Czy w ciąży można pić kawę?

Czy w ciąży można pić kawę
Czy w ciąży można pić kawę
ikona podziel się
Opublikowano: 19.05.2023 r., 17:44 | Autor: Ewa Cierpiał

Obecność kawy w diecie kobiety ciężarnej jest dozwolona, ale pod pewnymi warunkami. Ilość kofeiny w diecie kobiety ciężarnej nie powinna przekroczyć 200-300 mg na dzień. O ile filiżanka czarnej kawy ma do 140 mg, a kawy rozpuszczalnej 95 mg, o tyle istotna jest również ilość dostarczonej do organizmu kofeiny z innymi produktami.

Czy w ciąży można pić kawę? Co jeszcze warto wiedzieć?

Kawa jest napojem znanym na całym świecie. Popularna jest głównie poprzez swoje pobudzające działanie. Oprócz tego udowodniono, że pita w rozsądnych ilościach może zmniejszać ryzyko cukrzycy, zmniejszać uczucie stresu a nawet bólu mięśni. Wskazuje się, że dziennie można wypić do pięciu filiżanek kawy.

Napój ten powstaje z palonych a następnie zmielonych ziaren kawowca. Uprawa kawy ma swoje początki w Etiopii, ale już w XVI wieku zjawiła się na terenie Europy. Od tego momentu pojawiły się dziesiątki sposobów parzenia i spożywania kawy. Do najbardziej popularnych należy espresso (przepływ wody pod ciśnieniem), napary przelewowe, kawy gotowane, kawy z makinetki, kawy próżniowe, kawa sypana czy napary z kaw typu instant, czyli inaczej kawa rozpuszczalna. Każdy z wyżej wymienionych nadaje ziarnom kawy innego smaku. Jeśli chodzi o wzbogacanie smaku czarnej kawy, to oprócz tradycyjnego dodatku mleka i cukru, występują również domieszki napojów alkoholowych, oleju kokosowego czy cynamonu.

Kawa to przede wszystkim źródło kofeiny. Kofeina to najbardziej popularna substancja pobudzająca. Jest to związek organiczny naturalnie występujący w liściach krzewu herbacianego, ostrokrzewu paragwajskiego (podstawy yerba mate), ziarnach kawy, kakao oraz innych, mniej znanych roślinach. Kofeina, choć kojarzy się głównie z kawą występuję również w innych napojach, takich jak czarna herbata, słodkie napoje gazowane typu cola, napoje energetyczne czy kakao. Dla osoby dorosłej zdrowej bezpieczne zawartość kofeiny w diecie w ciągu dnia wynosi około 400 mg lub do max 7 mg / kg masy ciała.

A czy w ciąży można pić kawę?

Obecność kawy w diecie kobiety ciężarnej jest dozwolona, ale pod pewnymi warunkami. Ilość kofeiny w diecie kobiety ciężarnej nie powinna przekroczyć 200-300 mg na dzień. O ile filiżanka czarnej kawy ma do 140 mg, a kawy rozpuszczalnej 95 mg, o tyle istotna jest również ilość dostarczonej do organizmu kofeiny z innymi produktami.

Jeśli kobieta w ciąży lubi popijać herbatę, gorącą czekoladę lub colę to dodając do tego kawę znacznie może przekroczyć bezpieczną dawkę kofeiny dla płodu. Nadmiar kofeiny, a więc ponad 300 mg w ciągu dnia, zwiększa ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu.

W pierwszych dniach ciąży, o ile nie jest to ciąża planowana, niewiele kobiet jest świadomych tego, że spodziewają się dziecka. Stąd często pojawia się strach, czy dotychczasowy tryb życia nie zaszkodzi w jakiś sposób dziecku. W takiej sytuacji, zaraz po otrzymaniu potwierdzenia warto od razu zmniejszyć ilość produktów z kofeiną w diecie.

Odpowiadając więc na pytanie czy picie kawy w ciąży szkodzi dziecku, odpowiem, że nie. Sama kawa nie zaszkodzi. Jednak naprawdę warto pilnować ilość kofeiny w diecie. Dla ułatwienia sprawdzenia, czy dozwolona ilość jest zachowana można posłużyć się niższymi pomiarami:

  • w 200 ml herbaty mamy od 15 do 87 mg kofeiny, w zależności od rodzaju herbaty i czasu parzenia
  • ml kakao dostarcza do 7,5 mg kofeiny
  • tabliczka czekolady może zawierać do 85 mg kofeiny, w zależności od zawartości kakao w produkcie
  • ml coli to około 13 mg kofeiny

W ten sposób będzie łatwiej sprawdzić, czy na pewno zachowany jest limit 200 mg kofeiny dla kobiety w czasie ciąży.

Czym można zamienić źródła kofeiny w diecie? Jeśli chodzi o herbatę czarną to w jej miejsce warto sięgnąć po herbaty owocowe z samego suszu owocowego (warto przeczytać skład herbaty owocowej, czy nie ma dodatku liści herbaty) lub herbatę rooibos. Obie nie zawierają kofeiny, a będą idealne jako ciepły napój. Zbożowa kawa z mlekiem to również smaczny zamiennik popularnych kaw latte czy cappuccino. W tym miejscu również można sięgnąć po kawy bezkofeinowe dostępne w sklepach. Jeśli chodzi o napoje typu cola to tutaj zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie sięgnięcie po wodę mineralną, soki owocowe lub warzywne, które będą nie tylko nawadniać, ale dodadzą do diety wartości odżywczych bez cukru. Na początku ciąży wiele kobiet skarży się na mdłości. Tutaj najlepiej sięgnąć po napar ze świeżego imbiru, który będzie łagodził dolegliwości i również nie będzie dostarczał kofeiny.

Zobacz pytania podobne do czy w ciąży można pić kawę?

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto