Karp wigilijny
- Karp dzwonko (1000 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 10 płaskich łyżek stołowych (100 g)
- Olej rzepakowy - do smażenia (70 ml)
Przepis na karpia wigilijnego krok po kroku
Dzwonka z karpia umyj, osusz i dopraw przyprawą do ryb. Karpia włóż do miski, przykryj i wstaw do lodówki na około 2 godziny.
Po tym czasie na patelni dobrze rozgrzej olej rzepakowy.
Rybę obtocz dokładnie w mące i smaż na rozgrzanym oleju na średnim ogniu po około 5 minut na stronę (ryba powinna się zarumienić).
Każdą porcję ryby smaż na nowym tłuszczu.
Gotową rybę przełóż na półmisek i podaj podczas kolacji wigilijnej.
-
Karp w galarecie
-
Karp smażony
-
Karp po żydowsku
-
Zupa rybna z karpia
-
Karp pieczony
-
Ryba z grilla
-
Faworki z karpia
-
Zupa z karpia
-
Karp w zalewie octowej
-
Karp na wigilię
-
Karp w śmietanie
-
Tradycyjny karp smażony
-
Zupa z głów karpia
-
Węgierska zupa rybna
-
Marynata do karpia
-
Karp smażony w panierce
-
Karp w szarym sosie
-
Karp po grecku
-
Karp
Więcej informacji na temat karpia wigilijnego
Karp wigilijny to doskonały pomysł na smażone danie podawane na święta Bożego Narodzenia. Smaczny karp smażony świetnie sprawdzi się również jako dodatek do dania obiadowego. Karp smażony to doskonały dodatek do ugotowanych ziemniaków oraz surówki z kiszonej kapusty. Sprawdzony przepis na karpia wigilijnego jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania tradycyjnej potrawy wigilijnej potrzebne będą następujące produkty: dzwonko z karpia, maka pszenna, olej rzepakowy oraz przyprawa do ryb. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych.
jak zrobić karpia wigilijnego? Dzwonka z karpia umyj, osusz i dopraw przyprawą do ryb. Karpia włóż do miski, przykryj i wstaw do lodówki na około 2 godziny. Po tym czasie na patelni dobrze rozgrzej olej rzepakowy. Rybę obtocz dokładnie w mące i smaż na rozgrzanym oleju na średnim ogniu po około 5 minut na stronę (ryba powinna się zarumienić). Każdą porcję ryby smaż na nowym tłuszczu. Gotową rybę przełóż na półmisek i podaj podczas kolacji wigilijnej.
Karp to ryba średnio-tłusta. Cechuje się dużą zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6. Odpowiednia podaż wielonienasyconych kwasów tłuszczowych może korzystanie wpływać na pracę mózgu oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Karp stanowi także źródło niektórych witamin z grupy B, wapnia, fosforu, potasu, żelaza i sodu. Znajdziemy w nim także spore ilości łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Fosfor, który jest obecny w karpiu, zaliczany jest do składników mineralnych. Pełni on w naszym organizmie wiele funkcji. Fosfor bierze udział w mineralizacji kości oraz zębów. Dodatkowo uczestniczy w przemianach tłuszczów i węglowodanów.
Podsumowując pyszny karp smażony świetnie sprawdzi się jako danie podane na wigilijnym stole. Można go także przygotować na co dzień. Karp jest dobry do spożycia na ciepło bezpośrednio po przygotowaniu, jednak można go spożywać również na zimno. Można także przygotować rybę w całości i zrobić ją w galarecie.
Alergeny w karpiu wigilijnym
Lista alergenów dla karpia wigilijnego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Karp dzwonko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze karpia wigilijnego
Karp wigilijny to tradycyjna potrawa podawana podczas kolacji wigilijnej. Danie jest smażone, dlatego osoby zmagające się z problemami ze strony przewodu pokarmowego powinny unikać spożycia karpia smażonego — w tym przypadku warto spożywać rybę pieczoną.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.