiem gałki lodów waniliowych lub śmietankowych.
Czekolada wbrew pozorom nie jest tylko czymś słodkim, posiada ona wiele właściwości odżywczych (mowa tu o dobrej jakościowo czekoladzie deserowej). Czekolada jest bogatym źródłem przede wszystkim węglowodanów, które niezbędne są do prawidłowej pracy mięśni oraz mózgu. Czekolada deserowa zawiera również spore ilości magnezu, który spożywany w odpowiednich ilościach wspomaga proces przewodzenia komórek nerwowych. W czekoladzie znajdziemy również flawonoidy, które obniżają poziom cholesterolu LDL oraz zwiększają odporność na różne infekcje.
Podsumowując wiesz, jak przygotować kawę po wiedeńsku. Sposób podania zależy w głównej mierze od preferencji smakowych, ponieważ jako dodatek do kawy możesz wykorzystać cynamon, startą czekoladę, kakao, a także lody. Kawa po wiedeńsku najlepsza jest bezpośrednio po przygotowaniu. Wspaniale smakuje z dodatkiem średnio słodkich ciast. Kawa z dodatkiem śmietanki świetnie sprawdzi się również jako słodki napój podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi.
Alergeny w kawie po wiedeńsku
Lista alergenów dla kawy po wiedeńsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Czekolada deserowa
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze kawy po wiedeńsku
Kawa po wiedeńsku to doskonały pomysł na słodki napój. Kawa przyrządzona w ten sposób jest dość kaloryczna.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.